Gdzie można parkować przyczepą kempingową? Na kempingach lub własnej działce. To oczywiste, ale w tym artykule chcemy przyjrzeć się miejscom nieoczywistym. Czy z przyczepą można zaparkować w mieście? Jakie miejscówki na dziko są dostępne dla posiadaczy przyczep? Wreszcie, gdzie zatrzymać się na noc i odpoczynek podczas długiej trasy?
Przyczepa kempingowa, w myśl przepisów, jest pojazdem. Czy oznacza to, że można ją zaparkować wszędzie tam, gdzie dozwolone jest parkowanie pojazdów? Nie zawsze.
Znak drogowy D-18 (parking) oznacza miejsce do parkowania pojazdów silnikowych lub zespołów pojazdów - uwaga - z wyjątkiem przyczep kempingowych. Inaczej będzie w sytuacji, kiedy pod znakiem D-18 umieszcza się tabliczkę T-23, informującą o możliwości parkowania przyczep kempingowych.
Co ciekawe, nawet w niektórych kamperparkach znajdziemy oznaczenie jedynie D-18 parking (bez tabliczki T-23), które uniemożliwia parkowanie z przyczepą.
Czasami pojawiają się wyraźne zakazy parkowania dla zestawów z przyczepami lub pojazdów kempingowych – szczególnie w miejscach popularnych turystycznie lub na przydrożnych parkingach przygotowanych dla kierowców ciężarówek.
Niezależnie od miejsca parkowania, warto zadbać jednak o to, by nikomu nie sprawić tym trudności. Na miejsce parkingowe wybierzmy przestrzeń adekwatną do wymiarów naszej przyczepy. Unikajmy wąskich uliczek, gdzie nasza przyczepa mogłaby utrudniać ruch czy stawrzać zagrożenie dla pieszych czy innych kierowców.
Polecamy korzystanie z zamkniętych parkingów dozorowanych lub strzeżonych. Zaparkujemy w wyznaczonym miejscu, mamy pewność, że nie przeoczyliśmy jakiegoś zakazu i nie otrzymamy mandatu, ale co równie ważne, mamy pewność, że nikt naszej przyczepy nie uszkodzi. To duży pojazd, o parkingową stłuczkę czy przecierkę przecież nietrudno.
Dotychczas mówiliśmy o parkowaniu zestawu z przyczepą kempingową – na kilka godzin, na zwiedzanie, zakupy czy odpoczynek. Teraz zajmiemy się kwestią parkowania na dłużej – na jedną lub kilka nocy. Czy jest to legalne w Polsce poza wyznaczonymi kempingami?
Samochód z przyczepą. Fot. baza Polskiego Caravaningu.
Tu znowu wracamy do podstawowej zasady. Jeśli miejsce jest oznakowane znakiem D-18 lub D-18 z tablicą T-23 - wolno nam stanąć zestawem z przyczepą. Jeśli D-18 jest podparty tabliczką T-23B, wówczas zestawy mają tam zakaz parkowania.
Jeśli chcesz biwakować na dziko, zajrzyj do naszej bazy miejscówek. Tu biwakowanie na dziko jest dozwolone.
Czy parkowanie przyczepy kempingowej na noc na stacji benzynowej lub przy autostradzie w miejscu obsługi podróżnych jest legalne? Coraz częściej, tak w Polsce jak i za granicą, na dużych MOP-ach znajdziemy miejsce dedykowane caravaningowcom.
W przypadku mniejszych parkingów przy mniejszych stacjach wszystko zależy oczywiście od wspomnianego oznakowania, a w przypadku jego braku - decyzji właściciela terenu. Praktycznie każdy parking ma swój regulamin, mniej lub bardziej przestrzegany. Nie ma chyba lepszej metody, by się upewnić, że nocleg będzie bezpieczny, niż zapytanie o zgodę na taki postój pracowników stacji.
Jeśli mamy zgodę, znajdźmy na parkingu miejsce ustronne, z dala od przejeżdżających samochodów, nie biwakujmy i nie rozkładajmy akcesoriów turystycznych.Podsumowując, należy każdorazowo przeanalizować znaki drogowe lub regulamin obiektu, na którym chcemy się zatrzymać.