PODRÓŻE

miesiąc temu  04.09.2020, ~ Krzysztof Dulny   

Tak przebiega licząca 1643 km trasa Grand Tour of Switzerland.

Tak przebiega licząca 1643 km trasa Grand Tour of Switzerland.

Choć stosunkowo niewielka, Szwajcaria obfituje w atrakcje turystyczne i przyrodnicze. Dla wszystkich podróżników, którzy chcieliby zwiedzić ten piękny kraj, stworzona została Grand Tour, czyli Wielka Trasa objazdowa. Mapkę znajdziecie w numerze 4/2020 "Polskiego Caravaningu" (*).

Szwajcaria i jej Alpy to niewątpliwie raj dla miłośników hikingu, trekkingu, czyli wszelkich wycieczek czy aktywności górskich. Z 48 czterotysięcznikami i 65 000 km szlaków stanowi fantastyczny kierunek dla zwolenników alpinizmu i zwykłych spacerów. Znaleźć tu można szlaki rodzinne, ścieżki przygotowane dla osób niepełnosprawnych na wózkach, szlaki alpejskie (high alpine trails), trasy na rakiety śnieżne i via ferraty (klettersteig). Wszystkie w różnych stopniach trudności – każdy znajdzie coś dla siebie!

Grand Tour of Switzerland
Grand Tour liczy 1643 km i prowadzi przez 4 strefy językowe, 5 alpejskich przełęczy, wzdłuż 22 jezior, do 11 miejsc wpisanych na Listę światowego dziedzictwa Unesco oraz do 2 rezerwatów biosfery. Trasa zapewnia poznanie Szwajcarii z jej przepięknymi, malowniczymi widokami i klejnotami kultury. Można ją pokonać samochodem (z przyczepą), kamperem, motocyklem lub pociągiem. Prowadzi przez tradycyjne górskie wioski, tętniące życiem duże miasta, niesamowite przełęcze, pomiędzy jeziorami – przez niemal wszystkie kantony Szwajcarii.

Najbardziej spektakularne
Wśród atrakcji na trasie warto wymienić m.in. przełęcz Świętego Gotarda. Ten masyw naszpikowany jest tunelami, mostami drogowymi i kolejowymi. Na północy znajdziemy fantastyczny wąwóz Schollenen, a na południu słynną drogę Tremolę.
Kolejnym ciekawym punktem na trasie Grand Tour jest opactwo Saint-Maurice w Wallis. Współcześnie mieści się tu siedziba władz kościelnych, a słynie z bazyliki i jej skarbów, na które składają się rzadkie dzieła sztuki sakralnej. Zwiedzanie opactwa odbywa się z przewodnikiem i trwa około półtorej godziny.
Na lubujących się w historii i klimatach zamkowych czeka średniowieczne miasteczko Gruyeres (po niemiecku Greyerz), gdzie można zobaczyć dawną rezydencję grafów wznoszącą się na pagórku nad rzeką Saane. Zamek pochodzi z XIII w., dziś znajduje się w nim muzeum poświęcone 800-letniej historii regionu, architektury i kultury. W pobliskim zameczku St. Germain mieści się muzeum H.R. Gigera, które przedstawia fantastyczne wizje zdobywcy Oscara i twórcy postaci Obcego.
Więcej informacji o trasie Grand Tour znaleźć można na stronie internetowej www.MojaSzwajcaria.pl/grandtour.

Poznawanie na piechotę
W Szwajcarii jest ponad 65 000 km tras, które są doskonale oznaczone i różnorodne. Dużą popularnością cieszą się piesze wycieczki – możemy wybrać zarówno ich trudność, długość, jak i tematykę. Są tu bowiem: trasy ku szczytom, szlakami kultury, wzdłuż jezior, z panoramicznymi widokami czy rodzinne. Wiele z tych atrakcji można łączyć, a także dostosowywać długość i czas wędrówki (np. wycieczki dwugodzinne, kilkugodzinne czy dwudniowe). To my decydujemy, czy chcemy przede wszystkim zdobyć szczyt, odbyć wędrówkę przez alpejskie łąki, czy odkryć wspaniałe lasy.
Oznaczenia szlaków są w dwóch kolorach: czerwone – trekkingowe, i niebieskie – wysokogórskie. Trasy opisane jako „Panoramaweg” oferują spektakularne widoki. Wybierającym się na szlaki (nie tylko pieszo) polecamy zainstalować w telefonie aplikację SwitzerlandMobility, w której znajdziemy m.in. mapy Szwajcarii, trasy dla niezmotoryzowanych, pełną sieć szlaków turystycznych, 500 km tras zimowych czy 25 000 przystanków transportu publicznego.

Na rowerze
Na rowerze górskim po spektakularnie poprowadzonych przez Alpy trasach, wzdłuż wzgórz Jury, od Bazylei do Jeziora Genewskiego bądź po obszarze przedalpejskim przez całą Szwajcarię – problemem może być tylko obfitość form aktywności. Możemy także wybrać wiele dłuższych czy krótszych tras o różnym stopniu trudności, w zależności od tego, czy wolimy Enduro, góry czy delikatniejszą jazdę.
W Szwajcarii czeka na nas ponad 12 000 km oznakowanych dróg rowerowych. Już sama ich liczba robi wrażenie, jednak liczy się przede wszystkim różnorodność. Gdzie indziej turyści rowerowi, miłośnicy rowerów elektrycznych znajdą większą piękniejsze widoki i bogatą kulturę na tak małej przestrzeni, jaką jest ten piękny kraj?

