artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
ReklamaBilbord - Ubezpieczenia Sebastian
Jak uniknąć problemów z silnikiem zimą

Jak uniknąć problemów z silnikiem zimą

Zimowa pogoda może mieć znaczący wpływ na działanie pojazdu. Upewnij się, że zrobiłeś wszystko, by silnik Twojego auta uruchomił się nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach i zapoznaj się z ważnymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Zdecydowana większość kamperów ma silniki diesla. Sprawny diesel zniesie i arktyczne temperatury! Tej zimy prawdziwe mrozy jeszcze nie nadeszły, ale już wkrótce w wielu rejonach Polski może być inaczej.

Problemy z zapłonem

Zimowa pogoda sieje spustoszenie pod maską – zwłaszcza wśród części układu zapłonowego, takich jak świece żarowe. Niskie temperatury i mróz mogą bardzo niekorzystnie oddziaływać na te części i powodować awarie - 80% zamówień na świece żarowe przypada na okres od września do marca. Upewnij się, że Twoje świece zapłonowe lub żarowe są w dobrej kondycji i zabezpiecz się przed awarią.

Świece żarowe

Świece żarowe zapewniają bezproblemowy rozruch silnika nawet w najzimniejsze dni. Aby uruchomić silnik wysokoprężny w każdych warunkach pogodowych, w komorze spalania musi panować odpowiednia temperatura, co można osiągnąć tylko przy wysokim ciśnieniu i w pełni sprawnych świecach żarowych. Z tego powodu DENSO zaleca wymianę świec żarowych co około 100 000 – 200 000 km. Aby zapobiec problemom z rozruchem, DENSO zaleca wymianę kompletu świec, nawet jeśli tylko jedna jest wadliwa. Poprawnie działające świece żarowe to również mniejszy hałas i słabsze wibracje podczas pracy silnika oraz mniejsze emisje.

ReklamaŚródtekstowy ACK sklep 07.07-31.08 Sebastian
Świece zapłonowe

A co, gdy kamper ma silnik benzynowy? Do rozruchu zimnego silnika konieczne są świece zapłonowe o doskonałej wydajności. Główną przyczyną utrudnionego rozruchu zimą są zużyte świece zapłonowe, które – oprócz problemów z zapłonem – powodują także zwiększone zużycie paliwa i podwyższone emisje. Zgodnie z badaniami National Institute for Automotive Service Excellence (ASE), złe świece zapłonowe powodują nawet o 30% większe zużycie paliwa.

Zimą ważne jest sprawdzenie świec zapłonowych (lub zlecenie tego zadania fachowcowi). Zużyte lub pokryte nagarem świece zapłonowe należy wymienić, aby zapewnić prawidłowy rozruch silnika w niskich temperaturach i zmniejszyć zużycie paliwa.

Wycieraczki

Obfite opady, lód i śnieg osłabiają widoczność i tworzą niebezpieczne warunki jazdy. Jeżeli temperatury utrzymują się w okolicy zera lub poniżej, wycieraczki mogą przymarznąć do przedniej szyby. Próbując je uruchomić, ryzykujesz nie tylko uszkodzenie piór – możesz także spowodować awarię silników wycieraczek lub przepalenie bezpiecznika. Warto zakryć przednią szybę osłoną przeciwszronową, aby zapobiec gromadzeniu się na niej śniegu i tworzenia się lodu.

Wycieraczki muszą skutecznie czyścić przednią szybę, aby zapewnić kierowcy maksymalną widoczność. Sprawdź pióra wycieraczek, aby upewnić się, że guma nie popękała lub nie rozwarstwiła się, a następnie sprawdź, czy skutecznie wycierają przednią szybę. Zaleca się wymianę wycieraczek co 12 miesięcy, więc zastanów się, czy nie nadeszła pora na zakup nowego kompletu.

Reklamaśródtekstowy 2 aravanssalon mtp ZLOT 06.07-23.10 Sebastian
Bezpieczeństwo: jakie kontrole przeprowadzić?

Poniższe porady mogą wydawać się oczywiste, ale:

• Upewnij się, że poziom paliwa i wszystkich płynów eksploatacyjnych jest utrzymany na wysokim poziomie; uzupełnij poziom oleju silnikowego i płynu chłodniczego, zmień płyn do spryskiwaczy na zimowy. Możesz też zakupić środek przeciw zamarzaniu szyb. Dodatkowo, warto posiadać zapasowe opakowanie każdego z płynów eksploatacyjnych, by móc szybko uzupełnić braki w razie potrzeby.

• Stan opon w okresie jesienno-zimowym jest ważniejszy niż kiedykolwiek indziej. Sprawdź głębokość bieżnika, ciśnienie w oponach i ogólny stan gumy pod kątem pęknięć, rozwarstwień i innych śladów zużycia.

• Sprawdź, czy akumulator jest w pełni naładowany i czy działają wszystkie światła.

• W bezpiecznym otoczeniu przetestuj działanie hamulców.

Zestaw awaryjny na zimę

Nawet jeśli podjąłeś wszystkie kroki, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo awarii, wciąż istnieje ryzyko, że twój samochód odmówi Ci posłuszeństwa. Warto przygotować się na tę ewentualność i skompletować zawczasu zimowy zestaw awaryjny.

Koc, ciepłe ubrania, butelki z wodą i zapas żywności, która nie straci ważności przez dłuższy czas to zestaw obowiązkowy. Nie zapomnij o latarce, apteczce i powerbanku, którym naładujesz telefon, by wezwać pomoc. Powinieneś także posiadać odmrażacz i trójkąt ostrzegawczy.

Fot. Hymer


Rafał Dobrowolski29.11.20210