artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Niezwykłe amerykańskie kampery. Czym się różnią od europejskich?
  fot. Bradley Gordon, Flickr.

Niezwykłe amerykańskie kampery. Czym się różnią od europejskich?

Czas czytania 8 minut

Amerykańskie kampery można poznać niemalże na pierwszy rzut oka. Są wielkie, a część modeli i rozwiązań w ogóle nie przypomina pojazdów z europejskiego rynku motoryzacyjnego. Sprawdźmy, na czym polega różnica i z czego wynika. 

Spis treści

Caravaning w USA

Amerykańskie kampery w Stanach określa się mianem RV. To skrót od słów Recreational Vehicle.

USA to ojczyzną caravaningu. Wedle danych RV Industry Association blisko 12 milionów gospodarstw domowych posiada własny kamper. 92 miliony osób identyfikuje się jako caravaningowcy, większość z nich co najmniej trzy razy w roku jeździ na wakacje kamperem. 

Amerykańkie kampery na kempingu

Kemping Verde Indian Reservation, Arizona. Fot Wiki Commons. 

W Stanach Zjednoczonych istnieje duża liczba kempingów i miejsc do parkowania kamperów, często z pełnym zakresem udogodnień, co sprawia, że podróżowanie jest wygodne i bardzo popularne. Stacje benzynowe, podjazdy lub parkingi od wielu dekad planuje się w taki sposób, że manewrowanie dużymi pojazdami nie sprawia problemu.  

Przebudowa na kamper po amerykańsku 

Amerykanie potrafią przerobić na kamper praktycznie każdy pojazd, ze szczególnym uwzględnieniem pick-upów. Zabudowy wykonywane są ze sporą fantazją, dlatego na amerykańskich drogach można spotkać zaskakujące pojazdy. 

Obowiązuje następująca zasada: właścicieli robi to, co jest mu potrzebne i montuje w taki sposób, żeby było mu wygodnie. 

Amerykańkie kampery zabudowa Kamper zabudowany na pick-upie, przeznaczony do wędkowania i jazdy po plaży. Przed przednim kołem zamontowano drabinę, którą wchodzi się na daszek, służący do przechowywania sprzętu. Fot. Wiki Commons. 

Do przerobienia wykorzystuje się również wiekowe samochody, często w nietypowym kolorze karoserii. Zabudowa stara się niejako „dostosować” do charakteru samochodu. Dzięki temu powstają niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju projekty. 

ReklamaNiezwykłe amerykańskie kampery. Czym się różnią od europejskich? 3
Niezwykłe amerykańskie kampery. Czym się różnią od europejskich? 4

Leciwy truck kamper na pick-upie, z zabudową typu alkowa oraz fantyzyjną "werandą" i stolikiem z tyłu.  

Klasy kamperów w Stanach Zjednoczonych 

Amerykański rynek jest bardzo zróżnicowany. Pojazdy klasyfikuje się wedle wielkości, układu i funkcji.

1. Amerykańskie kampery klasy A 

To największe i najbardziej luksusowe kampery. Mierzą od 26 do 45 stóp długości (stopa to 30,48 centymetra). Mocne silniki diesla lub benzynowe często umieszczone są z tyłu pojazdu.

Amerykańskie kampery

Amerykański kamper klasy A. Fot. domena publiczna. 

Klasa cechuje się pełnym, luksusowym wyposażeniem, jest przeznaczona do stałego zamieszkania i długich podroży. Mogą mieć napęd na przednią lub tylną oś, a niektóre modele posiadają nawet garaż na samochód. 

2. Amerykańskie kampery klasy B

To małe kampery, zabudowane na bazie vanów, mierzące od 17 do 22 stóp długości. Zdecydowanie łatwiejsze do prowadzenia i manewrowania. Idealne dla par lub osób podróżujących samotnie. Mają mniejszą przestrzeń, ale większą mobilność. Są wyposażone w standardowe silniki samochodowe. 

Niezwykłe amerykańskie kampery. Czym się różnią od europejskich? 6

Kamper klasy B. Fot. domena publiczna. 

3. Amerykańskie kampery klasy C

To pojazdy zbudowane są na bazie kabiny ciężarówki z zabudową mieszkalną umieszczoną nad nią. Stanowią odpowiednik europejskiej alkowy. Są dobrym wyborem dla rodzin lub grup znajomych, którzy szukają równowagi między komfortem a ceną.

