ReklamaBilbord Prenumerata
Reklama
Baner 1 - Maistria 10.07-10.08 Kempingi Sebastian

PODRÓŻE

11 miesięcy temu  19.07.2019, ~ Zofia Sadowska   

Przeprawy promem w Chorwacji

Przeprawy promem w Chorwacji

Wybierając się na wakacje w Chorwacji własnym środkiem transportu zapewne będziecie korzystać z przeprawy promowej. Wszak Chorwacja to kraj tysiąca wysp i to na nich usytuowane są najbardziej atrakcyjne ośrodki wczasowe, hotele, pensjonaty i - rzecz jasna - kempingi. Na niektóre wyspy z łatwością dotrzecie bez konieczności korzystania z promu. Tak jest na przykład w przypadku wyspy Krk, którą z lądem łączy potężny most. Ale już na popularny Hvar czy Korčulę rejs promem będzie niezbędny. Co warto wiedzieć o promach w Chorwacji, jakie są główne trasy przepraw promowych i ile kosztuje prom na wybrane wyspy? Na te pytania postaramy się dziś odpowiedzieć.

Przewoźnicy promowi w Chorwacji

Zarówno w okręgu Rijeki i Zadaru, jak i na południu Chorwacji w regionach Šibenik, Split i Dubrownik operuje wielu przewoźników rejsowych i promowych. Promy pasażerskie są częstsze. Wiele z nich pełni też funkcje statków rejsowych. Natomiast promy dla turystów podróżujących samochodami są głównie obsługiwane przez Jadroliniję. Inni, nieco mniejsi przewoźnicy tacy jak Krilo lub BlueLine również mogą oferować przeprawy samochodowe, ale ich sieć jest nieco skromniejsza. Jardolinia w swojej flocie posiada około 40 promów samochodowych, statki przewozowe, katamarany, a nawet hydrobus. Operuje na terenie całego kraju oraz obsługuje przeprawy promowe międzynarodowe, głownie połączenia z Włochami ,o których więcej poniżej.

Jak dostać się na wyspy promem?

Promy obsługujące przeprawy samochodów osobowych oraz kamperów wyruszają w Chorwacji z ponad 30 portów. Poniżej przedstawiamy listę połączeń dla popularnych chorwackich destynacji. Pamiętajcie, że szczególnie mniejsi lokalni przewoźnicy mogą zmieniać czas, cenę, ale też rodzaj statku obsługującego dane połączenie. Większość zmian zapowiadanych jest wcześniej na stronach internetowych przewoźników. Ale nie zawsze. Niekiedy skutkuje to niemożnością przeprawy niektórych samochodów np. tych o wadze powyżej 3 ton. I tak:

 • Wyspa Krk – połączenie z lądem odbywa się głownie poprzez wspomniany wyżej most. Z Krk dostaniecie się także promem do Lopar na wyspie Rab.

 • Wyspa Pag – na wyspę dojechać można Paškim mostem. Ale jeśli zależy Wam na drodze morskiej, to na Pag dostaniecie się z portu Prizna do portu Žigljen na północy wyspy.

 • Wyspa Rab – Przeprawy promowe na wyspę Rab obsługiwane są głownie przez przewoźnika Rapska Plovidba. Należy przyjechać do portu Stinica skąd prom przewiezie nas do Mišnjak.

 • Wyspa Cres – przeprawa na Cres samochodem to nie problem. Można się tu dostać dużym promem armatora Jardoinia z dwóch portów. Dla urlopowiczów podróżujących od strony Istii połączenie Parozina – Brestova będzie najwygodniejsze. Dla kierujących pojazd od strony wschodniej, a więc dla dużej grupy Polaków, dogodnym połączeniem promowym jest Valbiska (na wyspie Krk) do Merag.

 • Wyspa Hvar – dla turystów zmotoryzowanych przeprawa na wyspę Hvar rozpoczyna się ze Splitu lub Drvenika w środkowej części Dalmacji. Ze Splitu wyrusza prom przystosowany do przewozu aut w kierunku portu Stari Grad. Z portu Drvenik, położonego blisko Makarskiej Riwiery kursuje regularnie prom w kierunku Sućuraj. Promy te w sezonie kursują nawet do 20 razy dziennie.

 • Wyspa Brać – w przypadku jeśli waszym wakacyjnym celem jest Brać, przeprawa promem dla samochodów i kamperów odbywa się ze Splitu (do portu Supetar) lub Makarskiej (do portu Sumartin). Oczywiście statki rejsowe i katamarany pasażerskie również obsługują te same trasy.

 • Wyspa Korćula – Korćula to jedna z najpiękniejszych wysp w Chorwacji. Promów osobowych i tych przewożących rowery jest na Korćulę sporo, natomiast prom samochodowy kursuje regularnie ze Splitu do portu w Vela Luka.

 • Wyspa Mljet – Połączenia na wyspę Mljet są bardzo dogodne. Praktycznie można się na nią dostać z każdego większego nadmorskiego miasta Chorwacji: Splitu, Dubrownika, Zadaru, Rijeki. Najpopularniejszą i najkrótszą drogę stanowi rejs z Prapratno do Sobry na wyspie Mljet. Koszt przewozu samochodu w jedną stronę to około 20 euro.

Oprócz wszystkich tych połączeń istnieją również promy łączące poszczególne wyspy. Warto sprawdzać takie połączenia tuż przed wakacjami, bo w każdym sezonie pojawia się ich więcej i to w konkurencyjnych cenach.

Promem z Chorwacji do Włoch

Połączenia promowe pomiędzy Włochami a Chorwacją obsługiwane są przez aż 6 armatorów. Trasy koncentrują się na przeprawach do Ancony, Triestu, Bari i do Wenecji. Promy duże i pozwalające na przewóz samochodów, kamperów i autokarów wyruszają nie tylko z portów lądowych, ale i tych usytuowanych na wyspach. Popularnymi trasami są te z Puli do Wenecji (przeprawa około 3 godziny), Splitu do Ancony (9 godzin) i z Dubrownika na Bari (około 7 godzin). Koszt przeprawy różni się w zależności od trasy, typu przewożonego pojazdu, tego czy mamy przyczepę, a nawet bagażnik na rowery. Oprócz tego należy też uwzględnić opłatę za samych pasażerów i czworonogi, które podróżują z nami. Na samym promie wydamy pewnie też kilka euro na coś do zjedzenia.

Chorwackie przeprawy promowe w praktyce

Ceny promów i opłaty dodatkowe to koszty, które warto sprawdzać przed każdym sezonem. W sezonie urlopowym różnią się one od tych w okresie od listopada do maja. Dobrą praktyką jest rezerwacja miejsca na promie on-line, szczególnie dla samochodu. Jest to bezpieczniejszy sposób zagwarantowania, że uda nam się dostać na daną wyspę w tym czasie, kiedy tego chcemy. Bilety na prom kupowane wcześniej mogą być tańsze nawet o 20%. Ruch w portach jest zwiększony od czerwca do października, a w niektórych przystaniach promowych tworzą się prawdziwe kroki. Przewoźnicy odpowiadają na zapotrzebowanie dość aktywnie i liczba przepraw promowych jest częstsza latem niż zimą. Ale na najpopularniejsze trasy i tak warto wcześniej kupić bilet.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 40

 • 17
  ZADOWOLONY
 • 3
  ZASKOCZONY
 • 14
  POINFORMOWANY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Alek 1 11 miesięcy temu Z tego co wiem , to nie da się kupić tzn. może kupić się da bilet, ale nie ma możliwości zagwarantowania miejsca na promie przez internet.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony