artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac

Sztuka odpadania

Czas czytania 6 minut
Sztuka odpadania

Gdy twój partner nagle popełni błąd i odpadnie od ściany, to poczujesz mocniejsze szarpnięcie. To znak, że i jego lot w dół kończy się bezpiecznie... wolnym zwisem w powietrzu.

Pasja wspinaczkowa ma wiele punktów stycznych z pasją podróżniczą. Caravaningowcy też mogą posmakować tej formy aktywnego, ekstremalnego spędzania wolnego czasu. Dzieciaki uwielbiają zdobywać wierzchołki drzew. Dla ciebie wyzwaniem są pionowe ściany, a z czasem i trudniejsze, bo przewieszone, czyli odchylone od pionu. Łapiesz się na to? Skupiony na kolejnym ruchu poczujesz moc adrenaliny. Niewielka szczelina wystarczy za uchwyt dla palców, a to mikroskopijne wybrzuszenie za podparcie ciężaru ciała na nodze. Tu ważniejsza od siły mięśni jest technika, a najważniejsze jest podparcie nogami, więc nie musisz być wyrzeźbionym atletą, by zacząć to robić. Z czasem też zauważysz jak wspaniale działa na ciebie naprzemienne napięcie mięśni całego ciała. To najczystsza forma równomiernego rozwijania sylwetki. Kobiety zauważą skutki... Nauczysz się balansowania i oszczędzania sił, a w pracy zyskasz przydomek „imadło” (mięśnie palców!).

Sztuka odpadania 1

Sztuczne ściany znajdziemy w każdym zakątku Europy.


Ekstremalne doznania dla każdego

Sztuka odpadania 2

Marek Kazior, instruktor wspinaczki w Centrum Wspinaczkowym TRANSFORMATOR w Katowicach i przewodnik wysokogórski z międzynarodową licencją IVBV/VIAGM

- Wspinaczka skałkowa to powszechniejąca forma aktywności. Kojarzy się nam często z dyscypliną wyczynową, ale od początku lat 90. jest coraz częściej uprawiana w formie rekreacyjnej. We Francji i Anglii wspinaczka na stałe i obowiązkowo zagościła w szkołach na zajęciach wychowania fizycznego. Jest to bowiem sport, który w porównaniu z innymi, tradycyjnymi formami aktywności ruchowej wykorzystywanymi na lekcjach wf. czy w pozaszkolnych zajęciach tego typu przedstawia się bardzo korzystnie. Wspinanie się jest, zwłaszcza u dzieci, instynktowne. Stanowi jedno z najbardziej naturalnych zachowań ruchowo-zabawowych, podobnie jak bieganie czy skakanie. Cechuje się nieograniczonym bogactwem form i układów ruchowych, wynikającym z równie nieograniczonego bogactwa rzeźby skalnej; uruchamia bez mała wszystkie właściwości motoryczne człowieka: siłę, wytrzymałość, gibkość, koordynację ruchową. Warto dodać, że elementy wspinaczki wykorzystywane są w leczniczej praktyce rehabilitacji ruchowej - również osób niepełnosprawnych, np. niewidomych.

ReklamaSztuka odpadania 3

Sztuka odpadania 4

Sprzęt wspinaczkowy kupujmy u fachowców, którzy doradzą nam też jego dobór.



Wyznacz cel, by go zdobyć
Wspinaczka skałkowa to ekstremalny sposób spędzania wolnego czasu. Raz, bo zapewnia niesamowite doznania estetyczne w kontakcie z przyrodą. Dwa, bo wspinanie wyłączone jest z ogólnych warunków zwykłych ubezpieczeń na życie. To jednak wbrew pozorom sport bezpieczny, jeśli oczywiście poznasz rządzące nim reguły. Podstaw lepiej nauczyć się od zawodowców, czyli doświadczonych instruktorów wspinaczki. Regularny trening daje bardzo szybkie efekty. Jeśli więc zaczniesz dzisiaj, będziesz miał czym się pochwalić latem w środku sezonu skałkowego w Polsce. Później będziesz mógł samodzielnie rozwijać swoją wspinaczkową karierę w kierunku jaki uznasz dla siebie za interesujący. Może wyprawa w Dolomity, może wspinaczka w niskie skałki, trekking lub wyprawa na lodowiec? Podczas caravaningu jest przecież wiele okazji, by skorzystać ze sprzętu wspinaczkowego, bo też spokojnie zmieścimy go w najmniejszym luku bagażowym i to dla całej rodziny!

Gdzie się wspinać w plenerze
Najbardziej znany obszar wspinaczkowy w Polsce to Jura Krakowsko-Częstochowska; również: Sokoliki (koło Jeleniej Góry), Hejszowina (Góry Stołowe), Skałki Lądeckie (Góry Złote w Kotlinie Kłodzkiej), Góry Sokole (Rudawy Janowickie), Dolinki Podkrakowskie (np. Będkowska, Kobylańska). W ciekawe naturalne miejsca wspinaczkowe obfituje obszar Francji, Szwajcarii, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, ale także np. górzyste tereny Słowenii, Turcji czy Czarnogóry.

ReklamaSztuka odpadania 5
Byle zacząć, potem... pod górkę
Dobra szkółka zaproponuje ci naukę pod okiem licencjonowanych przewodników wysokogórskich z międzynarodową licencją. Zawsze też możesz wybrać interesującą cię formę szkolenia: w tygodniu, po pracy, na sztucznej ściance lub na kilkudniowym zgrupowaniu w skałkach. Jeśli złapałeś bakcyla, to już następnego dnia pojawisz się w sklepie specjalistycznym. Kupisz sobie buty wspinaczkowe, bo tylko takie mają odpowiednią sztywność i przyczepność. To wystarczy, by doskonalić technikę na 2-4-metrowych głazach (z ang. nazywanych boulderami). Przed zdobywaniem prawdziwych szczytów chcesz się w krótkim czasie porządnie zmęczyć? Bouldering, czyli zdobywanie ścian na bezpiecznej wysokości, jest właśnie dla ciebie. Wspinać możesz się niemal wszędzie - ściana domu, zmurszały mur itp.

Slangowy słownik
łoić - wspinać się
panel - sztuczna ściana wspinaczkowa
szpej - komplet sprzętu wspinaczkowego
szmata - umiejętność podciągnięcia się na jednej ręce

Im wyżej, tym... bezpieczniej
Jeśli jednak adrenalina rośnie u ciebie w miarę pokonywanej wysokości (a tak jest na pewno!), to pojawisz się w specjalistycznym sklepie po raz drugi. Tym razem konieczny okaże się zakup sprzętu asekuracyjnego do wspinaczki sportowej. Wszystko, czego potrzebujesz na początek to uprząż, atestowana lina – wraz z zestawem sprzętu służącego do wpinania się w punktach asekuracyjnych, no i woreczek z magnezją (osusza palce z potu). Na ścianie nie obejdzie się też bez towarzystwa przynajmniej jednego takiego zapaleńca jak ty. Będzie cię asekurował z dolnego stanowiska. Jeśli nadarzy się wam okazja wspinania w wyższych partiach gór, będziecie tworzyli zespół wspinaczkowy, bo też łączyć was będą oba końce liny. Gdy zdobędziesz już górne stanowisko i wepniesz się tam liną, będziesz ubezpieczał podejście swego partnera.

Sztuka odpadania 6

Już pierwszego dnia możemy pokusić się o wspinanie na wysokie ściany – asekurację zapewni instruktor.


Odpaść jest przyjemnie
Odpadnięcie wspinacza od ściany nie jest oczywiście równoznaczne z tragedią, a w przypadku wspinaczki sportowej utrata przyczepności jest wręcz nieodłącznym etapem osiągania szczytów czy też punktów, na które uda się nam wejść. Współczesne liny nylonowe są bardzo elastyczne, dzięki czemu upadek wspinacza nie oznacza gwałtownego szarpnięcia. Z czasem zdziwisz się jak przyjemne może być odpadanie  zakończone bezpiecznym, wolnym zwisem w powietrzu na linie asekuracyjnej. To też okazja, by z niecodziennej perspektywy podziwiać widoki. W końcu wspinaczka to bardzo aktywna forma spędzania wolnego czasu. To też świetna okazja zawierania nowych znajomości, budowania zaufania, wreszcie poznawania samego siebie - swych słabych i mocnych stron. Nie będzie więc przesadą stwierdzenie, że wspinaczkę może uprawiać cała rodzina.

Sztuka odpadania 7

Wspinanie się służy integracji.



Koszty
Górnej granicy kosztów oczywiście nie ma
Etap I (bouldering i komercyjne sztuczne ścianki) ok. 500 zł + koszty karnetów na sztucznych ścianach (godzina zajęć na ściance to wydatek rzędu 6-20 zł).
Zakup: buty (200-400 zł), uprząż (od 120 zł) i tzw. przyrząd do asekuracji (od 100 zł).
Etap II (wspinaczka skałkowa) dodatkowo ok. 1000 zł.
Zakup: 50-metrowa lina z atestem (400-650 zł), podstawowy komplet do asekuracji, m.in. kostki, karabinki... (200-600 zł).

Rafał Dobrowolski
Zdjęcia: Rafał Dobrowolski oraz instruktorzy Centrum Wspinaczkowego TRANSFORMATOR z Katowic


28.05.2009
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News