artykuły

prezentacje-pojazdowPREZENTACJE POJAZDÓW
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Kapsuła odporna na wszystko

Kapsuła odporna na wszystko

W wydaniu 3/2022 „Polskiego Caravaningu” piszemy dużo o zabudowach kampervanów – zarówno tych fabrycznych, jak i tworzonych przez mniejsze firmy. Te zazwyczaj pilnie strzegą swoich sekretów dotyczących produkcji poszczególnych elementów, jednak firma Azar4 zupełnie inaczej podchodzi do tematu. Polski producent kapsuł mieszkalnych dostosowanych do większości pick-upów na rynku chętnie dzieli się informacjami na temat swoich technologii. To właśnie w nich tkwi sekret wytrzymałości kapsuł, które mogą być użytkowane przez cały rok nawet w najtrudniejszym terenie, regionie bądź klimacie.

Krótka wzmianka dla tych, którzy po raz pierwszy czytają o polskiej marce Azar4. To producent mieszkalnych kapsuł, które można zainstalować na pokładzie dowolnego pick-upa i w ten sposób stworzyć wyprawowego kampera zdolnego do przejechania nawet przez najtrudniejszy teren. Szybka ekspansja na rynki zagraniczne w ciągu ostatnich kilku lat zaowocowała wieloma sukcesami. Polska produkcja, pomimo dużej konkurencji praktycznie na całym świecie, jest doceniana przez branżowe media i niezależnych twórców. Opiniujący zwracają uwagę na bardzo aerodynamiczny kształt, wysoką jakość wykonania i różnorodność dostępnych modeli. Co więcej, Azar4 cały czas rozbudowuje swoją ofertę, dodając kolejne ulepszenia i funkcjonalności.

Jednakże sucha wymiana specjalizacji technicznej nie mówi wiele na temat jakości wykonania kapsuły. To „mobilny dom” wykonany ze zbrojonych kompozytów w technologii monokok. Ta oznacza, że kapsuła to tak naprawdę jeden odlew, niezwykle szczelny i zarazem lekki. Samonośna skorupa musi być odporna na naprężenia wynikające z jazdy w trudnym terenie – stąd pomysł na ich zmienną koncentrację, żaden element nie jest szczególnie narażany podczas wyczynowej jazdy. Sam szkielet jest lekki, ale bardzo usztywniony, a kapsuła cechuje się dużą odpornością na zmęczenia mechaniczne czy wpływy atmosferyczne. Nie wykazuje również skłonności do delaminacji.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Zewnętrzna powierzchnia kapsuły to aż 6 (!) epoksydowych powłok ochronnych. Izolacja natomiast (przypominamy: z kapsuły można korzystać przez cały rok, nawet w największe mrozy) wykonana jest z poliuretanu (PUR) w technologii komórkowo-zamkniętej, co skutkuje bardzo małym współczynnikiem przenikania ciepła. To wszystko sprawia, że Azar4 produkuje korpus szczelny i odporny na wszelkie czynniki, a producent chwali się, że dobrane materiały pozwalają na bezproblemową, długotrwałą eksploatację w różnych strefach klimatycznych. Doświadczenia klientów dowodzą, że nawet uszkodzenia mechaniczne (otarcia o gałęzie, uderzenia w wystające elementy architektoniczne) nie robią na kapsule specjalnego wrażenia. Nie dziwi więc fakt, że Azar4 został numerem jeden w rankingu „10 najbardziej innowacyjnych kamperów na pick-upy” obejmującym wszystkie tego typu zabudowy na całym świecie.

Budowa to jednak nie wszystko. Polski producent przykłada dużą wagę do projektu wnętrza. Środek kapsuły ma być użytkowy, trwały, ale jednocześnie przyciągający uwagę. Wszystkie sprzęty zainstalowane na pokładzie pochodzą od renomowanych dostawców, jako przykład można podać chociażby markę Dometic. To nie tylko gwarancja bezawaryjnej eksploatacji, ale również dostęp do dobrze zorganizowanej sieci serwisowej na całym świecie. Kapsuła, zgodnie z jej ideą, jest samowystarczalna – posiada własną wydajną fotowoltaikę (zaprojektowaną specjalnie dla niej) oraz porządne instalacje: energetyczną, wodną i grzewczą.

ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon
– Dołożyliśmy starań, aby projekt funkcji i funkcjonalności wnętrza spełniały oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Większość materiałów wykończeniowych to tworzywa naturalne, przyjazne dla środowiska i użytkownika – tłumaczą przedstawiciele firmy. I dodają, że udało się to dzięki dużym nakładom pracy ręcznej wykonywanej przez cały zespół pracowników posiadających najwyższe kwalifikacje. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie zebrane na przestrzeni ostatnich lat i wiele opinii od zadowolonych klientów.


Redakcja24.05.20220 zdjęć 4