artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

ORAWA I LIPTÓW

Czas czytania 16 minut
ORAWA I LIPTÓW

Turysta znajdzie tu wszystko, co Słowacja ma do zaoferowania – górską scenerię, jaskinie, tafle jezior wśród gór, ciekawe zabytki, kulturę ludową, typową drewnianą architekturę i kąpieliska termalne.

Orawa to najdalej na północ wysunięty region Słowacji. Jeden z najciekawszych etnograficznie i najpiękniejszych krajobrazowo. Urok nadają mu pasma górskie i szerokie doliny, a także malowniczo położone wsie i miasteczka. Cała kraina wzięła swoją nazwę od rzeki Orawy, przepływającej między Orawskimi Beskidami a Orawską Magurą. W regionie znajduje się wiele zabytków architektonicznych. Na szczególną uwagę zasługują  wioski z charakterystycznymi wąskimi chałupami oraz kąpielisko termalne Oravice. Mała Fatra, Góry Choczańskie, a w szczególności Tatry Zachodnie i bajkowe Rohacze są rajem do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Najlepszym miejscem do rekreacji nad wodą jest sztuczny zalew Zapora Orawska. Na południe od Orawy sąsiaduje Liptów, niegdyś kraina górali i rozbójników. To region o szczególnie malowniczych krajobrazach przyrodniczych na Słowacji. Od północy wznoszą się Zachodnie i Wysokie Tatry z Krywaniem oraz Góry Choczańskie. Od południa opadają północne stoki Niżnych Tatr, od zachodu kotlinę zamyka Wielka Fatra, a na wschodzie ciągnie się Kotlina Popradzka. W rejonie tym są liczne zabytki, sztuczny zalew Liptowskie Morze, kąpieliska termalne oraz jaskinie krasowe. Na turystów czekają szlaki turystyczne, które prowadzą w malownicze doliny i dalej w góry.

ReklamaORAWA I LIPTÓW 1
Miasta i miasteczka
Ciekawą atrakcją dla turystów są niektóre miasta i mniejsze miejscowości. Oferują zwiedzającym wiele interesujących muzeów i zabytkowych budowli. W pierwszej kolejności należy odwiedzić Liptowski Mikulasz, a następnie Rużomberk i Dolný Kubín, nie zapominając o tych mniejszych. Liptowski Mikulasz to z historycznego punktu widzenia jedno z najważniejszych miast na Słowacji. Najstarszy zabytek miasta to rzymskokatolicki kościół św. Mikołaja. W okazałym renesansowo--barokowym dworku mieści się  muzeum z bogatą ekspozycją na temat historii regionu oraz czasowymi wystawami. Listę miejsc wartych zobaczenia należy uzupełnić najstarszym zabytkiem świeckim miasta – Kurią Pongracowską, a także żydowską synagogą. Warto odwiedzić jedyne na Słowacji muzeum speleologiczne, którego ekspozycja obejmuje florę, faunę i minerały. Miasto Rużomberk jest jednym z najważniejszych słowackich ośrodków ruchu turystycznego. Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest ratusz, a także rzymskokatolicki ościół pod wezwaniem św. Andrzeja. Nad miastem góruje inny godny uwagi architektoniczny zabytek – Kalwaria. Jest jedynym liptowskim wzgórzem kalwaryjskim. Dolný Kubín jest malowniczym miasteczkiem, w południowo-zachodniej części regionu Orawa. Najstarszym zabytkiem  jest kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej z wieżą pochodzącą z XIV wieku. Do najbardziej odwiedzanych miejsc nowoczesnej części miasta należy Most Kolumnadowy, który łączy jedno z osiedli ze starym miastem.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian

ORAWA I LIPTÓW 3


Gór dostatek
Jednym z walorów tej części Słowacji są rozległe i bardzo ciekawe Tatry Zachodnie, olśniewające każdego przybysza swą dziką przyrodą. Góry te są mniej znane niż Tatry Wysokie, a liczba przyjezdnych turystów jest stosunkowo niska. Ich łańcuch oddziela od siebie krainy Podhala i Orawy na północy, od położonego na południu Liptowa. Główne punkty wypadowe w Tatry Zachodnie to Zuberec i Liptowski Mikulasz. Jednym z najciekawszych zakątków Tatr Zachodnich jest Dolina Rohacka z górującymi nad nią masywami Wołowca i Rohaczy. Na szczególną uwagę zasługują bajkowe Rohacze, które charakteryzują się alpejskimi krajobrazami, górskimi wodospadami i krystalicznymi jeziorami. Jest to jeden z najładniejszych zakątków Słowacji. Na specjalne wyróżnienie spośród gór orawskich zasługują także piękne Góry Choczańskie. Mają długość ponad 35 km, ale są stosunkowo wąskie - ich szerokość wynosi najczęściej 2-4 km (maksymalnie 8 km). Wysokość ich dochodzi do 1100-1300 m n.p.m., z wyjątkiem szczytu Wielki Chocz, który góruje nad resztą pasma. Góry te są raczej dzikie i stosunkowo mało popularne wśród wędrowców. Szlaki są raczej puste a oznakowanie, niestety, pozostawia wiele do życzenia. Jedną z największych atrakcji tego masywu jest Prosiecka dolina – skalisty wąwóz zamknięty wysokim na blisko 20 m wodospadem.

ORAWA I LIPTÓW 4

W okolicach Liptowskiego Morza znajduje się kolejny łańcuch górski, Niżne Tatry. Dzikie i mniej znane góry ciągną się przez ponad 90 km - od Wielkiej Fatry na zachodzie, po Słowacki Raj na wschodzie, osiągając nawet 30 km szerokości. Masyw dzieli się na dwie części: wschodnią i zachodnią z najwyższym szczytem Dumbierem (2043 m n.p.m.) oraz Chopokiem (2024 m n.p.m.). Zachodnia część, wyższa i mniej lesista, jest bardziej cywilizowana. Latem turystów przyciągają atrakcyjne szlaki turystyczne, a najbardziej trasy grzbietowe wytyczone nagimi wierzchołkami. Dolina Demianowska jest częścią Parku Narodowego Niżne Tatry. To jedna z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych dolin Niżnych Tatr i całej Słowacji. Jej największe atrakcje to - oprócz cudownych widoków -  trzy jaskinie, kolejki linowe i znany ośrodek narciarski. W głębi Doliny Demianowskiej kursuje kilka wyciągów krzesełkowych i kolejka gondolowa pod szczyt Chopoka. Ze szczytu roztacza się szeroka panorama Słowacji z pasmami tatrzańskimi i dolinami po obu stronach masywu.

ORAWA I LIPTÓW 5

Woda chłodzi...
Miejscem letniego wypoczynku są naturalne i sztuczne zbiorniki wodne, które przyciągają wielu miłośników kąpieli i sportów wodnych. Jednym z najbardziej znanych jest Zapora Orawska, a także Liptowskie Morze koło Liptowskiego Mikulasza. Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Słowacji jest Zapora Orawska (Oravská priehrada) - zalew na Jeziorze Orawskim, do którego spływają wody Czarnej i Białej Orawy oraz potoku Polhoranka. Latem orawskie morze jest tłumnie odwiedzane przez miłośników sportów wodnych. Regularnie wiejące wiatry sprawiają, że jest to znakomity ośrodek wodniacki, popularny wśród żeglarzy, windsurferów i... wędkarzy. Na brzegach zalewu, w miejscowościach Námestovo, Pristav i Slanická osada, działają kempingi i ośrodki wodniackie. Pośrodku zalewu – największego na Słowacji - leży zielona wyspa, na którą kursują statki turystyczne. Między drzewami stoi samotny kościół z połowy XIX w. – pamiątka po zatopionej wsi Slanica. Na początku lat 70. XX wieku w Kotlinie Liptowskiej powstało Liptowskie Morze. Jest to pod względem objętości największe jezioro zaporowe na Słowacji, położone na przedmieściu Liptowskiego Mikulasza. Jezioro o powierzchni 28 km2 otaczają zielone pagórki, a także grzbiety Tatr i Rohaczy. Okoliczne miejscowości – Bobrownik i Sielnica - to idealna baza noclegowa i gastronomiczna. Największym ośrodkiem wypoczynkowym nad jeziorem jest kemping samochodowy Liptowsky Trnowiec. Niedaleka plaża, wypożyczalnia sprzętu sportowego, znakomite możliwości uprawiania jachtingu oraz windsurfingu sprawiają, iż jest to znane centrum letniego wypoczynku. Częścią oferty wypoczynkowej są także rejsy statkiem wycieczkowym.

