artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Co o pożarach pojazdów wiadomo?

Co o pożarach pojazdów wiadomo?

Czas czytania 6 minut

Letnie upały są częstą przyczyną rozprzestrzeniania się pożarów, jak to miało miejsce w czeskiej Szwajcarii, gdzie strażacy wiele dni walczyli o uratowanie parku narodowego. W czasie upałów kierowcy powinni być świadomi, że samochody mogą być źródłem zagrożenia pożarowego.

W Polsce? Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej w poprzednich latach dochodziło do około 8 tysięcy pożarów samochodów osobowych rocznie.

Podczas gdy niektóre pożary samochodów są spowodowane kolizjami, częściej jednak są one wywołane usterkami technicznymi. I niefrasobliwością użytkowników.

Każdego roku płonie w Polsce 8 tysięcy aut

W obecnych temperaturach samochód może stanowić poważne zagrożenie pożarowe. Przy temperaturze zewnętrznej 35 stopni Celsjusza wnętrze zaparkowanego na słońcu samochodu może w ciągu godziny nagrzać się do 47 stopni. Niektóre elementy wnętrza mogą osiągać nawet znacznie wyższe temperatury – na przykład fotele do 51 stopni, kierownica 53, a deska rozdzielcza do 69 stopni. Wtedy w samochodzie może dojść do eksplozji lub samozapłonu różnych przedmiotów, takich jak zapalniczka czy wkład z odświeżaczem powietrza.

Pojemnik na niedopałki na pokładzie i poza nim

To godny pożądania przedmiot na pokładzie domu na kołach, zwłaszcza gdy jest lekki i poręczny. Mając na uwadze łatwopalne materiały wokół pojazdu kempingowego, na postoju pojemnik na niedopałki to żaden zbytek. To tak na marginesie balastu, który stracił swą funkcję. Gaśnica nadaje się do użytku tylko przez określony czas, po jego upływie nie będzie działać zgodnie z przeznaczeniem i będzie stanowiła tylko bezwartościowy przedmiot w twoim kamperze/przyczepie kempingowej.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Docieramy do celu i…

Pożary bywają też wywołane rozgrzanym katalizatorem i jego kontaktem z podłożem, np. ściółką leśną czy suchą trawą. Rura wydechowa kampera po długiej trasie może być bardzo gorąca. Pomyślmy, co się stanie, jeżeli… natrafi na suche liście lub trawę. Ryzyko to dotyczyć może w jeszcze większym stopniu poruszających się z przyczepami kempingowymi. To przecież wtedy obciążony jest najbardziej tył auta, więc rura wydechowa najniżej… idealnie wysuszonej ściółki!

Uwaga na tłuszcz w kuchni. Ale i na kurz, który gromadząc się wokół urządzeń elektrycznych i okablowań może doprowadzić do pożaru.

Samochody zapalają się z powodu?

- To zaniedbania zwykle prowadzą do częstszego występowania usterek, co może powodować samozapłon samochodu. Dokładny przegląd auta powinien polegać nie tylko na wymianie opon, sprawdzeniu stanu płynu chłodzącego i hamulcowego, amortyzatorów, hamulców, czy wymianie filtrów powietrza oraz paliwa, ale powinien obejmować również sprawdzenie układu paliwowego i elektrycznego. Niestety, jeśli samochód się zapali, uratowanie go jest często bardzo trudne lub wręcz niemożliwe ze względu na krótki czas niezbędny do rozpoczęcia akcji gaśniczej - powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Komentarz to wart namysłu, skoro firma jest największym dealerem samochodów używanych w Europie Środkowej. Już kilka lat temu alarmowała, jak wiele aut wystawianych na sprzedaż może mieć wady. Niestety ich stan był na tyle niezadowalający, że zmuszeni byli odrzucić aż 65-70 proc. z nich. A jest o czym mówić, skoro w 2018 roku spośród kilkuset tysięcy pojazdów wybrano ostatecznie nieco ponad 70 tysięcy aut używanych.

ReklamaŚródtekstowy 2 prenumerata
Źródła pożaru bywają różne. Większości przypadków można by pewnie uniknąć!

Wyciek paliwa, wyciek oleju silnikowego

Mimo, że olej silnikowy nie pali się łatwo, to gdy wycieknie do bardzo gorącego kolektora wydechowego, spala się i może doprowadzić do pożaru.

Benzyna i olej napędowy są łatwopalne, a do rozpalenia ognia wystarczy niewielka iskra. Źródłem wycieków paliwa są luźne połączenia w układzie paliwowym, stare przewody paliwowe, wadliwe uszczelki lub po prostu zepsute części.

Akumulatory? Okazuje się, że elektrolity stosowane w akumulatorach litowo-jonowych stwarzają mniejsze lub porównywalne ryzyko zapłonu względem paliw konwencjonalnych, takich jak benzyna lub olej napędowy. Co innego wyeksploatowane czy po prostu uszkodzone akumulatory jakiegokolwiek typu.

Przegrzanie i zbiorniki z gazem

Benzyna ulega samozapłonowi w temperaturze około 300°C, płyn hamulcowy w około 280°C, a olej automatycznej skrzyni biegów ulega samozapłonowi w temperaturze około 320°C. Oznacza to, że mogą one zapalić się spontanicznie bez iskry. Przyczyny przegrzania obejmują uszkodzony przekaźnik i wentylator chłodnicy, nieszczelną chłodnicę lub wadliwą pompę cieczy chłodzącej.

Mając na uwadze pojazdy kempingowe: szczególnej atencji wymagają butle i zbiorniki na gaz. A też np. stan techniczny jakiegokolwiek ogrzewania postojowego. Także oczywiście lodówki. Nie tylko w urządzeniach zasilanych na gaz (bojler i instalacja wodna!) sprawdzajmy szczelność wężyków i podłączeń, drożność otworów technologicznych (wentylacyjnych, kominków), itd.

Wadliwa elektryka i źle zamontowane akcesoria

Źle wykonane lub luźne okablowanie mogą wywołać iskrę i spowodować pożar. Innym powodem jest przeciążenie prądem. Czasami, gdy bezpiecznik się przepali, złym rozwiązaniem jest zastąpienie go bezpiecznikiem o wyższym prądzie znamionowym. Powoduje to przeciążenie prądowe, które może stopić izolację przewodu i stać się zagrożeniem pożarowym.

Oprócz złego okablowania, także źle zainstalowane akcesoria stanowią zagrożenie pożarowe. Samo akcesorium jest nieszkodliwe, ale problem zaczyna się od złego poprowadzenia przewodów, omijania bezpieczników i zapotrzebowania na większą ilość prądu.

Wypadek drogowy: co jeśli znajdziemy się w płonącym samochodzie?

W przypadku poważnych wypadków przewody paliwowe lub zbiornik paliwa mogą zostać uszkodzone i spowodować pożar. Chociaż nowoczesne samochody są projektowane z myślą o tym i mają bardzo dobrze chronione układy paliwowe, starsze samochody mogą być bardziej narażone na zapalenie się w razie wypadku.

Przede wszystkim ważne jest zachowanie spokoju. Poza tym, jak najszybciej zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu, wyłącz silnik i zaciągnij hamulec ręczny. Następnie opuść samochód tak szybko, jak to możliwe, zamykając za sobą drzwi, ponieważ może to pomóc w opanowaniu pożaru. Odsuń się na bezpieczną odległość od samochodu i wezwij służby ratunkowe.

Fot. AAA AUTO, Hymer, GOK


Rafał Dobrowolski18.08.20220 zdjęć 2
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News