ReklamaBilbord Prenumerata

PODRÓŻE

ponad rok temu  01.10.2018, ~ Zofia Sadowska   

Chorwackie kempingi: Wyspy – część 1

Odwiedzamy kempingi na wyspach Krk, Rab i Pag

Gdy pada hasło Chorwacja, większość z nas myślami podąża w stronę przepięknego Dubrownika lub spektakularnych Plitwickich Jezior. Ale Chorwacja to coś więcej. To przede wszystkim 1200 niesamowitych wysp. Powierzchnia niektórych z nich dorównuje powierzchni całych polskich miast! Inne zaś to wyrastające z Adriatyku niezamieszkałe skalne ostrowia, do których dotrzeć można tylko motorówką. W pierwszej części niniejszego przewodnika postaramy się przybliżyć Wam charakter kilku chorwackich wysp i zachęcić do odwiedzenia wyspiarskich kempingów Chorwacji.

Największa z wysp - Krk

Dla podróżujących kamperem najważniejszą kwestią jest oczywiście trasa i to, jak dotrzeć na wyspę. Jeśli jesteś inżynierem lub pasjonujesz się architekturą, to już sama przeprawa na Krk będzie ekscytująca. Wyspę Krk łączy bowiem z lądem ogromny Krčki most o długości 1430 m z najdłuższym na świecie betonowym przęsłem łukowym. Wjazd na most jest płatny, ale jedynie w kierunku wyspy. Widoki z mostu natomiast zachwycają i urzekają.


Krčki most

Jeśli podróżujecie tylko z namiotem, to można tu także dolecieć, bo na Krk jest lotnisko Rijeka obecnie oferujące loty do Katowic i Warszawy. Pamiętać należy jednak, że poruszanie się po Krk będzie zdecydowanie wygodniejsze samochodem kempingowym, gdyż komunikacja autobusowa na wyspie nie jest bardzo częsta.

Pierwsza atrakcja czeka na nas zaledwie 15 km od przekroczenia mostu. Tu na obrzeżach wioski Rudina znajduje się owiana legendą skarbu korsarzy jaskinia Biserujka. Pięknie oświetlona, nie jest typową górską jaskinią, a wchodzi się do niej jak do podziemnej jamy. Mieszkały tu niegdyś niedźwiedzie jaskiniowe wymarłe pod koniec epoki lodowcowej. Do dziś zachowały się skamieniałe kości tych olbrzymich zwierząt, które można tu również zobaczyć.

Zaledwie kilka kilometrów od jaskini znajduje się popularny kemping Slamni. Ten czterogwiazdkowy obiekt oferuje bardzo dobre zaplecze techniczno – sanitarne: toalety, prysznice i umywalki z ciepłą i zimną wodą, pomieszczenie dla dzieci z przewijakiem, łazienki dla osób niepełnosprawnych, miejsce do prasowania, zmywalnia naczyń oraz miejsce do usuwania odpadów z toalet chemicznych. Goście mogą bezpłatnie korzystać ze zmywarki, pralki, suszarki i piecyka. Samo położenie również zachęca do pobytu. Kemping znajduje się nad zatoką Soliny, gdzie można zażywać kąpieli w leczniczych błotach.

Dużą atrakcją dla dużych dzieci jest na Krk park paintballowy Arcus Arena znajdujący się w centralnej części wyspy. Warto jednak pamiętać, aby przed wizytą wcześniej zadzwonić, gdyż właściciele parku nie zawsze są na miejscu.

Dla małych i dużych dzieci czeka natomiast Podwodny Park Punat, organizujący wycieczki po dnie morza dla całych rodzin. To niesamowite przeżycie i unikalne doświadczenie, z którego skorzystać mogą także najmłodsi.

Główne miasto wyspy nosi jej imię. Krk, otoczone potężnymi murami obronnymi, przez stulecia było siedzibą możnego rodu Frankopanów. Ród wygasł niestety, a obecnie władze miasta stawiają na turystykę i umiejętnie wykorzystują swoje atrakcyjne położenie nad czystym morzem. Oprócz średniowiecznych zabytków Krk pochwalić się może uliczkami pełnymi kawiarenek, rybnych tawern i małych galerii z pamiątkami. Wygodnym miejscem postojowym nieopodal centrum Krk jest kemping Ježevac. Nowoczesny, niezwykle zadbany kemping posiada w swojej ofercie wypożyczalnie sprzętu wodnego, jazdę konną i animacje dla dzieci. Warto skorzystać.


