artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord - ACSI
Przydatne aplikacje do kamperów i przyczep
  fot. Creativeart na Freepik

Przydatne aplikacje do kamperów i przyczep

Czas czytania 5 minut

Aplikacje do kamperów i przyczep zdecydowanie przydadzą się podczas podróży. Z ich pomocą możemy sprawdzić pogodę, trasę, poszukać noclegu lub atrakcji turystycznych w okolicy. W tym artykule przybliżymy kilka z nich.

Dla wielu z nas użytkowanie aplikacji w telefonie to praktycznie codzienność. Korzystamy z nawigacji samochodowej, robimy i edytujemy zdjęcia, spisujemy listę zakupów, komunikujemy się ze znajomymi czy rodziną. Aplikacje możemy również z powodzeniem wykorzystywać podczas caravaningowych wyjazdów.  

Spis treści

Aplikacje do planowania trasy kamperem lub przyczepą

Warto korzystać z aplikacji wspierających planowanie tras. Podstawową funkcją takich aplikacji jest nawigacja. Jak wybrać najlepszą? Warto zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, takie jak funkcjonowanie w trybie offline, bo nasze caravaningowe trasy mogą zaprowadzić nas tam, gdzie zasięg internetowy nie sięga. Dobrze, jeśli aplikacja poinformuje nas także o najbliższych stacjach paliw oraz daje możliwość wyznaczenia tras przy uwzględnieniu gabarytu pojazdu oraz jego wagi.

Aplikacjami, na które warto zwrócić uwagę, są oczywiście Google Maps, ale też Roadtrippers, CamperMate czy CoPilot Caravan Navigation. Więcej na ten temat piszemy w tym artykule. 

Szukamy noclegu z aplikacją

Kamperem lub z przyczepą kempingową możemy zatrzymać się na kempingu, w kamperparku, ale także na przydrożnych czy leśnych parkingach czy w tzw. miejscach dzikich, nieco dalej od cywilizacji. Polecamy dwie aplikacje, które współtworzone przez podróżników zbierają w jednym miejscu informacje o takich miejscach – już sprawdzone, potwierdzone, często ze zdjęciami.

Pierwszą z nich jest słynny Park4Night, działający w trybie zarówno online, jak i offline. To aplikacja o międzynarodowym charakterze, w której znajdziecie miejscówki w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju.
Mamy też polską aplikację o podobnym działaniu, która nazywa się Grupa Biwakowa, oferującą miejscówki także w całej Europie. Znajdziemy tu miejsca do biwakowania oraz informacje o atrakcjach turystycznych w danym regionie. 

ReklamaPrzydatne aplikacje do kamperów i przyczep  1

Gotowanie w kamperze

Gotowanie w kamperze lub przyczepie kempingowej to temat na osobny artykuł, bo jest to czasami dość wymagające zajęcie. Ograniczona przestrzeń, czasem ograniczona liczba składników (daleko do sklepu?), wreszcie ograniczony czas, bo przecież podróżujemy często, by zwiedzać i wypoczywać, a niekoniecznie chcemy spędzać go w kuchni. Jest mnóstwo aplikacji kulinarnych, które podpowiedzą nam jak gotować szybko i smacznie.

Wyróżniającymi się aplikacjami kulinarnymi, które spełniają przedstawione wyżej wymagania, są m.in. Yummly, Tasty czy Cookpad, który jest pewnego rodzaju społecznością, bo tutaj użytkownicy aplikacji dzielą się swoimi przepisami nawzajem.

Aplikacja od pogody

Największa zaleta caravaningu to brak przywiązania do konkretnego miejsca. Jeśli wybraliśmy się nad polskie morze, ale w okolicach Trójmiasta pada deszcz i nie zapowiada się, by miało się to zmienić w ciągu najbliższych dni, składamy zestaw i ruszamy dalej – na przykład na zachodnią część polskiego wybrzeża. Lub gdziekolwiek indziej, wszędzie tam, gdzie świeci słońce.

Aplikacje dobrze prezentujące i przewidujące pogodę z łatwością znajdziecie w sklepach Google Play i AppStore. Największą popularnością i dokładnością cieszą się: AccuWeather, 1Weather czy Weather Channel. Dobrze z prognozowaniem pogody radzi sobie także Google.

Atrakcje turystyczne w regionie

Jeśli przed wyjazdem nie poświęciliśmy zbyt wiele czasu na dobre zaplanowanie trasy, nic straconego. Nie brakuje aplikacji, które pomogą nam znaleźć najlepsze atrakcje turystyczne i miejsca do odwiedzenia w dowolnym regionie. Przy wykorzystaniu tych aplikacji, poza muzeami, galeriami, aquaparkami, parkami rozrywki czy zabytkami, znajdziemy także restauracje. W wielu aplikacjach istnieje możliwość opiniowania odwiedzanych miejsc, dzięki czemu kolejni użytkownicy mają ułatwione zadanie w kwestii decyzji – jechać czy odpuścić.

ReklamaŚT2 - motorshow 06.02-07.04
Numerem jeden w kategorii tego typu aplikacji jest oczywiście Trip Advisor, ale warto przetestować także polski Footsteps, czy Culture Trip, zrzeszający rekomendacje od lokalnych użytkowników.

Jeśli zwiedzacie miasta w Europie, sprawdźcie Tropter. Do samodzielnego zwiedzania miasta i zaplanowania trasy z atrakcjami po drodze bardzo dobrze sprawdzi się też Visit a City.

Warto odwiedzać też strony internetowe lokalnych regionów, np. urzędów marszałkowskich. Wiele z nich oferuje możliwość zaplanowania trasy turystycznej w okolicy.

Aplikacje mobilne w podróży

Aplikacje mobilne w podróży mogą być nieocenionym wsparciem. Dlaczego nie korzystać z prostych, szybkich i wygodnych rozwiązań, które sprawią, że caravaningowy wyjazd będzie jeszcze bardziej udany?

Aplikacje do kamperów i przyczep Fot. AJEL, Pixabay. 

Zdecydowana większość aplikacji w wersji podstawowej jest bezpłatna, choć za niektóre funkcje będzie trzeba zapłacić lub wykupić abonament. Przy wyborze aplikacji zwróćmy uwagę nie tylko na płatności, ale też potrzebę dostępu do internetu, bo przecież nie zawsze będzie to możliwe (trzeba wówczas odpowiednio wcześniej pobrać wybrane dane na telefon). Większość aplikacji jest dostępnych w sklepach zarówno Google Play (na smartfony z Androidem), jak i AppStore (na Iphone).

Czy aplikacjom można bezgranicznie ufać? Raczej tego nie polecamy. Nie będzie wielkich szkód, jeśli zupa grzybowa okaże się nie aż tak smaczna, jak deklarował twórca przepisu, natomiast zbyt niski wiadukt na trasie wyznaczonej przez nawigację teoretycznie uwzględniającą wysokość pojazdu będzie już niemałym problemem. Aplikacje pomagają i ułatwiają, ale korzystajmy z nich rozsądkiem i zasadą ograniczonego zaufania. Jak to w drodze!


Piotr Łukaszewicz11.01.2024
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News