Autobusem, pociągiem, kolejką linową
Transport publiczny to chluba Szwajcarii. Autobusem dojedziemy praktycznie wszędzie, przesmyki i oddalone od świata miejscowości są zaskakująco dobrze skomunikowane (polecamy zajrzeć na sbb.ch). Podobnie możemy poruszać się po kraju pociągami, dojeżdżającymi także na szczyty gór. Na wiele z nich dotrzemy również słynnymi górskimi kolejkami linowymi. Z kolei w miejscowościach położonych nad jeziorami do dyspozycji mamy statki i łodzie wycieczkowe.

Pamiętaj o winietach
Wybierając się do Szwajcarii samochodem, musimy pamiętać o winietach, które są wymagane niemal na wszystkich autostradach i drogach szybkiego ruchu. Trzeba się liczyć także z tym, że kilka odcinków będzie dodatkowo płatnych, m.in. tunele Grand St. Bernhard Tunnel czy Munt la Schera. 
Obowiązkiem wykupienia winiety objęci są kierowcy wszystkich pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (w tym kamperów). Przyczepy kempingowe również potrzebują własnej naklejki (winieta powinna być umieszczona na łatwo dostępnej części, której nie da się szybko zdemontować). Winietki wymagane są od razu po wjechaniu na terytorium Szwajcarii, najlepiej więc nabyć je jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Nie trzeba nigdzie wpisywać numeru rejestracyjnego ani zachowywać do kontroli żadnego elementu naklejki.
Szwajcarska winieta występuje wyłącznie w jednym zakresie czasowym: jednorocznym, obejmuje łącznie 14 miesięcy. Obecnie zakupiona winieta obejmuje okres od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2021 r. Brak ważnej naklejki oznacza wysoki mandat.

Oprac. Dariusz Wołodźko

PS. W naszym artykule jedynie zasygnalizowaliśmy bogatą ofertę turystyczną Szwajcarii. Po szczegóły, opisy tras i inne ciekawostki najlepiej sięgnąć do strony www.mojaszwajcaria.pl, gdzie znajdziemy wszystkie potrzebne i niezbędne informacje.

PPS. Niektóre miejscowości są „car free”, co oznacza, że auto trzeba zostawić gdzieś indziej, a do miejscowości należy wjechać kolejką lub po prostu wejść. Takie miasteczka to przede wszystkim: Zermatt, Wengen, Murren i Bettmeralp i okolica lodowca Aletsch, Saas Fee.

(*) Po wycofaniu ze sprzedaży numer 4/2020 "Polskiego Caravaningu" będzie można nabyć za pośrednictwem naszej strony internetowej.

GALERIA ZDJĘĆ

1. Taras przy hotelu Pilatus Kulm to unikatowa platforma widokowa Fot. swiss-image.ch/Christian Perret
2. Przejazd kolejką linową Dragon Ride Fraekmuentegg – Pilatus zapewnia spektakularny widok na jezioro Czterech Kantonów Fot. swiss-image.ch/Urs Wyss
3. Warto wybrać się na wycieczkę jedną z nowoczesnych łodzi motorowych lub tradycyjnym parowcem Fot. swiss-image.ch/Marcus Gyger
4. Kościół w Habkern (1666 rok) jest sercem małej wioski, w tej osadzie znajdziemy również wiele uroczych starych domków i stodół Fot. swiss-image.ch/Ueli Zenger
5. Piesza wędrówka ścieżką z Tschentenalp. W tle widoczna dolina Adelboden z Wildstrubel Fot. swiss-image.ch/Stephan Boegli
6. Parowy pociąg Brienzer Rothorn w Berneńskim Oberlandzie. W tle widok na jezioro Brienz Fot. swiss-image.ch/Christof Sonderegger
7. Transport publiczny (w tym kolejowy) jest chlubą Szwajcarii. Na zdjęciu pociąg w pobliżu stacji Morteratsch na przełęczy Bernina, na tle słynnego lodowca Morteratsch Fot. swiss-image.ch/Renato Bagattini
8. Górska kolejka linowa na trasie z Weggis do Rigi Kaltbad Fot. swiss-image.ch/Oskar Enander
9. Widok z drogi na Saentis na Schwaegalp w kantonie St. Gallen Fot. swiss-image.ch/Ivo Scholz
10. Widok na Tremolę z panoramą Fot. swiss-image.ch/Nico Schaerer
11. Przełęcz Furka w Obergoms jest częścią Grand Tour of Switzerland Fot. swiss-image.ch/Ivo Scholz
12. W drodze do kanionu Viamala znajdującego się w kantonie Gryzonia (Graubunden). Widok z mostu nad jeziorem Sufner Fot. swiss-image.ch/Nico Schaerer

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 10
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony