artykuły

niezwyklostkiNIEZWYKŁOSTKI
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Milion zł grantów od ING

Milion zł grantów od ING

Czas czytania 3 minuty

Komu są bliskie założenia zrównoważonego rozwoju ONZ, tego powinni zainteresować finaliści wyłonieni w 2. edycji Programu Grantowego ING. Już 1 grudnia każdy start-up zdolnych naukowców przedstawi przed Kapitułą swój projekt, a ta wybierze zwycięzców i przyzna nagrody.

W drugiej edycji Programu Grantowego ING, bank przeznaczy 1 mln zł na najlepsze rozwiązania wspierające zrównoważoną konsumpcję i produkcję. Za pierwsze miejsce 400 tys. zł, za drugie 300 tys. zł, a za trzecie 150 tys. zł. Przewidziana jest też możliwość przyznania nagród dodatkowych o łącznej wartości 150 tys. zł. Zgłoszenia można było wysyłać do 15 października 2022 r. Zwycięzcy, których poznamy już 1 grudnia br., otrzymają granty na dalszy rozwój projektów.

Już pierwsza edycja Programu Grantowego ING pokazała ciekawy dorobek młodych, zdolnych naukowców, którzy mają wspólny cel i zapał - realizować Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Nagrodzono wtedy rozwiązania mogące zainteresować nie tylko fanów caravaningu. Równie dobrze stanowić mogą o innowacyjnym podejściu do infrastruktury kempingów.

W drodze do neutralnego klimatycznie kempingu

Przypomnijmy propozycje zwycięzców 1. Edycji. I miejsce i nagroda główna w wysokości 400 tys. zł - trafiła do DAC (Dynamic Air Cooling) za innowacyjne urządzenie do chłodzenia, które pozwala znacząco zmniejszyć emisje CO2 z klimatyzacji. II miejsce i nagroda w wysokości 300 tys. zł - dla rozwiązania Panel Wiatrowy za zgłoszenie systemu pionowych turbin wiatrowych, które nie tylko produkują energię, ale mogą też pełnić funkcję ogrodzenia. III miejsce i nagroda w wysokości 150 tys. zł - dla SWG (Silesian Wind Generator – na zdjęciu). Kapituła podkreśliła wtedy, że turbiny wiatrowe z pionową osią obrotu mogą pracować w zurbanizowanym otoczeniu, cicho już przy bardzo niskich prędkościach wiatru. Przykładowo, pomysłodawcy Silesian Wind Generator podkreślają, że przydomowe turbiny wiatrowe mogą być dobrym uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznych i wspólnie zapewniać podaż energii praktycznie przez cały rok.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Z powyższego wynika, że najwyżej oceniono rozwiązania, które mają szansę wdrożeń w branży caravaningowej! Nie inaczej jest podczas drugiej edycji Programu Grantowego ING.

Ślad węglowy

Pośród poszukujących rozwiązań odpowiadających na wyzwanie „Jak możemy zapewnić zrównoważoną konsumpcję i produkcję?” w tegorocznym finale znalazły się m.in. takie start-upy i ich propozycje:

ZNIKA - kompostowalne opakowania ze zrównoważonych materiałów. Start-up pomaga zrezygnować firmom ze szkodliwych materiałów w procesie pakowania w branży e-commerce, food, fashion i beauty, gdzie zamienia plastik na opakowania i etykiety roślinne.

Släppa - ekologiczne i wegańskie środki czystości w formie małych, musujących tabletek. Celem rozwiązania jest redukcja jednorazowego plastiku oraz obniżenie śladu węglowego poprzez nietransportowanie niepotrzebnej wody.

TerGo – narzędzie „carbon labelling” informuje o składzie CO2 produktu. Umożliwia konsumentom podejmowanie decyzji zakupowych na podstawie wpływu produktów i usług na środowisko, a producentom namierzenie najbardziej emisyjnych elementów łańcucha dostaw.

Fot. Silesian Wind Generator


Rafał Dobrowolski16.11.2022
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News