ReklamaA1 - PRENUMERATA

NIEZWYKŁOSTKI

OBLICZA CARAVANINGU

8 miesięcy temu  08.08.2018, ~ Administrator   

Przedstawiamy kamper z jacuzzi na dachu

Kampery – a raczej mobilhome’y, czyli domy na kołach z najwyższej półki cenowej, potrafią zaskoczyć nie tylko ceną. Luksusowe wyposażenie w tym wypadku jest standardem, są jednak pomysły, które naprawdę potrafią zadziwić miłośników caravaningu.

Jednym z takich pomysłów jest umieszczenie na dachu pojazdu jacuzzi. Wpadli na niego projektanci z niemieckiej firmy MOST Mobile Specials GmbH. Oczywiście trudno zmieścić basen na dachu kampera, który liczy sześć metrów długości i ma np. alkowę. Do tego celu należało stworzyć całkiem nowy pojazd – i tak właśnie postąpili niemieccy konstruktorzy, mający doświadczenie w produkcji pojazdów do celów specjalnych.

Most znaczy „naj”

MOST Mobile Specials GmbH jest jednym z najważniejszych graczy na niemieckim (i europejskim) rynku w produkcji i wypożyczaniu pojazdów, które wykorzystywane są w celach promocyjnych, biznesowych, w kampaniach informacyjnych i reklamowych. Taką właśnie działalnością zajmuje się już ponad ćwierć wieku. Siedziba firmy mieści się w mieście Fürth w pobliżu Norymbergi, przy ulicy – co w tym wypadku istotne – Futuria. Od razu wspomnijmy, że w przypadku MOST Mobile nie chodzi o żadne vany czy samochody osobowe – mówimy tu o dużych ciężarówkach, które są najbardziej reprezentacyjne i najbardziej przyciągają uwagę. A o to przecież w reklamie chodzi.

Model Futuria Sport + Spa

Wśród takich właśnie pojazdów znalazł się ten, który interesuje nas najbardziej, a który powstał we współpracy z dobrze znaną caravaningowcom firmą Eura Mobil – jednym z najważniejszych producentów kamperów w Europie. Pojazd, który można nazwać caravaningowym, składa się z ciężarówki (ciągnika) oraz naczepy kempingowej. To rzadkie i nietypowe rozwiązanie. A gdy dodamy do tego wspomniane już jacuzzi na dachu, to mamy kolejny bardzo nietypowy element. Całości dopełnia luk bagażowy na samochód, który mieści się w tylnej części naczepy – to z kolei rozwiązanie rzadkie, ale znane i stosowane w przypadku mobilhome’ów. Skąd pomysł na takie połączenie typowych i nietypowego elementu?

- To dyrektor zarządzający naszej firmy, Guenter Hofbauer, wpadł na pomysł, by zbudować luksusową naczepę z jacuzzi na dachu i garażem samochodowym. Chciał stworzyć komfortowy pojazd, który miałby wysokiej jakości przestrzeń wypoczynkową – wyjaśnia Sabrina Krybus z działu sprzedaży i marketingu MOST Mobile Specials GmbH.

Tak powstał Model Futuria Sport + Spa, którego nazwa z jednej strony nawiązuje do ulicy, przy której mieści się firma, a z drugiej – kojarzy z futurystycznymi rozwiązaniami.

Długi, szeroki i ciężki

Opis modelu rozpocznijmy od jego wymiarów i osiągów, co da nam pewne pojęcie o jego możliwościach. Jego długość to 49 stóp (prawie 15 metrów), a ciężar to 6500 kilogramów. Futuria Sport + Spa mierzy 3650 mm wysokości, a jej dopuszczalna masa całkowita wynosi 8950 kg. Ciągnik, wyposażony w 200-konny silnik, to potwór o aerodynamicznym przodzie, jednak – co nie dziwi – zestaw nie jest demonem prędkości, bo maksymalnie pojedzie jakieś 100 km na godzinę, ale przecież nie o prędkość tu chodzi, a o jakość i komfort przebywania na pokładzie Futurii Sport + Spa. A tu naprawdę nie można narzekać.

Jacuzzi i garaż

Ten element wyposażenia zwrócił przede wszystkim naszą uwagę, bo – przyznajmy – basen na dachu jest prawdziwą rzadkością nie tylko w pojazdach caravaningowych. A gdy jest to basen z podświetlanymi dyszami oraz efektem wodospadu, to trudno znaleźć taki drugi! Dodajmy do tego barierki z wysokiej klasy stali i antypoślizgowe podłogi z tekowego drewna odporne na działania wody i promieni UV, które pokrywają cały dach, którego długość to jedenaście metrów. Przestrzeni tarasowej jest więc sporo. Robi wrażenie, prawda? To napiszmy jeszcze, że barierki są składane, aby podczas jazdy nie powodowały dodatkowego oporu powietrza.

