Pierwszy prefabrykowany dom będący dziełem Continental znajduje się nad jeziorem Belau między Kilonią a Lubeką. Kolejne powstają od jesieni ubiegłego roku, a w pierwszym rzędzie zainteresowanie takimi wyrazili fani caravaningu i właścicieli kempingów w Holandii.
Nim Continental wprowadził na rynek swój pierwszy prefabrykowany dom na kołach, projekt zdobył prestiżowe nagrody za wzornictwo. 30-metrowy pokład zgarnął nagrody za wzornictwo przemysłowe w konkursach iF Design Awards i Red Dot.
Ten światowy producent z siedzibą Hanowerze wyposażył oczywiście swój tiny house w stosowne opony, ale najważniejszym walorem propozycji mają być bardzo innowacyjne materiały budujące takie mikro-domy, które można w każdym momencie przenieść w inne miejsce. ContiHome ma koła jak każda przyczepa kempingowa, więc wystarczy mocny holownik w postaci ciężarówki. Ale nie na tym polega spektakularność propozycji.
Trzeba wiedzieć, że pod skrzydłami koncernu oponiarskiego działa dywizja odpowiedzialna za materiały – także właśnie wnętrzarskie. I wszystko się zaczęło od tego, że specjaliści z ContiTech w pierwszym rzędzie zwrócili uwagę na… fusy po kawie.
Dlaczego odpad po kawie? Każdego roku w samych Niemczech powstaje się ok. miliona ton fusów z kawy. I teraz Continental wykorzystuje ten cenny ekologiczny surowiec jako alternatywny wypełniacz, aby nadać swojej wysokiej jakości syntetycznej skórze wygląd i właściwości skóry naturalnej. Wystarczą fusy z trzech filiżanek kawy, by powstał jeden metr kwadratowy skóry VyP Coffee.
W ten sposób wniesiono istotny wkład w rozwiązanie problemu ekologicznego, ponieważ kawa jest intensywnie spożywanym towarem na całym świecie. Za zagospodarowanie tego materiału Continental został wyróżniony prestiżową nagrodą European Green Award 2023 w kategorii „Zielony produkt – wnętrze”. Wykonana w 65% ze zrównoważonych materiałów oddychająca syntetyczna skóra zachwyciła międzynarodowe jury złożone z ekspertów Europejskiego Instytutu Zrównoważonego Rozwoju (EIAS).
Ten jeden cenny i zewsząd ekologiczny surowiec znalazł swoje zastosowanie w powstającej koncepcji domu na kołach ContiHome. A kolejne?
Od 2018 roku w ramach dywizji ContiTech powstają różnorodne materiały - nie tylko paski klinowe dla motoryzacji. To także materiały powierzchniowe do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych, a także do mebli i tapicerki w pojazdach kempingowych. Tylko w 2023 roku dział materiałowy tego giganta w branży oponiarskiej wyprodukował 197 milionów metrów kwadratowych materiałów powierzchniowych – co odpowiada powierzchni około 27 750 boisk piłkarskich.
Tkanina obiciowa Toronto EN nadaje się jako wysokiej jakości materiał tapicerski do wielu zastosowań. Materiał ma innowacyjną właściwość, dzięki czemu jest wysoce odporny na plamy i bardzo łatwy do czyszczenia. Walorem jej jest specjalna powłoka uszczelniająca, która sprawia, że cząsteczki brudu nie mogą się przyklejać lub – jeśli się to już zdarzy – nie mogą wnikać głęboko w powłokę. Nawet wyjątkowo uporczywe plamy z markerów, długopisów, ketchupu lub szminki nie stanowią problemu. A bakterie i wirusy na tej powierzchni? Łatwo wyeliminować za pomocą środka dezynfekującego.
Toronto EN ma wygląd eleganckiej skóry i od debiutu jest produkowany 16 modnych kolorach. Ten produkt też zdobył w 2021 roku nagrodę Red Dot Design Award.Kolejnym materiałem, który jest jeszcze bardziej zrównoważony, jest nowe włókno skai Evida, którego udział naturalnych i odnawialnych składników przekracza 90 procent. To materiał stworzony do wystroju wnętrz. I to widać wyraźnie, ponieważ wszystko, od wzoru słojów po wykończenie, sprawia, że w strefie wypoczynkowej ContiHome jest bardzo przytulnie.
Najbardziej innowacyjny pod względem zagospodarowania odpadu jest rPET PureLux. To folie wykonane w 100% z przetworzonego polimeru – po prostu z zużytych butelek PET. Te znalazły zastosowanie nie tylko w kuchni jako fronty meblowe. Takie wielkoformatowe tapety wodoodporne są równie dobrze imitacją ceramicznych płytek w łazience.
- W koncepcji domu na kołach ContiHome prezentujemy mobilną nieruchomość wyposażoną niemal w całości w nasze zrównoważone, łatwe w pielęgnacji i trwałe powierzchnie - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Tutaj, w niezwykle kompaktowym wydaniu definiowane są takie pojęcia jak „mieszkanie całoroczne” i „dom na kołach” - mówi Ralf Imbery, szef ds. projektowania w jednostce specjalizującej się w powierzchniach marki ContiTech.
- Nie spoczywamy jednak na laurach. Naszym wyzwaniem będą teraz materiały maksymalizujące efektywność energetyczną naszego sztandarowego projektu.
Wspomnijmy, że już teraz ContiHome powstaje z wysokowydajnych powierzchni i aplikacji z opatentowanymi technologiami. Technologia „cool colors” zastosowana w poszyciu zewnętrznym zabudowy domu odbija promienie słoneczne, dzięki czemu powierzchnia mniej się nagrzewa. Z kolei koncepcja „Indoor Garden” to konsekwentne stosowanie ziemistych i zielonych kolorów w środku, co tworzy ciepłe i przytulne wnętrze.
Fot. Continental