artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Akcesoria do kampera. Co warto mieć?
  fot. Freepik.com

Akcesoria do kampera. Co warto mieć?

Czas czytania 4 minuty

Akcesoria do kampera to niezwykle szeroki temat, bo też różnego rodzaju rozwiązań czy gadżetów, które mają uprzyjemnić nam wyjazd caravaningowy, jest naprawdę mnóstwo. Postaramy się Wam zaprezentować kilka podstawowych, ale może też najciekawszych, natomiast z całą pewnością tematu nie wyczerpiemy. To po prostu niemożliwe!

Gadżety w kamperze

Są ich tysiące, zarówno do małych kamperów zabudowanych na busach, jak i dużych pojazdów zintegrowanych. Mniejsze pojazdy może warto zaopatrzeć na przykład w zewnętrzną szafę kempingową na odzież – z pewnością przyda się porządek w ciuchach podczas dłuższych pobytów na kempingu. Profesjonalna szafa kempingowa w Decathlonie to koszt ok. 400 złotych, ale w internecie znajdziemy też praktyczne, rozkładane szafy przenośne za 100-200 złotych. Jeśli nie mamy łazienki, a jedynie prysznic zewnętrzny, możemy też pomyśleć o namiotowej kabinie prysznicowej, która zapewni nam komfort i intymność podczas kąpieli.

Bardzo dużą ofertę mamy na rynku różnego rodzaju siatek bagażowych, organizerów (na oparcie fotela kierowcy) lub dużych skrzyń do bagażnika, z wieloma przegródkami. Tego typu rozwiązania nie są zwykle drogie, a bardzo pomagają utrzymanie porządku na niewielkiej przestrzeni, ale też pozwalają szybko znaleźć to, czego potrzebujemy. Każdy, kto jeździ kamperem wie, że to nie zawsze jest takie proste.

Jakie akcesoria do kampera wybrać? 

Akcesoria do kampera to temat nie do wyczerpania, o którym można pisać bardzo długo. Można wyróżnić wśród nich mniejsze elementy, np. kamera cofania lub bagażnik rowerowy (występuje w dwóch wersjach z pokrowcem lub bez). Niektóre akcesoria wymagają większej inwestycji, np. klimatyzacja, panele solarne czy okna dachowe.

ReklamaAkcesoria do kampera. Co warto mieć?  1
Na rynku dostępna jest szeroka oferta drobniejszych dodatków np.: 

  • specjalne sztućce do kampera,
  • krzesełka kempingowe, 
  • lekka zastawa z melaniny, która nie potłucze się w trakcie jazdy lub gwałtowanego hamowania,
  • zewnętrzne stopnie wejściowe. 

Pokrowce, zasłony, markizy i przedsionki 

Korzystamy z nich, aby zasłonić się przed wiatrem, chłodem, słońcem lub deszczem. Markiza ścienna montowana wzdłuż pojazdu pozwala na powiększenie „własnego terenu”, a przy okazji chroni przed ostrym słońcem i daje przyjemny cień. Przykładowa cena? Omnistor 5200 marki Thule z możliwością wysunięcia na 2 metry to koszt ok. 4 tysięcy złotych. Cenę determinują oczywiście takie kwestie jak jakość wykonania, ale też jej wymiary czy użyty materiał. Jeśli markiza to za mało, możemy przed kamperem (choć to zdecydowanie częściej stosowane rozwiązanie przed przyczepą kempingową) postawić przedsionek. W ostatnim czasie dużą popularność zyskują przedsionki dmuchane, rozkładane łatwo i bardzo szybko. 

Akcesoria do kampera - przedsionekPrzedsionek do kampera, CamelCamp. Fot. baza "Polskiego Caravaningu". 

Jeśli planujemy nie używać kampera przez dłuższy czas, warto zabezpieczyć go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi specjalnym pokrowcem. Ceny dobrych pokrowców na średniej wielkości kampera zaczynają się od dwóch tysięcy złotych. Pokrowce mają też dodatkowe zastosowanie podczas zimowego caravaningu – pomagają utrzymać wytworzone ciepło wewnątrz pojazdu.

Reklama

Chemia do toalety w kamperze

Zajrzyjmy do miejsca, do którego nawet król chadzał piechotą. Dla większości caravaningowców to „oczywista oczywistość”, że w caravaningowej toalecie używamy chemii. Czy to w płynie, czy w rozpuszczalnych kapsułkach, chemia wrzucona do kasety toaletowej spełnia wiele zadań. Chodzi tu oczywiście o bezpieczeństwo sanitarne, ale też komfort i wygodę. Chemia likwiduje nieprzyjemne zapachy oraz ułatwia opróżnianie kasety toaletowej z nieczystości. Chemia niestety nie jest tania, warto jednak nie szukać tutaj oszczędności. Tańsze rozwiązania dostępne w internecie, poza specjalistycznymi sklepami, często oferują stosunkowo niską jakość i wydajność. Pamiętajmy też, że w toaletach turystycznych i kasetowych nie powinniśmy używać standardowego papieru toaletowego, bo może on zatkać kasetę. Zalecany jest tu zdecydowanie dedykowany papier do toalet turystycznych, który łatwo będzie rozpuszczać się w wodzie.

Kiedy zdecydować się na zakup? 

O większych akcesoriach warto pomyśleć na etapie zakupu kampera. Ich montaż będzie prostszy, a przez to tańszy, w przypadku nowego pojazdu czy pierwszego pozakupowego serwisu. Drobnych gadżetów i akcesoriów mamy na rynku setki. Większość turystów podejmuje decyzję o zakupie na podstawie własnych doświadczeń. Po kilku wojażach, przejazdach i dłuższym mieszkaniu w kamperze, łatwiej będzie ustalić, co dokładnie jest nam potrzebne. 

Zobacz też nasz artykuł: Co spakować do kampera? Gotowa lista.


Piotr Łukaszewicz20.07.20230
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News