ORAWA I LIPTÓW 6


… woda grzeje
Wielkim powodzeniem cieszą się, otwarte przez cały rok, słowackie kąpieliska termalne. W interesujących nas regionach są to: Tatralandia koło Liptowskiego Mikulasza, Meander Park w Orawicach oraz Benzenowa. W lipcu 2003 roku w pobliżu Liptowskiego Mikulasza otwarto Park Wodny Tatralandia, który jest jedną z największych atrakcji turystycznych w regionie. Obecnie jest to największe miasteczko wodne nie tylko na Słowacji, ale i w całej Europie Środkowej. Każdy odwiedzający znajdzie tu coś dla siebie. Najciekawsze są przede wszystkim rozrywki wodne, zapewniane przez dziewięć basenów napełnionych wodą termalną o temperaturze 26-38oC. Warto też odwiedzić baseny rekreacyjne wyposażone w gejzery, dzikie źródła czy wodną ściankę wspinaczkową z wodospadem i rwącą rzeką. Dla najmłodszych turystów przygotowano basen z zamkiem Amazonia  oraz 18 rozmaitych zjeżdżalni wodnych o różnej długości i wysokości. Na terenie Tatralandii jest też ponad 10 łaźni, między innymi szwedzka, fińska i parowa. Miłośnicy sportu powinni odwiedzić Sport Arenę, gdzie znajdują się stoły i korty do tenisa oraz wszelkiego rodzaju boiska. Maleńka wioska Oravice przyciąga turystów niebywałą atrakcją, jaką są dwa całoroczne kąpieliska termalne, zlokalizowane w scenerii dzikich górskich krajobrazów. Duży sportowo-rekreacyjny basen termalny został podzielony na dwie części. W jednej, o głębokości od 0,2 m do 1,8 m, znajduje się basen ze sztucznymi falami. W drugiej części basenu są tory pływackie oraz część relaksacyjna z wieloma atrakcjami, jak np.: masaże wodne, grzyb wodny i ławki z kąpielą perełkową. Brunatne zabarwienie wody spowodowane jest wysoką zawartością żelaza, co  korzystnie wpływa na stawy i kręgosłup. Niekorzystnie zaś -  na jaśniejsze stroje kąpielowe, które mogą zmienić swój kolor. Meander Park to drugie i znacznie młodsze z orawickich kąpielisk. Baseny mają zmineralizowaną wodę z grup siarkowych (temperatura 35-37oC), z wysoką zawartością żelaza. Część basenów jest na wolnym powietrzu, a część w nowoczesnym pawilonie. Meander Park oferuje także kąpiel perełkową, gejzer, bicze wodne itp.

ORAWA I LIPTÓW 7


Krasa krasu
Uroku Słowacji dodają rozległe obszary krasowe. Słowacja jest unikatowa pod tym względem, ponieważ na jej terenie znajdują się trzy rodzaje jaskiń: lodowe, naciekowe i aragonitowe. Bajkowy świat przepaści, grot i całych systemów jaskiniowych ukrywa się na głębokości kilkuset metrów pod ziemią. Wody powierzchniowe i podziemne, a także śnieg, mróz i rozpuszczający się lód, przenikając do wapiennych skał, wyżłobiły w ciągu tysiącleci tajemniczy świat podziemi. Na szczególną uwagę zasługują jaskinie położone w Dolinie Demianowskiej w Niżnych Tatrach. Demianowska Jaskinia Wolności jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych jaskiń na Słowacji. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Niskie Tatry, w Dolinie Demianowskiej, 12 km od miasta Liptovsky Mikulas. Należy do potężnego systemu jaskiniowego, który tworzy 10 połączonych ze sobą jaskiń o długości 35 km. Jaskinia Wolności odkryta została w 1921 r. a długość trasy do zwiedzania nie przekracza 2 km. Jaskinie cechuje niezwykłe bogactwo barwnych form naciekowych w białym, różowym, czerwonym i czarnym kolorze. Cechą charakterystyczną jest spora różnica wysokości między poszczególnymi poziomami. Największą, udostępnioną w jaskiniach na Słowacji przestrzenią jest tzw. Wielki Dom, którego wysokość wynosi 65 m, a długość 112 m. Do kolejnych atrakcji należy „Różowa Sala” z jeziorkiem w kształcie nenufarów i „Głęboki Dom” z nigdy niewysychającym wodospadem. Demianowska Jaskinia Lodowa leży na północ od Demianowskiej Jaskini Wolności. Jest jedną z dwóch lodowych jaskiń na Słowacji. Ma cztery poziomy a najatrakcyjniejszy fragment to najniższe piętro pełne przepięknych form: sopli, wodospadów, słupów, stalaktytów i stalagmitów.

Zamki i pałace
W regionie, oprócz bogactw przyrody, nie brakuje także zabytków historycznych. Wspomnieniem minionych czasów są liczne zamki i pałace rozrzucone po całym regionie. Zamek Orawski (Oravský hrad) wznosi się na stromej skale wapiennej (112 m)  nad rzeką Orawa i miasteczkiem Orawski Podzamok. Jest to najstarsza miejscowość regionu. Twierdza strzegąca traktu wojennego i handlowego została wzniesiona już przed 1235 r. Znana przez sześć wieków jako Árvavár, jest dziś największą atrakcją wśród zabytków Orawy. Jest to wspaniały zespół 3 średniowiecznych zamków, leżących jeden nad drugim. Początki jego historii (XIII wiek) owiane są tajemnicą. Przez stulecia zamek pełnił rolę obronną i miał wielu właścicieli. Po II wojnie światowej otwarto w nim Muzeum Orawskie. Zamek tętni życiem cały rok, a na turystów czeka wiele interesujących rozrywek. Są więc przedstawienia historyczne, jarmarki, zabawy, pokazy fechtunku czy nocne zwiedzanie. Najstarszymi zabytkami architektonicznymi są ruiny średniowiecznych zamków Likawa i Zamek Liptowski. W pierwszym z nich udostępniono zwiedzającym wieżę, w której mieści się ekspozycja na temat historii tego zamku. Drugi z nich leży na wysokości 993 m n.p.m. i jest najwyżej położonym zamkiem na Słowacji.

ORAWA I LIPTÓW 8


Tylko drewno

Unikatowym narodowym zabytkiem są sakralne budowle – drewniane kościoły. Ich wnętrza zdobią liczne cenne ikony, obrazy i ołtarze. Niektóre z nich zostały zbudowane bez użycia gwoździ i innych metalowych materiałów łączących. Na południowy zachód od Liptowskiego Mikulasza znajduje się wioska Svätý Kríž, której nazwa kojarzy się z wybitnym zabytkiem architektury. Jest nim ewangelicki kościół  z 1774 r., uważany za największą drewnianą świątynię w Europie Środkowej. Jego surowa bryła ma 11,5 m wysokości oraz 43 m długości. W środku podziwiać można rzędy malowideł świętych, barwne wzory na emporach, a także malowany barokowy ołtarz i kazalnicę. Na malowidłach umieszczono ubiory szlachty, mieszczan i ludu z XVIII wieku. Turyści przyjeżdżają też do wioski Hronsek, aby zobaczyć drewniany kościół ewangelicki reprezentujący typ skandynawski - jedyny tego rodzaju na Słowacji.

Oazy przeszłości
W licznych miejscowościach Orawy i Liptowa można do dziś spotkać się z zabytkami architektury ludowej. W odległości 3 km od wioski Zuberec, w idyllicznym przysiółku Brestowa utworzono niezwykle atrakcyjny skansen wsi orawskiej. Na obszarze prawie 20 ha zgromadzono 58 zabytkowych budowli z całego regionu.  Latem w skansenie organizuje się jarmarki, pokazy rzemiosła czy koncerty kapel. Wioska Podbiel charakteryzuje się tradycyjną zabudową charakterystyczną dla Środkowej Orawy. Kilkadziesiąt chałup  zostało objęte ochroną jako rezerwat orawskiej architektury ludowej. Warto zwrócić uwagę na drewniane chałupy zrębowe o dachach krytych gontem i rzeźbionych gankach. Ciekawostką Podbieli jest kompleks domostw zbudowanych w jednej linii, który składał się z 18 domów dwumieszkaniowych, dwóch trójmieszkaniowych i jednego czteromieszkaniowego. Vlkolinec, leżący w zakątku Wielkiej Fatry, należy do najbardziej urokliwych zakątków Liptowa. Wioska, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, nie jest skansenem, tylko rezerwatem architektury. Przy stromej drodze stoi 40 prawie jednakowych chałup pomalowanych na różne kolory z maleńkimi kolorowymi ogrodami i kwiatami w oknach. Niektóre domy są zamieszkane na stałe, pozostałe to domki letniskowe. W jednym  z nich znajduje się Muzeum Etnograficzne.

ORAWA I LIPTÓW 9


Wojciech Witkowski
Zdjęcia: www.slovakia.travel

WAŻNE INFORMACJE

DANE OGÓLNE

Dokumenty podróży uprawniające do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni:
• paszport ważny minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu lub
• dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy.

Ubezpieczenia:
• krajowe ubezpieczenie pojazdu OC
• oprócz Międzynarodowej Karty Zdrowia wystawianej przez NFZ, zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.

OPŁATY DROGOWE
Przejazd autostradami i drogami ruchu szybkiego jest płatny w formie winietek. Kierowcy samochodów o ciężarze powyżej 3,5 tony muszą się zaopatrzyć w winietki, gdy chcą korzystać z dróg 1 klasy, które łączą wszystkie miasta wojewódzkie i powiatowe i stanowią ponad połowę słowackiej sieci drogowej (drogi I klasy oznaczone są znakiem przedstawiającym biały samochód na niebieskim tle). Wysokość opłat zależy od kategorii pojazdu i okresu pobytu. Uwaga: Z obowiązku posiadania winietki zwolnione są pojazdy 2-kołowe, np. motocykl, natomiast motocykl z przyczepą winien już posiadać winietkę.
Winietki obowiązują na następujących drogach:
D1, D2, D3, D4, R1, R6, I/2, I/18, I/50, I/61, I/63, I/64, I/68, I/69 i I/73. Wyjątek stanowi odcinek Bratysława - Berg (Austria), który jest bezpłatny.

ORAWA I LIPTÓW 10

PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO
Wyposażenie pojazdu
• pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych o ile są zamocowane
• zapasowe bezpieczniki elektryczne, jeżeli są używane w instalacji elektrycznej danego samochodu;
• komplet zapasowych żarówek (po jednej sztuce z każdego rodzaju);
• podnośnik samochodowy;
• klucz do demontażu kół samochodowych;
• koło zapasowe;
• linka holownicza;
• trójkąt ostrzegawczy;
• apteczka samochodowa wyposażona w:
- gaza hydrofilna, składana sterylna 7,5 x 7,5 cm - 10 sztuk
- roztwór dezynfekcyjny Ajatin - jodyna 50 ml - 1 szt.
- ustnik do sztucznego oddychania - 1 szt.
- folia izotermiczna - 1 szt.
- chusta trójkątna - 2 szt.
- rękawice ochronne (gumowe) jednorazowe - 1 para
- chusta foliowa 20 x 20 cm - 1 szt.
- plaster, szeroki 1,25 cm - 1 szt.
- bandaż sterylny - 4 szt.
- kompresy hydrofilne, sterylne 10 x 15 cm - 1 szt.
- kompresy hydrofilne, sterylne 6 x 5 cm - 1 szt.
- opaska gumowa 70 cm - 1 szt.
- opaska elastyczna 6 x 4 cm - 1 szt.
- plaster opatrunkowy 8 x 4 cm - 10 szt.
- agrafki - 4 szt.
- nożyce - 1 szt.
- plastikowy pojemnik apteczki do transportu - 1 szt.

Światła mijania
Używanie świateł mijania przez 24h obowiązkowe w okresie 15.10 – 15.03.
Motocykliści – obowiązek używania świateł mijania przez 24h przez cały rok.

Kamizelki bezpieczeństwa
Obowiązek posiadania kamizelki bezpieczeństwa (odblaskowej) w pojazdach silnikowych. Kamizelka winna być używana przez kierowcę bądź pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (np. awaria pojazdu) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach ruchu szybkiego. Nierespektowanie tego przepisu karane jest mandatem w wysokości od 50 euro, pobieranym na miejscu. Kamizelka odblaskowa musi być umieszczona w kabinie pasażera, a nie w bagażniku.

Dozwolone wymiary pojazdu:
• wysokość - 4,0 m
• szerokość - 2,5 m
• długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) - 18,0 m

Prawo jazdy. Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia pojazdu lub zespołu pojazdów do 3,5 ton (w tym przyczepa kempingowa do 750 kg).

Zakazy
Zakaz używania telefonu komórkowego podczas jazdy bez zainstalowanego sprzętu głośnomówiącego.
Zakaz używania urządzeń antyradarowych.
Zakaz używania opon okolcowanych. Używanie łańcuchów przeciwślizgowych dozwolone tylko na drogach pokrytych warstwą śniegu wystarczającą do zabezpieczenia nawierzchni drogi. Używanie opon zimowych obowiązkowe w okresie od 15 listopada do 15 marca.

Zakaz ruchu pojazdów powyżej 7,5 tony i samochodów ciężarowych z przyczepami na autostradach i drogach ruchu szybkiego w:
• piątki i dni poprzedzające święta od 15h do 20h
• soboty i pierwszy dzień świąt od 7h do 11h
• niedziele i dni świąteczne od 15h do 21h
Wyjątek stanowi przewóz produktów łatwo psujących się i żywych zwierząt.

Przewóz dzieci. Dzieci poniżej 12 roku życia oraz osoby o wzroście poniżej 150 cm nie mogą podróżować na przednim siedzeniu samochodu.

ORAWA I LIPTÓW 11

Specjalne ograniczenia prędkości:
• holowanie pojazdu przez inny pojazd - 60 km/h
• minimalna prędkość na autostradzie - 50 km/h

Parkowanie
W miastach strefy krótkiego parkowania są oznaczone wg międzynarodowych znaków i wyposażone w parkometry. Na innych parkingach opłaty uiszcza się kuponami dostępnymi na poczcie i w kioskach z prasą.

Niepełnosprawni
Dla niepełnosprawnych przeznaczone są do parkowania miejsca specjalnie oznakowane. Legitymacje zagraniczne niepełnosprawnych są honorowane.

KARY ZA WYKROCZENIA DROGOWE
Dozwolona zawartość alkoholu we krwi - 0,00%.
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających karane jest grzywną w wysokości od 232 do 996 euro i/lub zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 1 roku do 5 lat.
Przykładowa wysokość mandatów pobieranych na miejscu za niektóre wykroczenia drogowe:
- ucieczka z miejsca wypadku - mandat w wysokości 332 do 1328 euro i/lub zatrzymanie prawa jazdy na okres od 1 roku do 5 lat.
• przekroczenie dozwolonej prędkości - mandat w wysokości od 166 do 830 euro i zatrzymanie prawa jazdy na okres do 3 lat.
• nadmierne obciążenie (przeładowanie) pojazdu – mandat w wysokości od 166 do 830 euro i zatrzymanie prawa jazdy na okres do 3 lat.
• inne poważne wykroczenia (niereagowanie na znak stop i czerwone światło, ignorowanie poleceń policji, prowadzenie pojazdu bez tablic rejestracyjnych, prowadzenie pojazdu bez dowodu rejestracyjnego, niereagowanie na sygnał karetki pogotowia, nieprzestrzeganie znaków wskazujących na zbliżanie się do przejazdu kolejowego) – mandat w wysokości od 67 do 332 euro i zatrzymanie prawa jazdy na okres do 2 lat.
• inne lżejsze wykroczenia (nieprawidłowe parkowanie, parkowanie na miejscach przeznaczonych dla inwalidów, nieprawidłowe używanie świateł mijania/dziennych, używanie telefonu komórkowego podczas jazdy bez urządzenia głośnomówiącego, używanie urządzeń antyradarowych) – mandat w wysokości do 133 euro.

Policja może skonfiskować samochód w przypadku gdy podejrzewa, że jest skradziony lub został wykorzystany do czynu przestępczego. Policjant ma prawo zażądać natychmiastowego uregulowania mandatu, na miejscu, do wysokości 67 euro.
Uwaga: W stosunku do cudzoziemców policja może dokonać wpisu o zakazie prowadzenia pojazdów na terenie Słowacji w okresie od 3 miesięcy do 1 roku.

PALIWO
W Słowacji można zakupić wszystkie rodzaje benzyny bezołowiowej, diesel i LPG. Stosowanie gazu płynnego (LPG) do samochodów jest dozwolone pod warunkiem, że pojazd posiada certyfikat bezpieczeństwa. Bez opłat celnych można wwieźć do 10 litrów paliwa w zapasowym kanistrze.

WYBRANE PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE
Ambasada RP w Bratysławie
ul. Hummelova 4, 814 91 Bratislava
telefon:  (00-4212) 59 49 02 11 faks: (00-4212) 54 41 31 84
e-mail: bratyslawa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
internet: www.polishembassy.sk

Wydział Konsularny
ul. Hummelova 4, 814 91 Bratislava
faks: (00-4212) 54 41 31 93
e-mail: wydzialkonsularny@zoznam.sk

Konsulat Honorowy RP w Liptowskim Mikulaszu
Konsul honorowy, Tadeusz Frąckowiak (języki: polski, słowacki, niemiecki)
03101 Liptovský Mikuláš, Námestie osloboditeľov 1
telefon: (00-421-44) 552 88 10 , 552-16-69
faks: (00-421-44) 552 88 10
e-mail: konzul@verex.sk
lub patrz www.msz.gov.pl

PRZYDATNE TELEFONY
• usługi pomocy drogowej świadczy Automobilklub Słowacki (SATC) telefony czynne 24h: 18-124 (dostępny tylko na terytorium Słowacji), lub +421 2 682 492 11. Aby uzyskać pomoc bezpłatnie, zapoznaj się z www.sospzmot.com.pl
• policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna – 112

Źródło: PZM Travel


12.08.2009
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News