artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Prysznic do kampera
  fot. Freepik

Prysznic do kampera

Czas czytania 4 minuty

Prysznic do kampera dla wielu podróżników stanowi obowiązkowy element wyposażenia pojazdu. Trudno mówić o pełnej niezależności w caravaningu, jeśli plan podróży musi uwzględniać miejsca z dostępem do łazienki, jak kempingi, czy autostradowe stacje paliw. Nie ma wówczas mowy o zaszyciu się z dala od cywilizacji na dłuższy czas. Część caravaningowców zwyczajnie nie lubi łazienek w ogólnodostępnych miejscach. Jakie rozwiązanie z prysznicami są dostępne na rynku? Jaki będzie najlepsze dla Ciebie? Ile to kosztuje? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Prysznic do kampera – podstawowe zasady 

Zdecydowana większość kamperów produkowanych fabrycznie posiada łazienkę z toaletą. W mniejszych pojazdach, typu kampervan, zwykle są one zintegrowane w jednym pomieszczeniu. W większych kamperach mamy osobno wydzieloną kabinę prysznicową, a w jej sąsiedztwie oddzielne pomieszczenie na toaletę, umywalkę oraz szafkę z kosmetykami. Tak jest zdecydowanie najwygodniej.

Prysznic do kampera Duża łazienka z prysznicem w kamperze Concorde Charisma 860 LI. 

Prysznic do kampera - wnętrze łazienki w kamperze Łazienka z prysznicem w kamperze Bürstner Lyseo TD 728 G HL.

Jeżeli zabudowujecie kampera samodzielnie, zdecydowanie zachęcamy do poszukania miejsca na prysznic i toaletę. W dłuższej perspektywie docenicie te rozwiązania. Najmniejsze kampery, zabudowane na pojazdach typu VW Transporter lub Opel Vivaro, zwykle nie posiadają łazienek, choć kreatywni konstruktorzy wypuszczają już na rynek pojazdy, które są w nie wyposażone. Okazuje się, że można wygospodarować miejsce nawet na bardzo niewielkiej przestrzeni, choć oczywiście musimy wówczas pójść na kompromis, na przykład w kwestii miejsca na dodatkowe bagaże. Ciekawym projektem jest najnowszy pojazd polskiej firmy BusKamper – niewielki samochód kempingowy z łazienką. Zobaczcie na filmie, jak to wszystko poukładano:


ReklamaPrysznic do kampera 3

Zewnętrzny prysznic do kampera

Najprostszy, najtańszy i najszybszy sposób na prysznic w kamperze to montaż przyłączą do prysznica zewnętrznego. Jeśli mamy już w kamperze zbiorniki z wodą czystą, sama procedura będzie dość szybka i prosta. Oferta na rynku jest bardzo szeroka. Najprostsze systemy oferują przyłącza na zimną wodę, ale znajdziemy także wersję z regulacją temperatury.

Zobaczcie, jak to działa. Cena prezentowanego tu urządzenia to ok. 625 złotych brutto:

Zewnętrzny prysznic do kampera najlepiej sprawdzi się jednak do opłukania nóg czy strojów z plażowego piasku, rowerów przed montażem na bagażniku lub ochłodzenia w upalny dzień. Oczywiście, można go też wykorzystywać do regularnych kąpieli, ale może to być nieco niewygodne. Będzie też zupełnie niepraktyczne w innych porach roku niż lato. Aby z takiego prysznica poleciała ciepła woda, trzeba dodatkowo wyposażyć się w bojler.

Użytkowanie zewnętrznego prysznica nie musi być krępujące. Do prysznica zewnętrznego, montowanego na tylnej bądź bocznej ścianie kampera, można dokupić kempingową, składaną kabinę prysznicową. Tzw. "namiot prysznicowy" sprawdzi się też jako przebieralnia. Ważne jednak, by w przypadku używania kosmetyków, zadbać o środowisko i wodę z mydlinami zebrać i wylać w przeznaczonym do tego miejscu. Przydadzą się mobilne zbiorniki na szarą wodę, a także prysznicowy podest lub zwykła miska.

Wewnętrzny prysznic do kampera

Dużo bardziej praktyczny będzie oczywiście prysznic wewnętrzny. W budowanym kamperze musimy znaleźć na niego pewną przestrzeń, ale w zamian mamy komfort i możliwość korzystania przez cały rok.

ReklamaPrysznic do kampera 4
Budowa i montaż kabiny prysznicowej w kamperze mogą być dużo prostsze niż myślimy. W takiej roli sprawdzi się nawet standardowa kabina prysznicowa, zakupiona w markecie budowlanym. Tak zrobił nasz czytelnik, pan Janusz. To działa!

Jeżeli zastanawiacie się z jakich materiałów zrobić prysznic w kamperze lub czym wyłożyć ściany łazienki, polecamy zajrzeć na naszą grupę dyskusyjną Polski Caravaning na FacebookuDoświadczeni w bojach caravaningowcy chętnie dzielą się swoją wiedzą.

Na ściany kabiny można zastosować szkło akrylowe (tzw. pleksę), laminaty, PCV (twarde lub spienione), a niektórzy stosują nawet wykładzinę PCV. Dobre opinie zbierają płyty HIPS. Materiał elastyczny, ale jednocześnie dość twardy. Ważne jest, by stosować wysokiej jakości kleje, tak, aby materiały były ze sobą porządnie złączone, bo pod wpływem wody lub wyższej temperatury, mogą pojawiać się usterki.


Piotr Łukaszewicz09.08.20230
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News