artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Cerkiew prawosławna w Łodzi
  fot. Wikipedia Cerkiew prawosławna w Łodzi

Cerkiew prawosławna w Łodzi

Czas czytania 3 minuty

Podróżując kamperem do Łodzi, warto dokładnie zwiedzić to miasto. Chociaż nie jest miastem o wielowiekowej historii, posiada jednak wiele ciekawych zabytków, nie tylko związanych z rozwojem przemysłu na terenach Polski. Mamy tu również ciekawe przykłady budownictwa sakralnego.

Łódź to nie tylko rozległa i jedyna w swoim rodzaju ulica Piotrkowskiej – chociaż ten najdłuższy deptak miejski w Europie oczywiście warto odwiedzić. Łódź to również wiele ciekawych, historycznych obiektów zabytkowych, które powinniśmy zobaczyć spacerując po dzisiejszej Łodzi.

Chociaż początki przemysłowej Łodzi mogą nam się kojarzyć z głównie z budownictwem fabrycznym – wielkimi halami produkcyjnymi czy budynkami dla pracowników fabryk, to Łódź posiada również wiele ciekawych zabytków sakralnych. Warto w tym mieście zwrócić uwagę na budynek Cerkwii prawosławnej, chociaż Łódź może bardziej nam się kojarzyć z innym wyznaniem religijnym – z judaizmem.

Cerkiew powstała z woli łódzkich fabrykantów pod koniec XIX wieku. Dzięki tej inicjatywie, niezbyt liczna prawosławna społeczność zamieszkująca to miasto otrzymała świątynię niewielką, ale wybudowaną z wysokim kunsztem architektonicznym. Świątynia została wybudowana w sąsiedztwie Dworca Fabrycznego i swoją kolorową elewacją ożywiła tą część miasta.

Budynek prawosławnej świątyni powstał na planie ośmiokąta, w efektownym stylu rosyjsko-bizantyjskim. Obiekt posiada bardzo bogatą elewację, zdobioną sztukateriami i polichromiami, zwieńczony jest kopułą oraz niewielką wieżą z pięcioma złotymi cebulastymi hełmami.

ReklamaCerkiew prawosławna w Łodzi 1
Wewnątrz pięknego obiektu sakralnego znajduje się, ufundowany przez Izraela Poznańskiego, ikonostas rzeźbiony w dębowym drewnie, który można podziwiać do dziś.

Obecnie cerkiew pw. św. Aleksandra Newskiego jest katedrą diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Teren cerkwi jest ogrodzony i sąsiaduje z parkiem im. Stanisława Moniuszki (dawniej Kolejowym). Od strony parku ogrodzenie cerkwi zamyka niszczejący budynek będący niegdyś w latach 1918–1939 punktem wydawania mleka dla dzieci chorych na gruźlicę w ramach tzw. Kropli Mleka – Towarzystwa prowadzącego od 1904 r. działalność profilaktyczno-zdrowotną.

Co ciekawe, po II wojnie światowej działał tam przez pewien okres niewielki bar mleczny.

Obiekt zlokalizowany w centrum miasta u zbiegu ulic Narutowicza i Kilińskiego, w parku noszącego imię Stanisława Moniuszki, w sąsiedztwie dworca kolejowego Łódź-Fabryczna i dworca autobusowego PKS. Około 400 m od ul. Piotrkowskiej.

Łódź nie jest miastem oczywistym dla osób zwiedzających. Nie ma tu typowego Starego Miasta, z koncentrycznym rynkiem, które otaczają zabytkowe kamieniczki. Łódź to miasto dość młode, jednak z pewnością jest tu sporo ciekawych rzeczy do obejrzenia. Nie pomijajcie w swoich spacerach po Łodzi również przepięknej cerkwi.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

ReklamaCerkiew prawosławna w Łodzi 2

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News