W Futurii Sport + Spa, w tylnej części naczepy znajduje się garaż (trudno nazwać go po prostu lukiem garażowym, który mają „zwykłe” kampery), w którym możemy przewozić samochód sportowy, taki jak Lamborghini czy Ferrari. To z kolei pojazdy, które są demonami prędkości i pozwolą każdemu kierowcy na radość z osiągów. Co istotne, wystarczy na nie prawo jazdy kategorii B, w odróżnieniu od możliwości prowadzenia całego zestawu, na które musimy posiadać zdecydowanie wyższą kategorię. Lub po prostu wynająć kierowcę...

Dziesięć osób, dwie klimatyzacje

W części dziennej (którą w tym wypadku można raczej nazwać imprezową) tylko na kanapie w kształcie litery „U” zmieści się 10 osób. Producent zainstalował też w tej części potężne nagłośnienie oraz... system wytwarzający sztuczną mgłę. Dla wybrednych, którym może być za ciepło lub za zimno, do dyspozycji są na pokładzie Futurii dwie klimatyzacje, których wyloty umieszczone są w dźwiękoszczelnym suficie pokrytym błyszczącą, praktycznie lustrzaną powierzchnią.

Miejsca spokojnie wystarczy także na ruszty do grillowania, stoły piknikowe i składany bar – elementy te można zamówić w ramach wyposażenia dodatkowego. Imprezy można także organizować oczywiście na dachu, do którego wejdziemy po aluminiowych schodach.

Dwie (a właściwie trzy) sypialnie

Po udanej imprezie trzeba się gdzieś zregenerować i odpocząć. W Futurii znajdziemy dwie sypialnie, których sufity pokryte zostały imitacją skóry. Łóżka mają wymiary 1900 na 800 mm. Dodatkowe, trzecie duże łóżko (2000 na 1600 mm) znajduje się w kabinie kierowcy trucka. Kierowca, jeżeli nie będzie brał udziału w imprezie, może pooglądać ciekawe programy na 22-calowym telewizorze LED.

Własny generator prądu
Poza sprzętem nagłośnieniowym, DVD i ekranami, w Futurii znajdziemy także w pełni automatyczny ekspres do kawy Miele ze stałym przyłączem wody, kuchenkę mikrofalową i 80-litrową lodówkę z zamrażarką. W pojeździe dostępne są 100-litrowe zbiorniki na wodę i ścieki, wyznaczono też miejsce na zmywarkę... przemysłową.

Gdybyśmy chcieli podłączyć dodatkowy sprzęt, możemy skorzystać z sześciu podwójnych gniazdek 230 V. Można to zrobić bez obaw, ponieważ Futuria ma własny generator prądu. Podłogi wyłożono wykładziną o wyjątkowej (przemysłowej) trwałości.

Cena

- Model, który prezentujemy na zdjęciach jest do kupienia za 168 tysięcy euro netto. Za nowy egzemplarz Futuria Sport + Spa trzeba zapłacić około 540 tysięcy euro – informuje Sabrina Krybus z działu sprzedaży i marketingu MOST Mobile Specials GmbH.

Trzeba przyznać, że cena egzemplarza na zdjęciach wygląda kusząco w porównaniu z ceną modelu całkowicie nowego. Zapewne długo nie będzie czekał na nabywcę, więc warto się pospieszyć!

Więcej informacji na www.futuria.net oraz www.most-mobile.net.

Dariusz Wołodźko
Fot. www.futuria.net

Artykuł pochodzi z numeru 4(69) 2015 Polskiego Caravaningu

GALERIA ZDJĘĆ

W Futurii znajdują się dwie sypialnie. Trzecia jest w kabinie kierowcy.
Aluminiowe schody prowadzące na dach, który jest tarasem z basenem.
To, co wyróżnia model Futuria Sport + Spa, to jacuzzi na dachu.
W przestrzeni garażowej zmieścimy sportowy samochód.
Futuria Sport + Spa w całej okazałości.
Siedzisko, przy którym może bawić się nawet dziesięć osób.
Podczas jazdy barierki tarasu dachowego są złożone.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 3
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony