Są takie miejsca w Polsce, do których docieramy podczas naszych kamperowych podróży po Polsce, a które przypominają nam o dawnych mieszkańcach tych ziem czy miast. To często miejsca zadumy, nostalgii oraz refleksji nad naszą wspólną historią. Takimi miejscami są cmentarze, a jedna z największych żydowskich nekropolii w Polsce znajduje się w Łodzi.
Jeśli będziecie jechali kamperem do Łodzi, odwiedźcie to miejsce – to żydowski cmentarz, który zajmuje powierzchnię blisko 40 ha. To powoduje, że jest to największa nekropolia żydowska w Polsce oraz jedna z największych w Europie. Cmentarz żydowski powstał w Łodzi w 1892 roku na miejskim terenie podarowanym miejscowej społeczności żydowskiej przez Izraela Poznańskiego.
Żydowska nekropolia w Łodzi była utrzymywana z datków miejscowej społeczności tej mniejszości narodowej oraz wspierana przez bogatych, łódzkich przemysłowców pochodzenia żydowskiego. Ich okazałe grobowce można oglądać na tym cmentarzu do dziś. I właśnie pod tym względem warto na łódzki cmentarze żydowski zajrzeć, właśnie dla oryginalnych nagrobków znanych osób w Polsce.
Zobaczymy tu miejsca wiecznego spoczynku rodziców Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina oraz monumentalne mauzoleum poświęcone pamięci samego Izraela Poznańskiego.
Co ciekawe, w czasie II wojny światowej Niemcy nie zniszczyli żydowskiego cmentarza. Byli tu natomiast grzebani żydzi z Litzmannstadt Ghetto.
Do czasów obecnych od strony ul. Brackiej istnieje tzw. „Pole Gettowe”, na którym znajdują się anonimowe mogiły pochowanych ofiar nazizmu.
Niestety już po zakończeniu II wojny światowej rozebrano budynki synagogi i mykwy. Były to jedyne pamiątki po czasach, kiedy właśnie tu urządzano regularne pochówki. Do dziś natomiast znajduje się tu dom pogrzebowy.W 1959 r. na cmentarzu wzniesiono pomnik ku czci Żydów z łódzkiego getta, którzy zostali zamordowani w czasie II wojny światowej przez Niemców. Na pomniku znajduje się tablica z czarnego marmuru, na której wykuto napis w językach hebrajskim, jidysz i polskim:
„Pomnik świetlanej pamięci niewinnych ofiar, Żydów Łodzi i okolic wymordowanych przez zbrodniarzy hitlerowskich w gettach i obozach w latach 1939–1945. Pamięć o was pozostanie na wieki w sercach naszych”.
Cmentarz Żydowski w Łodzi w 2015 toku otrzymał status Pomnika Historii.
Jeśli będziemy chcieli odwiedzić to miejsce pamięci warto wiedzieć, że cmentarz jest nieczynny w dni świąt żydowskich. Wchodząc na teren nekropolii mężczyzn obowiązuje nakrycie głowy.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!