 

Niezwykłe amerykańskie kampery. Czym się różnią od europejskich? 7

Kamper klasy C. Fot. domena publiczna. 

Mierzą od 20 do 33 stóp długości. Zazwyczaj są wyposażone w silniki benzynowe, umieszczone w przedniej części pojazdu. Pomieszczą do ośmiu osób. 

ReklamaNiezwykłe amerykańskie kampery. Czym się różnią od europejskich? 8
4. Kategoria „Truck Campers” 

Obejmuje kampery zabudowane na półciężarówkach lub innych pojazdach. Są wybierane przez turystów lubiących off-road i biwak w trudniej dostępnych miejscach. Jeżdżą po bezdrożach, wszelkich „dziurach i dołach”, sprawdzają się na skalistym podłożu. W tej klasie można spotkać najbardziej niezwykłe, pomysłowe pojazdy. 

Sprytny mechanizm slide-outs

Kampery w USA mogą posiadać wysuwane sekcje, które zwiększają przestrzeń mieszkalną po zaparkowaniu. 

Mechanizm, zwany slide-outs, pozwala na bardziej komfortowe biwakowanie. Wysuwane sekcje są znacznie rzadziej spotykane w europejskich kamperach. Może szkoda... To intrygujące rozwiązanie. 

Niezwykłe amerykańskie kampery. Czym się różnią od europejskich? 9

Kamper klasy A z wysuwaną sekcją. Fot. Wiki Commons. 

Slide-outs pojawia się również w amerykańskich przyczepach kempingowych. 

Niezwykłe amerykańskie kampery. Czym się różnią od europejskich? 10

Przyczepa z wysuwaną sekcją. Fot. domena publiczna. 

Niezwykłe amerykańskie kampery. Czym się różnią od europejskich? 11

Tak można zwiększyć rozmiar przyczepy, po rozłożeniu mechanizmu "slide-outs". Fot. Wiki Commons. 

Typowy amerykański kamper klasy A 

Amerykańskie kampery klasy A charakteryzują się kilkoma cechami, które wyróżniają je na tle pojazdów z innych części świata. Przede wszystkim należy wymienić gabaryty. Zazwyczaj są znacznie większe niż ich europejskie odpowiedniki.

Mając do dyspozycji dużą przestrzeń Amerykanie umieszczają w nich pełne wyposażenie. Przypominają bardziej małe apartamenty niż pojazdy. Zawierają pełne kuchnie, przestronne łazienki z prysznicem i toaletą, oddzielne sypialnie, a czasem nawet pralki i suszarki do ubrań. 

Amerykańskie kampery - klasa A

Amerykański kamper klasy A w Louisiana State Parks. Fot. Alex Demyan, domena publiczna. 

Duże znaczenie ma komfort. Montuje się klimatyzację, ogrzewanie, wygodne meble, duże łóżka, a także rozrywkę w postaci telewizorów, systemów dźwiękowych i internetu satelitarnego. Materiały używane do wykończenia wnętrz są zazwyczaj wysokiej jakości, co daje poczucie luksusu. Drewniane wykończenia, skórzane fotele, rozbudowana elektronika to standard. 

Gabaryty i waga powodują, że kampery klasy A potrzebują mocniejszych silników. Spalają więcej niż europejskie pojazdy. Zostały zaprojektowane do długich podróży przez cały kraj. Tym samym posiadają większe zbiorniki na wodę, paliwo i ścieki, co umożliwia dłuższe przebywanie na trasie bez potrzeby częstych postojów. 

Zastosowanie poza USA

Amerykańskie kampery klasy A cieszą się sporym zainteresowaniem w Australii, której mieszkańcy mają podobne potrzeby i podobnie jak turyści z USA pokonują ogromne odległości. Trafiają też na rynek europejski i znajdują zwolenników. Jeśli ktoś potrzebuje sporo miejsca wewnątrz, nie sposób znaleźć lepszego rozwiązania. 

Zobacz nasz film o polskiej rodzinie, która podróżuje amerykańskim kamperem:

heart Szukasz kampera, przyczepy lub części? Sprawdź nasze ogłoszenia.
Trafiają się w nich atrakcyjne okazje i prawdziwe unikaty. 


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News