artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Buskampera raport z Bałkanów

Buskampera raport z Bałkanów

Czas czytania 3 minuty

Bośnia i Czarnogóra. Ten kierunek to naturalnie gwarancja wypoczynku w ciepłym, jeśli nie gorącym klimacie, w towarzystwie Adriatyku i cienia gór Durmitor, Lovćen i Gór Północnoalbańskich. Mamy więc smakowity kąsek dla caravanigowców wybierających się w bałkańskie rejony. Marysia i Marek Rybczyńscy, czyli buskamper.pl nadesłali nam krótki raport z technicznymi informacjami. Czekamy na dłuższą relację z garściami turystycznych wrażeń!

Buskampera raport z Bałkanów 1

W tym roku postanowiliśmy ponownie odwiedzić Bośnię i Hercegowinę oraz Czarnogórę. Trasę prowadzącą nas w docelowy region zaplanowaliśmy przez Brno i Bratysławę. Na Wegrzech, przed Budapesztem skręcilismy w prawo na Szombathely, chorwacki Zagrzeb. Dalej już znajdował się nasz pierwszy cel - Bania Luka i Jajce w Bośni. Stamtąd przez nasz ulubiony Mostar i Kotor trafiliśmy na wybrzeże, w okolice Bar, skąd dalej udaliśmy się do Ulcinj. Jak kształtowały się ceny paliwa na trasie? Otóż w Czechach, na Słowacji, Węgrzech i w Chorwacji cena oleju napędowego wahała się od 6,95 do 7,1 zł. za litr.

Bośnia i Hercegowina

W Bośni paliwo już  jest tańsze, bo jego cena zamyka się między 5,95 a 6 zł. za litr. Drogi i ruch uliczny niestety nie zmieniły się. Nadal można je opisać słowami wąskie, kręte, zatłoczone. Nie znajdziemy tutaj poboczy, nawierzchnia bywa dziurawa. W kolumnie aut „1500 zakrętów”. W wyniku tego do czasu przejazdu podawanego przez nawigację trzeba doliczyć około 30%. Płatności to czasami wyzwanie. Gdzieniegdzie opłata kartą nie jest możliwa, warto więc kupić trochę twardej waluty w postaci bośniackiej Marki zamiennej (ok 2,26 zł/BAM). Ceny kempingów kształtują się na poziomie 60-85zl/dobę (nasz buskamper + 2 osoby bez prądu). Ceny w restauracjach – za obiad dla 2 osób w postaci owoców morza popijanych  winem zapłacimy około 100 zł. W Mostarze przy Starym Moście będzie trochę drożej - 160 zł.

Buskampera raport z Bałkanów 2

ReklamaBuskampera raport z Bałkanów 3
Czarnogóra

W Czarnogórze litr oleju napędowego kosztuje średnio 6,60 zł. Obowiązuje waluta euro, można płacić kartą, ale nie wszędzie to się uda. Gotówka nadal będzie potrzebna. Drogi również - nadal kręte, ale zauważalnie lepsze. Panuje duży tłok, spotkamy wielu turystów, w tym Polaków. Ceny kampingow to średnio 20 euro/dobę. Tyle płacimy za naszego buskampera i dwie podróżujące osoby.
Ważna uwaga! Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra znajdują się poza UE. Dane mobilne są więc tutaj bardzo drogie! Moj telefon limit 266 zł wciągnął w kilka minut. Opłaca się natomiast kupić na stacji benzynowej miejscową kartę Telecom.me. 500Gb na 7 dni kosztuje 10€ a na 15 dni - 15€. Zasieg 4G+, LTE jest raczej bezproblemowy. Słońce, woda w morzu ma temperaturę 28-30°C!  

Buskampera raport z Bałkanów 4


Redakcja07.08.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News