artykuły

niezwyklostkiNIEZWYKŁOSTKI
ReklamaBilbord - bookingcamper
Kamper dla... kur
  fot. farmermobil GmbH

Kamper dla... kur

Choć obecne na rynku już od pewnego czasu, nadal budzą powszechne rozbawienie. Tymczasem w Europie Zachodniej mobilne kurniki robią furorę, popularnością ciesząc się zwłaszcza w Niemczech i Holandii. Fanaberia? W żadnym wypadku.

O ile koncepcja kurnika na kołach to faktycznie pochodna idei caravaningu, a konstruktorzy tego rodzaju pojazdów korzystają z rozwiązań sprawdzonych w przyczepach kempingowych czy kontenerach mieszkalnych, różnica jest zasadnicza: kury nie podróżują w celach krajoznawczych czy dla wypoczynku. Zatem na co im taki pojazd?

Odpowiedź jest prosta: „kamper dla kur” to doskonały sposób na ekologiczną hodowlę drobiu. Jak wiadomo, konsumenci przywiązują coraz większą wagę do jakości jaj. Niechętnie patrzymy na te z chowu klatkowego, skłaniając się raczej ku tym z wolnego wybiegu. Nie uszło to uwadze właścicielom gospodarstw, którzy poszukując dodatkowych źródeł dochodu, postawili na sprzedaż jaj od własnych kur.

Jednak szacuje się, że minimalna opłacalna hodowla to ok. 200 sztuk niosek, a tym trzeba zapewnić wybieg. Wypuścić na podwórze? Wyobraźcie sobie setki kur plączących się pod nogami... – raczej nie do przyjęcia, zwłaszcza jeśli gospodarz zdecyduje się na większą hodowlę. Z pomocą przychodzi mobilny kurnik, którego podstawową zaletą jest to, że można postawić go dosłownie wszędzie. Naturalnym wyborem wydaje się pole, z którego rolnik zebrał już zboże – ptaki wydziobują pozostałe na polu ziarno, a pozostawiają po sobie nawóz. Zalety? Nioski mają bogatą dietę, spadają koszty żywienia i rozwiązujemy problem samosiewów, a smak i jakość uzyskanych od tak hodowanego drobiu jaj zauważalnie zyskują.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Gdy kury „oczyszczą” daną miejscówkę, kurnik podczepiamy pod ciągnik i przestawiamy w inne miejsce.

Kurze przyczepy dostępne są w różnych wariantach, a pomieścić mogą od 200 do 3000 sztuk drobiu. Wyposażone mogą być tylko w niezbędne elementy tradycyjnego kurnika, jak drabinki, grzędy i gniazda, ale również w paszociągi, automatyczny system odbioru jaj i wentylację. Co więcej – podobnie jak nasze domy na kołach – również te dla drobiu doposażyć można w instalację solarną.

Podobny jest również koszt zakupu mobilnego kurnika, który oscyluje wokół kilkudziesięciu-kilkuset tysięcy złotych.
Kamper dla... kur 1


Krzysztof Dulny 08.07.20220