Centrum Krk

Rajskie plaże na wyspie Rab

Nie jest tajemnicą, że większa część chorwackich plaż to plaże kamieniste lub skaliste. W każdym przewodniku znajdziecie rady o tym, aby do kąpieli w tutejszych wodach zabrać ze sobą pływackie buty. Wyspa Rab jest inna. Jej północne wybrzeże stroją przepiękne, biszkoptowe plaże pokryte drobnym piaskiem. To tutaj znajduje się jeden z najpopularniejszych kempingów w Chorawcji - Camping San Marino - Lopar. Zatoka Lopar to przede wszystkim bezpieczna (bo płytka) woda, ścieżki rowerowe i możliwość uprawiania większości sportów wodnych. Być może dlatego jedną z tutejszych plaż ochrzczono Rajską.


Zatoka Lopar

Zaledwie 12 km od zatoki Lopar położone jest miasto Rab. To jedno z tych miejsc, w którym trudno rozstać się z aparatem, bo każda alejka, pasaż czy schody zasługują na choćby jedno zdjęcie. Starówka miasta góruje nad resztą Rabu, a z tarasów widokowych rozpościerają się kolejne malownicze kadry. W Rab nie trudno o obfity talerz dobrego jedzenia. Restauracje i gospody prześcigają się w potrawach z ryb i owoców morza. Wybierajcie jednak te, które świeże dostawy prezentują w szklanych gablotkach jeszcze przed wejściem do lokalu. A jeśli ryby nie są Waszą ulubioną potrawą, to na Rab znajdziecie całkiem przyzwoitą pizzę, którą Chorwaci traktują już jak danie lokalne.

Zaledwie 6 km od Rabu znajduje się kolejny piękny kemping Lando Resort zanurzony wśród roślinności śródziemnomorskiej i cieszący się jeszcze jedną przepiękną piaszczystą plażą. Można tu odpocząć od zgiełku i delektować się nieco cichszą atmosferą. Rab oferuje więc coś dla każdego.

Pag – wyspa sera i ogrodów oliwnych

Na Pag dotrzeć możecie zarówno drogą lądową (zjazd z drogi E71 w Maselnicy) albo promem z Prizny. Jak każda z chorwackich wysp, i Pag kusi turystów swoimi skarbami. Pierwszą wielką atrakcją wyspy jest rezerwat botaniczny z tysiącletnimi drzewami oliwnymi. Przez stulecie drzewa nabrały niesamowitych kształtów i rozmiarów, a spacer wśród ich potężnych gałęzi uspokaja i wprowadza w zadumę. Niestety, w sklepiku przy kasie biletowej nie kupicie oliwy. Można ją natomiast dostać u okolicznych rolników, którzy, jak w Polsce, sprzedają swoje wyroby na przydrożnych straganach. Gaj położony jest w północnej części wyspy, podobnie jak mini kemping Dražica. To urocze miejsce dla wszystkich tych , którzy cenią spokój i ciszę.


Rezerwat botaniczny

Natomiast urlopowiczów żądnych muzyki, tańca i imprez do białego rana, Pag zaprasza na plażę Zrće nieopodal miasteczka Novalja. I tutaj znajdziecie wygodne pola kempingowe o najwyższych standardach. Camping Straško doskonale wyposażony i stawiający na rozrywkę dla gości małych i dużych, jest idealnym miejscem na słoneczne wakacje bez nudy.

Pag to nie tylko piękne plaże i gaje oliwne. To również rękodzieło ( słynne i nietanie paskie koronki) i lokalne produkty od setek lat wytwarzane przez mieszkańców wyspy. Będąc tu, koniecznie spróbujcie wyśmienitego paskiego sira dojrzewającego aż do 12 miesięcy! Ten regionalny wyrób z owczego mleka świetnie nadaje się -a jakże- do czarnych oliwek. Jego smak jest słony, ziołowy. Ser przypadł do gustu wielu szefom kuchni i wielokrotnie był nagradzany na targach spożywczych w Europie.

Kończymy już pierwszą część podróży po chorwackich wyspach. Różnorodność, atrakcje, zabytki i przede wszystkim plaże zachęcają turystów z wielu krajów, aby to właśnie na wyspach spędzić caravaningowe wakacje. Mamy nadzieje, że zachęcą i Was!

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 24

 • 15
  ZADOWOLONY
 • 3
  ZASKOCZONY
 • 6
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Wasza fanka 1 ponad rok temu Super artykuły, czytając je przenoszę się w te cudowne miejsca. Zwiedziliśmy już całe wybrzeże, a ciągle nam malo. Wasze artykuły są najlepszym przewodnikiem,dzięki nim możemy dotrzeć tam gdzie jeszcze nie byliśmy. Dziękuję i pozdrawiam
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony