Wybór środka transportu w trakcie urlopu może być skomplikowany. Trzeba brać pod uwagę takie czynniki, jak wysoka cena biletów lotniczych, trudności w przemieszczaniu się po wakacyjnym kurorcie, wielogodzinne korki na autostradzie i konieczność zakupu dodatkowego ubezpieczenia.
HRS przeprowadził ankietę, w której zapytał Polaków o ich plany wakacyjne i dowiedział się, jak podróżują. Sprawdź, którą opcję najczęściej wybierają podróżujący rodacy.
W 2017 roku ponad 84% Polaków planuje wyjechać na urlop. Kulminacyjnym momentem wakacyjnego sezonu będzie sierpień – to właśnie w tym miesiącu w podróż wybierze się 36% badanych. Choć większość z nich decyduje się na pobyt za granicą, nadal można spodziewać się sporych korków na autostradach i drogach ekspresowych, w szczególności tych przygranicznych.
Samolotem czy samochodem?
Oba rozwiązania mają wiele zalet i wad, jednak jak wskazują wyniki ankiety – aż 45% badanych decyduje się na podróż własnym samochodem. Można przypuszczać, że za tą formą transportu przemawia wygoda i komfort przemieszczania się. Około 24% Polaków w trakcie wakacji chce zwiedzać zabytki i okoliczne miejscowości, a posiadanie własnego auta zdecydowanie ułatwia to zadanie.
Brak własnego samochodu nie ogranicza Polaków
40% Polaków wybiera samolot jako swój środek transportu, w szczególności jeśli planuje wakacje poza granicami kraju. Spośród nich aż 35% decyduje się na wynajęcie samochodu na miejscu. To rozwiązanie staje się coraz popularniejsze – do wakacyjnej miejscowości w kilka godzin można dolecieć samolotem, a na miejscu za cenę od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za dobę wynająć auto. Według deklaracji prawie połowa Polaków zdecyduje się na podnajęcie pojazdu na okres od 1 do 4 dni – pozostali wypożyczają samochód nawet na dłużej.
Więcej informacji o wakacyjnych planach Polaków można znaleźć na załączonych infografikach.Źródło: https://www.hrs.com/pl/blog/raporty/infografika-wakacje-2017.html