artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Bazylika na Świętej Górze w Gostyniu
  fot. Wikipedia Bazylika na Świętej Górze w Gostyniu

Bazylika na Świętej Górze w Gostyniu

Czas czytania 4 minuty

Bazylika na Świętej Górze w Gostyniu to jedno z najpiękniejszych i najważniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce. Znajduje się na wzniesieniu morenowym, które od wieków jest miejscem kultu religijnego i pielgrzymek. Bazylika jest zbudowana na wzór słynnej świątyni Santa Maria della Salute w Wenecji i jest pomnikiem historii oraz przykładem importu czystego baroku włoskiego.

Historia Świętej Góry sięga średniowiecza, kiedy to była ona miejscem modlitwy i cudownych uzdrowień. W XV wieku zbudowano tu drewnianą kaplicę, w której znajdowały się rzeźby Piety i Krucyfiksu. W 1540 roku powstał obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który uchodził za cudowny i przyciągał liczne pielgrzymki. W 1668 roku na Świętą Górę sprowadzono filipinów z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri, którzy do dziś opiekują się sanktuarium.

Obecny kościół został zbudowany w latach 1675-1698 z inicjatywy Adama Konarzewskiego i jego żony Zofii z Opalińskich. Zofia Konarzewska, będąc pod wrażeniem kościoła Santa Maria della Salute w Wenecji, postanowiła wznieść jego replikę pod Gostyniem, według projektu włoskiego architekta Baltazara Longheny. Kościół ma oktagonalną bryłę z kopułą i dwiema wieżami. Jego wnętrze jest bogato zdobione freskami, stiukami i rzeźbami. Ołtarz główny zawiera obraz Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej, patronki archidiecezji poznańskiej.

Co można zobaczyć w Bazylice na Świętej Górze w Gostyniu?

Wnętrze jest bogato zdobione freskami, obrazami, rzeźbami i złoceniami. W ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, namalowany w 1540 roku przez anonimowego malarza z Wielkopolski. Obraz ten jest otoczony szczególnym kultem i nazywany jest Matką Bożą Różą Duchowną. W bazylice można również podziwiać obrazy przedstawiające sceny z życia św. Filipa Neri, założyciela zakonu filipinów, których klasztor znajduje się przy bazylice.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian
Klasztor filipinów na Świętej Górze powstał w 1668 roku, dzięki staraniom Adama Konarzewskiego, który sprowadził zakonników z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri. Klasztor składa się z trzech skrzydeł otaczających dziedziniec i kaplicy św. Anny. W klasztorze można zwiedzić muzeum, w którym zgromadzono wiele cennych eksponatów związanych z historią i kulturą Świętej Góry. Można tam zobaczyć m.in. relikwie św. Filipa Neri, szaty liturgiczne, naczynia sakralne, księgi i dokumenty. W muzeum znajduje się również galeria obrazów przedstawiających cudowne uzdrowienia za wstawiennictwem Matki Bożej Świętogórskiej.

Święta Góra w Gostyniu jest nie tylko miejscem modlitwy i kultu, ale także oazą zieleni i spokoju. Wokół bazyliki i klasztoru rozciąga się park krajobrazowy, który został założony w XVIII wieku przez filipinów. Park ten ma powierzchnię około 20 hektarów i jest porośnięty starymi drzewami, głównie lipami i dębami. W parku można spacerować po alejkach i ścieżkach, podziwiając piękne widoki na okolicę. W parku znajdują się również liczne kapliczki i pomniki upamiętniające ważne wydarzenia i postacie związane ze Świętą Górą.

Bazylika na Świętej Górze w Gostyniu to miejsce, które warto odwiedzić zarówno dla jej walorów artystycznych, jak i duchowych. Jest to jeden z najpiękniejszych przykładów baroku włoskiego w Polsce i jeden z najważniejszych ośrodków maryjnych w kraju. Bazylika zaprasza do zwiedzania, modlitwy i odpoczynku w otoczeniu przyrody i historii.

ReklamaBazylika na Świętej Górze w Gostyniu 2
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News