Reklama
Bilbord - Poznan Motor Show Sebastian 21.01-29.03 Sebastian

OBLICZA CARAVANINGU

ponad rok temu  02.06.2018, ~ Bartłomiej Ryś   

Jan Marzec ma 62 lata, jest mieszkańcem Gdańska i chce w czerwcu na skuterze wodnym pokonać trasę 460 kilometrów. To już jest wyczyn, gdyż Wisła do rzeka wyjątkowo trudna do żeglowania. Gdyby tego było mało, pan Jan… nie ma lewej nogi.

„Sprawni Niepełnosprawni. Wisłą do morza” - tak nazywa się projekt, którego głównym celem jest promowanie aktywnego stylu życia osób z niepełnosprawnością. To również świetna możliwość integracji całego środowiska lokalnego i motorowodnego. A szczegóły?

Głównym bohaterem jest Jan Marzec, motorowodniak, człowiek, który realizuje swoje marzenia pomimo amputacji nogi. Stracił ją w wyniku zmian miażdżycowych. Obecnie porusza się na wózku inwalidzkim, o kulach lub zakłada protezę. Co chce zrobić? Na skuterze wodnym w dniach 15-16 czerwca przepłynie Wisłą trasę z Warszawy do Gdańska. Łącznie pokona 460 kilometrów. 

W ciągu dwóch dni przepłyniemy na skuterach około 460 kilometrów co jest dużym wyczynem nawet dla osób w pełni zdrowych - mówi Marzec o swoim wyczynie. - Robię to, by pokazać zarówno ludziom zdrowym, jak i niepełnosprawnym, że po utracie kończyn można prowadzić ciekawe, satysfakcjonujące i pełne wyzwań życie. Zamiast tkwić w miejscu i popadać w nostalgię, można po prostu iść a, w moim przypadku, płynąć przed siebie. I to z uśmiechem na twarzy!

Tak wysoko nie zawiesiła sobie poprzeczki jeszcze żadna osoba z niepełnosprawnością. Będzie pierwszy w Polsce, który z takim deficytem przepłynie Wisłę z Warszawy do Gdańska na skuterze wodnym. Całość rozpocznie się 15 czerwca o godzinie 5:30 na Przystani PTTK w Warszawie. Do Przystani Stewa w Gdańsku powinien dotrzeć dzień później około godziny 18:00.

Jan Marzec jest idealnym przykładem człowieka, który się nie poddaje. Mimo utrudnień dużo pracuje, rozwija swoje pasje żeglarskie, jest organizatorem różnych imprez sportowych. Troska o innych to jego podstawowa cecha. Projektem „Sprawni Niepełnosprawni. Wisłą do morza” chce zapoczątkować działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Obecnie zakłada trójmiejską fundację obejmującą pomoc osobom po amputacjach i jest w trakcie opracowywania jej statutu. Fundacja ta będzie pomagała osobom po amputacji dostosować się do nowych warunków życia.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 8
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony