ReklamaA1 - PRENUMERATA

PODRÓŻE

8 miesięcy temu  19.09.2018, ~ Krzysztof Dulny   

Mazowiecki Park Krajobrazowy

Mazowiecki Park Krajobrazowy Fot. AccorHotels

Liście szeleszczące pod butami, zapach grzybów w powietrzu i śpiew ptaków to doskonałe lekarstwo na zmęczenie i stres. To wszystko znajdziesz w parkach krajobrazowych znajdujących się w pobliżu dużych ośrodków miejskich. Jeśli nie wiesz, gdzie udać się na relaksujący spacer, sprawdź zestawienie 5 parków krajobrazowych, które możesz odwiedzić w każdej chwili.

Park krajobrazowy to najlepsze miejsce na spacer – spokoju nie zakłócą głośne samochody czy gwar ludzi, a ty doskonale wypoczniesz na świeżym powietrzu. To także bezpieczne i niezwykle rozwojowe miejsce dla dzieci – każdą aktywność możesz tam zmienić w naukę przyrody. W odróżnieniu od parków narodowych można w nich też zbierać grzyby. Po dłuższym spacerze w lesie jajecznica z kurkami albo gulasz z prawdziwków będzie smakować naprawdę wybornie! Do jakiego parku krajobrazowego masz najbliżej ze swojego miasta? Sprawdź listę przygotowaną przez specjalistów z sieci hoteli AccorHotels.

Park Krajobrazowy Gór Sowich – 72 km od Wrocławia
Każdy Wrocławianin powinien choć raz odwiedzić Park Krajobrazowy Gór Sowich położony 72 km od stolicy województwa dolnośląskiego. Park obejmuje centralną i północno-zachodnią (Masyw Włodarza) część Gór Sowich, gdzie można podziwiać widoki z takich szczytów jak Włodarz, Kalenica i Wielka Sowa (1015 m. n.p.m. – najwyższy szczyt w Górach Sowich). Na dwóch ostatnich szczytach znajdują się wieże widokowe pozwalające podziwiać sudecki krajobraz. Liczne trasy turystyczne biegną również przez piękne bukowe, świerkowe i mieszane lasy, w których spotkasz jelenie, borsuki, a nawet bociany czarne.

Kozłowiecki Park Krajobrazowy – 23 km od Lublina
Leśne ścieżki ocienione rozłożystymi drzewami, liczne gatunki roślin i zwierząt pod ścisłą ochroną oraz piękny, miejscami bagienny krajobraz – to wszystko zobaczysz w Kozłowieckim Parku Narodowym. Jego liczne stawy i jeziorka to idealne środowisko dla ptaków błotno-wodnych, a także zagrożonego wyginięciem żółwia błotnego, który w Polsce występuje jeszcze tylko w trzech innych obszarach. 
Podczas spacerów warto poszukać łosi, saren i sprowadzonych z Azji danieli, a w okresie letnim – bocianów czarnych. W samej otulinie parku znajduje się również wspaniale zachowany kompleks pałacowo-parkowy Kozłówek. Warto zajrzeć nie tylko do samego pałacu, ale też do sławnej na całej Polskę wozowni z pięknymi zabytkowymi pojazdami.

Mazowiecki Park Krajobrazowy – 30 km od Warszawy
Jedynie 40 min jazdy samochodem dzieli centrum Warszawy od Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Na miłośników pieszych wycieczek czekają tu ścieżki w pięknych lasach (głównie sosnowych) oraz pomiędzy torfowiskami i bagnami. Podczas spacerów można zauważyć około 60 chronionych gatunków roślin, np. rosiczkę czy lilię złotogłów. W samym parku utworzono 9 rezerwatów leśnych, by chronić wyjątkową przyrodę – gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem oraz 60 pomników przyrody. 

Kaszubski Park Krajobrazowy – 45 km od Gdańska
Kaszubski Park Narodowy to świetny teren na wypady dla tych, którzy lubią odpoczywać nad wodą. To tu można pływać łódką po Kole Raduńskim, czyli szlaku wodnym obejmującym 14 jezior, lub po prostu odpoczywać nad nimi, leżąc na kocu. Możesz też zrelaksować się nad Jeziorami Potęgowskimi, w skład których wchodzi 10 kolejnych zbiorników wodnych. Turystyczne trasy po parku przebiegają nie tylko nad wodą – można tu spacerować po prawdziwie podgórskim terenie, który wypiętrzył się dzięki cofaniu się lodowca. Do tego dochodzą liczne torfowiska i przepiękne bukowe lasy – idealne na rodzinne wycieczki. 

Sierakowski Park Krajobrazowy – 73 km od Poznania
Piękne lasy mieszane lub bukowe, polodowcowy krajobraz obejmujący wzgórza, jeziora rynnowe i wydmy oraz dwa punkty widokowe to niewątpliwe atuty Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Podczas spacerów po jego polach i lasach można zauważyć żurawie zrywające się do lotu, spokojnie przechadzające się między trawami bociany oraz sarny i jelenie. O unikatowym, czystym środowisku parku świadczy również to, że w jego północnej części pojawiają się wilki. Z kolei wielbiciele relaksu nad wodą mogą odpoczywać nad licznymi jeziorami, m.in. Chrzypskim (największym, o powierzchni 304 hektarów), Śremskim, Jaroszewskim czy Ławickim.

Źródło: AccorHotels

GALERIA ZDJĘĆ

Kaszubski Park Krajobrazowy
Kozłowiecki Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Gór Sowich
Sierakowski Park Krajobrazowy

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony