artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Gdzie jechać kamperem jesienią?
  fot. Pixabay Gdzie jechać kamperem jesienią?

Gdzie jechać kamperem jesienią?

Czas czytania 8 minut

Oczywiście, podróżować można przez cały rok i miłośnicy turystyki nie rezygnują ze swojej pasji wraz z nadejściem kalendarzowej jesieni. Są tacy, którzy wręcz jej wyczekują. Jest taniej, ciszej, spokojniej, da się odetchnąć bez towarzystwa tłumów ludzi, którzy wpadli na identyczny pomysł. Gdzie jechać kamperem jesienią? Można wszędzie! Wybór zależy tylko od tego, czego szukacie. Zrobiliśmy dla Was przegląd najbardziej urokliwych miejsc, odpowiadających nawet na najbardziej wyszukane potrzeby.

Poradnik jesiennych wyjazdów

Wraz z końcem wysokiego sezonu spadają nie tylko pierwsze liście z drzew, ale również ceny w wypożyczalniach kamperów. Najlepszych okazji szukajcie na bookingcamper.plW serwisie znajdziecie kampery już 350 zł za dobę. Taka kwota latem pozostaje tylko w strefie marzeń. Co więcej: jesienią wypożyczalnie oferują wynajem w krótszych terminach. To dobre rozwiązanie dla osób, pragnących przetestować ten rodzaj turystyki (standardowy czas wynajmu w wakacje to minimum tydzień). 

Jeśli nie lubicie szastać pieniędzmi, koniecznie skorzystajcie z karty CampingCard ACSI, która pozwala na uzyskanie nawet 50% rabatu w ponad 3000 kempingach w Europie poza sezonem wysokim. Kartę i katalog ACSI możecie zamówić u nas. Przy dobrej organizacji jesienny wyjazd kamperem może być tańszy o połowę niż identyczna wycieczka w sierpniu. 

Jesienna, czasami odrobinę kapryśna i zmienna, pogoda powoduje, że na wycieczkę trzeba zabrać sporo rzeczy o charakterze „prewencyjnym”. Potrzebne będą: ciepłe ubrania, kalosze, odzież przeciwdeszczowa, nieprzemakalne buty, ale również środki odstraszające owady i kosmetyki na słońce z filtrem SPF. Krótko mówiąc, do kampera należy spakować akcesoria zarówno letnie, jak i zimowe. 

ReklamaGdzie jechać kamperem jesienią? 1
Pamiętajcie, że nie wszystkie kempingi są całoroczne. Przy planowaniu wyjazdu posiłkujcie się naszą, interaktywną bazą kempingów

Jeśli szukacie miejscówek za FREE (Polska na dziko), zajrzyjcie do naszego zestawienia. 

Gdzie jechać na grzyby?

Zapaleni grzybiarze szukają miejsc niepopularnych i zarazem obfitych w dorodne okazy. Chętnie odwiedzają Bory Tucholskie, Bory Dolnośląskie, Puszczę Notecką, Puszczę Kampinoską, lasy Warmii i Mazur oraz Bieszczady, Beskidy, Roztocze. Z przyjemnością jeżdżą do przepięknej Puszczy Białowieskiej, najstarszego lasu w Europie, figurującego na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli nie jesteście biegli w organizacji grzybobrania, z pewnością pomoże Wam radar grzybowy. To aktualizowana w czasie rzeczywistym mapa Polski, tworzona na podstawie doniesień grzybiarzy, którzy chwalą się pełnymi koszykami i odkryciami. Radar znajdziecie w serwisie grzyby.pl. 

gdzie jechać na grzyby

Wybieracie się na grzybobranie kamperem lub przyczepą? Lasy Państwowe posiadają 4,5 tys. parkingów, na których możecie zostawić swój pojazd. Ponadto w ramach programu „Zanocuj w lesie” możecie zgodnie z prawem biwakować w 425 obszarach, o łącznej powierzchni ponad 620 000 ha. Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule „Biwak w lesie”. Omawiamy w nim również linie oraz słupki oddziałowe, dzięki którym na pewno się nie zgubicie. 

Gdzie na ryby?

Prastara wędkarska legenda głosi, że najwięcej ryb złapano w wodzie i właśnie w niej należy ich poszukiwać. A na poważnie: ostoją jesiennego wędkarstwa od dawna pozostają Warmia, Mazury i Pojezierze Pomorskie. Popularnością cieszą się również Jezioro Budzisławskie, Jezioro Gosławickie i Jezioro Wonieść w Wielkopolsce oraz Kanał Żerański, Zalew Jeziorko Łosickie i Narew Dzierżenin w województwie mazowieckim. 

gdzie jechać na ryby

ReklamaGdzie jechać kamperem jesienią? 4
Jesienią odbywa się wiele zawodów wędkarskich, podczas których możecie stanąć do rywalizacji z innymi osobami, podzielającymi Wasze zainteresowania. Na wielu z nich spotkacie również miłośników caravaningu. Z kalendarium zawodów oraz interaktywną, wędkarską mapą Polski możecie zapoznać się w serwisie znajdzlowisko.pl.

Tatry jesienią 

Tatry są piękne o tej porze roku i naprawdę warto się do nich wybrać. Przed wyruszeniem na szlak koniecznie sprawdźcie komunikat lawinowy na stronie TOPR. W serwisie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajdują się aktualne informacje (np. o zamkniętych szlakach, halnym) i ważne komunikaty dla turystów. Ruszajcie w góry wtedy i tylko wtedy, kiedy są ku temu odpowiednie warunki. Pamiętajcie, że w okresie od 30 listopada do 1 marca wszystkie tatrzańskie szlaki są zamknięte od zmierzchu do świtu, a pogoda może się zmieniać jak w kalejdoskopie. Weźcie ze sobą ciepłe ubrania, powerbanki, gorącą herbatę w termosie i koniecznie folię termiczną ratunkową, po jednej sztuce dla każdego uczestnika wycieczki. To maleństwo, które po złożeniu mieści się w kieszeni, może uratować życie oraz uchronić przed grypą. 

Tatry jesienią

Jeśli nie jesteście wytrawnymi wspinaczami, bezpieczniej wybrać łatwe trasy „spacerowe”. Nie wymagają one ponadprzeciętnej kondycji ani umiejętności, ale pozwolą podziwiać piękno gór, np.: 

  • Nad Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej - około 2,5 godziny wolnym krokiem;
  • Do Doliny Pięciu Stawów z Palenicy Białczańskiej przez Dolinę Roztoki - około 2 godzin;
  • Do Wodospadu Siklawica Doliną Strążyską - około godziny spod bramy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Polecamy aplikację mobilną „Szlaki Małopolski” Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Z nią na pewno się nie zgubicie. Działa offline, może zlokalizować Was w terenie i obliczy czas przejścia z dokładnością do minuty. 

Łatwiejsze góry

Rzecz jasna, mamy w Polsce równie piękne, ale niższe góry od Tatr. 

Góry Sowie to wspaniałe miejsce na jesienną wycieczkę, połączoną ze zwiedzaniem. Szczególnie warto odwiedzić Twierdzę Kłodzko, Zamek Książ i Kopalnię Złota w Złotym Stoku. 

Park Narodowy Gór Stołowych zachwyci każdego. Nie przypadkiem to tu kręcono bajkowe sceny „Opowieści z Narni”. Polecamy labirynt „Błędne Skały” i zwiedzanie pobliskiej Kudowy Zdrój. 

Miłośnikom długich spacerów i wycieczek rowerowych na pewno przypadną do gustu Góry Świętokrzyskie. Wejście na Łysicę nie jest trudne, na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajdziecie nie tylko słynny Klasztor, ale interaktywne muzea, takie jak starożytna osada w Nowej Słupi. Warto również odwiedzić Zamek Królewski w Chęcinach.

Jeśli pasjonują Was stare zamki, średniowieczne klimaty i góry, koniecznie wybierzcie się w Pieniny. W okolicy możecie zwiedzić: Zamek w Czorsztynie, Zamek Dunajec w Niedzicy i ruiny zamku pienińskiego na terenie Parku Narodowego, zaś po słowackiej stronie Kláštorné muzeum. 

Szukacie ciszy?

Mazury poza sezonem są idealnym miejscem do spokojnego odpoczynku na łonie przyrody. Liczba turystów spada, zatem jeśli chcecie pobyć w samotności i ciszy, gorąco polecamy odwiedzić Podlasie i Suwalszczyznę. Również wybrzeże Bałtyku po sezonie wysokim pustoszeje. Miłośnicy spacerów na pewno odnajdą wiele urokliwych miejsc w okolicy klifowego wybrzeża Międzyzdrojów oraz w Słowińskim Parku Narodowy, gdzie warto odwiedzić Zatopiony Las w okolicy Czołpina. Szukającym spokojnego odpoczynku i pięknej przyrody spodoba się również Roztoczański Park Narodowy. Szczególnie polecamy urokliwy Rezerwat Szumy nad Tanwią i Hodowlę Konika Polskiego we Floriance.

gdzie jechać kamperem jesienią

Za mało słońca? 

Nie nacieszyliście się w pełni plażowaniem i potrzebujecie słonecznego ciepła? W takim wypadku trzeba wybrać się za granicę. Morze Śródziemne i Adriatyk zapewnią Wam piękne plaże i wodę o temperaturze w okolicach 25°C. Możecie wybrać kraje, chętnie odwiedzane przez Polaków, o nowoczesnej infrastrukturze caravaningowej, takie jak: Włochy, Chorwacja, Hiszpania lub Grecja. Kempingi znajdziecie dosłownie co krok, zaś zaplecze turystyczne na pewno Was nie zawiedzie. Nieco mniej turystów spotkacie w Bałkanach Zachodnich, Portugalii i na południu Francji. Infrastruktura w Bałkanach i Turcji oceniana jest jako mniej nowoczesna (np. w porównaniu z Chorwacją i Włochami), ale wielu caravaningowców odwiedza te tereny. 

A może jesienna impreza?

Jesienią odbywa się wiele ciekawych festiwali. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odwiedzić je kamperem lub przyczepą. Pamiętajcie, żeby zarezerwować kemping z wyprzedzeniem. Na niektóre wydarzenia turyści z całego świata przybywają tłumnie. 

W Polsce jesienne klimaty znajdziecie na Dolnośląskim Festiwalu Dyni, które co roku organizuje Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 8 do 9 października trwają Dożynki & OktoberFEST w Pałacu Łomnica. Liczne gminy zapraszają na zabawy dożynkowe, Święta Pieczonego Ziemniaka oraz jarmarki jesienne. 

Za granicą możecie odwiedzić naprawdę ogromne i spektakularne festiwale. Poza niemieckim Oktoberfest w Monachium do najbardziej popularnych imprez należą:

  • Cavatast – targi degustacji wina i hiszpańskiej kuchni, Parc Lluís Companys, Sant Sadurni d'Anoia w Hiszpanii, od 7 do 9 października;
  • Festiwal światła w Berlinie – trwa od 7 do 16 października. Podobne wydarzenie odbywa się w Rydze na Łotwie, również w październiku; 
  • Cannstatter Volksfest - festyn ludowy w Stuttgarcie, Niemcy, trwa pierwsze trzy tygodnie października;
  • Boccaccesca Food and Wine Festival – uczta dla miłośników włoskiej kuchni w Certaldo w Toskanii, od 14 do 16 października;
  • Iceland Airwaves – najsłynniejszy islandzki festiwal muzyki wielogatunkowej, odbywa się w Reykjaviku, od 2 do 5 listopada; 
  • Milan Coffee Festival – festiwal kawy w Mediolanie we Włoszech, od 12 do 14 listopada.  

Czyli… Dokąd jedziecie kamperem jesienią?

Jak widać o tej porze roku da się zaspokoić gusta wszystkich caravaningowców. Od szukających ciszy, po pragnących hucznych imprez, od miłośników górskich widoków, po tych, którzy zdecydowanie bardziej wolą obserwować spławik lub wypatrywać owoców leśnego runa. Nie siedźcie w domu, bo szkoda życia. Na caravaning zawsze jest dobra pogoda, a swoimi wycieczkami możecie pochwalić się na naszym Facebooku. 

W artykule wykorzystano grafiki (od góry): 1. Pixabay (Pixabay License). 2. Grzybobranie w Puszczy Noteckiej, fot. MOs810, lic. Creative Commons. 3. Polski Caravaning 4. Giewont and Czerwony Grzbiet (Tatra Mountains), for. Jerzy Opioła, lic. Creative Commons. 5. Polski Caravaning.


Redakcja28.09.2022
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News