Na cały 14-dniowy zlot (20.08 – 4.09.2017) zapowiedziały przyjazd załogi niemieckie, czeska i polskie, zaś w połowie miały dojechać 24 norweskie, które w latach wcześniejszych poznały Mazury zawarte w pierwszej części programu krajoznawczego. Niemcy na trasie dojazdowej i powrotnej zatrzymywali się też dzięki nam na pięknym Campingu w Ciechocinku (patrz relacja ze zdjęciami z 9. Halcamp Rally w 2014 roku). Głównym organizatorem przyjazdu tej grupy wywodzącej się z pięciu klubów był Prezes CC Elm-Lappwald Jurgen Muller. Sztandarową imprezą jego klubu zrzeszającego członków z okolic Helmstedt na dawnym pograniczu obu części Niemiec jest tzw. „Grenzlandtreffen” (17-20.10.2017 odbędzie się już 57. edycja w której chcemy znów wziąć udział).
Dzięki naszym propozycjom niemiecka grupa zwiedziła podczas wycieczek pieszych, rowerowych, łodziami, statkiem i autobusem znaczną część regionu; Pisz i otaczającą go największą w kraju Puszczę Piską, Ruciane-Nida, Mikołajki, Giżycko, Kętrzyn, Bazylikę w Świętej Lipce, Park Miniatur w Gierłoży, piękną Krutynię i stylowy Kościół w Okartowie. Na drugą część z udziałem Norwegów zaplanowaliśmy m.in. wycieczkę najnowszym statkiem Firmy Faryj (na ponad 300 osób). Był to rejs z Rucianego z tzw. śluzowaniem w Śluzie Guzianka przez Jeziora Bełdany, Śniardwy i Mokołajskie do Mikołajek i z powrotem z przerwą 1,5 godzinną w naszym przypadku na obiad i mały spacer.
Płynąc na górnym pokładzie tego katamaranu i podziwiając przyrodę, przybrzeżne domy i ośrodki wczasowe, śmigające jachty motorowe i dostojnie płynące żaglówki przypomniał nam się rejs ze Sztokholmu do Turku w Finlandii w 2013 roku. Ten trwający ponad 10 godzin rejs odbyliśmy na najwyższym („plażowym”) pokładzie nowego wówczas promu „Grace”. Polecamy wszystkim odbycie takiej podróży w dzień, aby podziwiać zarówno przyrodę, przybrzeżną interesującą infrastrukturę jak i precyzję manewrowania takim kolosem między wyspami Archipelagu Sztokholmskiego (ponad 3 godziny!), Wysp Alandzkich (cumowanie w Mariehamn) i na końcu w Turku. Jeśli jeszcze traficie piękną, słoneczną pogodę jak my będzie to i Wasza morska podróż życia.Wracając na Mazury to pod koniec pobytu wszyscy uczestnicy dwoma autokarami odbyli wycieczkę do Olsztyna, gdzie zwiedziliśmy z przewodnikami dla poszczególnych grup językowych Stare Miasto z Zamkiem, a po obiedzie pozostawiliśmy zagranicznym gościom czas na zakupy w pobliskiej galerii handlowej.
Oczywiście Mazury posiadają też trasy rowerowe – niestety nie zawsze dobrze oznakowane i poprowadzone np. po piaszczystych trasach leśnych (doświadczyliśmy tego zawierzając mapom podczas pierwszej wycieczki). Drugą południową trasę sprawdziłem osobiście i już bez powyższych niespodzianek przejechaliśmy po równinie, w 90 % po asfaltowych mało uczęszczanych drogach Puszczy Piskiej.
Trochę uwagi należy poświęcić miejscu zlotu – czyli terenom wokół Hotelu „Roś” w Piszu. Jest to pięknie położone miejsce na styku Jeziora Roś i wypływającej z niego Rzeki Pisy. Znajduje się tam m.in. typowy kamper park z dobrej klasy sanitariatami, prysznicami, miejscem do serwisowania kamperów (wc chem, spust szarej wody) i mycia naczyń służącym zarówno caravaningowcom jak i żeglarzom zawijającym do mariny. Jest tam również plac zabaw dla dzieci, trawiaste boisko i piaszczyste do plażowej piłki siatkowej, kort tenisowy, kąpielisko, wielki namiot z podłogą oraz restauracja w hotelu i tzw. chacie grillowej na 200 osób, gdzie w minionych latach organizowaliśmy otwarcia i zakończenia zlotów, spotkania integracyjne z grami i zabawami również podczas tegorocznego 22. Halcamp Rally. Chętni korzystali ze smacznych obiadów w dniach pobytu na zlocie a podczas otwarcia i zakończenia zlotu degustowali potrawy regionalne serwowane wszystkim uczestnikom zlotu. Miłym i wygodnym rozwiązaniem jest poranne dostarczanie przez organizatorów świeżego pieczywa do każdego kampera i przyczepy.A jeśli jeszcze dodamy, że z każdego miasta uczestnicy otrzymywali torby z materiałami krajoznawczymi na powitanie (również upominek zlotowy) oraz podczas wycieczek po Mazurach to można nieskromnie powiedzieć, że tak udanej kombinacji wyboru miejsca, programu i świadczeń organizatorów (za rozsądne dla wszystkich finanse) trudno szukać na jakimkolwiek zlocie, a „zaliczyliśmy” ich z żoną około 100 w Europie czerpiąc z nich doświadczenie i wykorzystując najciekawsze rozwiązania dla naszych gości.
Mobilizowani przez uczestników do kolejnych spotkań zapraszamy już teraz wszystkich na przyszłoroczne dwa zloty jako tzw. post rally bezpośrednio po 87. FICC RALLY w Berlinie (27.07–4.08.2018) do Ścięgien k. Karpacza na kolejne Halcamp Rally pod nazwą „KARKONOSZE 2018” w terminie 4–12.08 2018 oraz dniach 12–19.08.2018 na ‘BOLESŁAWIEC 2018’ m.in. z uczestnictwem w kolejnym 24. Święcie Ceramiki.
Halina i Jurek Głowińscy