artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
ReklamaBilbord - Makita 04.01-31.03 Sebastian
Wolin
  fot. wikipedia.org Wolin

Wolin

Wolin – miasto na wyspie i równocześnie centrum kultury współczesnych Wikingów. Miasteczko znajduje się na południowym krańcu wyspy. Wyspa niestety omijana jest przez turystów, a to duży błąd. Jest tam co oglądać i gdzie wypocząć.

Warto wiedzieć, że miasto Wolin to miejscowość o długiej historii. Prawa miejskie uzyskał w 1278 r.

Wielu turystów omija wyspę i miasto, a to spory błąd. Warto tu zajrzeć chociażby ze względu na historyczną osadę – Centrum Słowian i Wikingów.

Jest to miejsce, w którym każdy odwiedzający, przeniesie się do świata wikingów. Tutaj zlokalizowanych jest kilkanaście obiektów, które są replikami wczesnowiecznego Wolina. Atrakcja polecana jest szczególnie rodzinom z dziećmi. Warto odwiedzić Wolin w czasie trwania festiwalu dawnych kultur i tradycji.

Godziny otwarcia:

kwiecień od 10.00 do 16.00

maj - czerwiec od 9.00 do 16.00

lipiec – sierpień od 09.00 do 18.00

wrzesień – październik od 10.00 do 16.00

Muzeum regionalne

Idealne miejsce na poszerzenie swojej wiedzy na temat wyspy Wolin. W budynku znajduje się kilka sal. Zobaczymy tu wystawy ukazujące dzieje i kulturę materialną Wolina, gospodarkę wolinian, można poznać najstarsze ślady pobytu człowieka w tym miejscu.

Godziny otwarcia:

Sezon letni (od 1 maja do 30 września): wtorek - niedziela od 10.00 do 17.00,

Sezon zimowy (od 1 października do 30 kwietnia): wtorek - niedziela od 10.00 do 16.00

Wzgórze Wisielców

To rezerwat archeologiczny, który powstał w miejscu egzekucji, których dokonywano na przestępcach. Wzgórze to zlokalizowane jest 21 m n.p.m. i jest jednym z najstarszych nekropolii.

Wiatrak holenderski

Jest to jedna z bardziej znanych atrakcji Wolina. Wiatrak pochodzi z 1850 roku, w 2001 roku trafił do rejestru zabytków. Obecnie jest to młyn przemysłowy, ponieważ jego górna część nie przetrwała do dnia dzisiejszego.

Kamień runiczny Haralda Sinozębnego

Kamień nazwany na cześć króla Haralda Sinozębego, który miał panować nad Wolinem. Został jednak pokonany przez swojego syna i miał zakończyć swój żywot w 987 roku, właśnie w tym miejscu.

Zabytki w Wolinie:

 • Kolegiata Św. Mikołaja - gotycka świątynia z XV wieku,
 • Ratusz w Wolinie, ul. Zamkowa - budowla w stylu neogotyckim, pochodzi z lat 1880-81, a powstała w miejscu zamku książęcego i późniejszego klasztoru cysterek,
 • Mury miejskie - fragment średniowiecznych obwarowań z XIV-XV wieku zachował się za ratuszem, na długości około 50 m, mury zbudowane są z kamienia i mają 3 m wysokości.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicyJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW