artykuły

wiesci-z-warsztatuWIEŚCI Z WARSZTATU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Anteny satelitarne to przeszłość?

Anteny satelitarne to przeszłość?

Czas czytania 5 minut

Czasza na dachu pojazdu kempingowego to sporo dodatkowego balastu. Nie bez znaczenia jest także opór powietrza, co oczywiście rzutuje na zwiększone zużycie paliwa. Z tych i innych względów na popularności zyskują anteny wielokierunkowe sprzężone z routerem.

Anteny satelitarne na dachu pojazdu kempingowego to czasem nawet 20 kg dodatkowego balastu. Nawet złożone na czas jazdy stanowią zwykle najwyższy punkt kampera/przyczepy i stawiają opór powietrza. A na postoju? Komplikacją w odbiorze sygnału satelitarnego okażą się wszystkie przeszkody terenowe, jak np. rosnące nieopodal naszego stanowiska drzewa. Jeszcze gorzej bywa zimą, kiedy śnieg zalega na konwerterze. W przypadku telewizji satelitarnej pogoda może mieć znaczący wpływ na jakość sygnału, szczególnie w przypadku burz czy silnych opadów.

Swoją drogą, platformy satelitarne okres świetności mają za sobą. Od kilku lat na całym świecie obserwuje się demontaż tzw. czasz satelitarnych. Na nowych osiedlach rzadkością są indywidualne odbiorcze anteny satelitarne. Powód? Powszechna dostępność sygnału naziemnej telewizji cyfrowej, coraz szybsze łącza internetowe i rosnąca popularność streamingu zapewniającego transmisje na żądanie. W miarę rozwoju infrastruktury internetowej, platformy satelitarne zaczynają tracić klientów. To właśnie rozwój techniki internetowej, której przykładem jest stale poszerzający się zasięg transmisji 5G, powoduje przeniesienie się dzisiejszych odbiorców telewizji naziemnej i satelitarnej do Internetu.

ReklamaAnteny satelitarne to przeszłość? 1
Internet mobilny

Zarówno standard sieć 4G jak i 5G pozwala korzystać z dobrej jakości internetu w miejscach objętych zasięgiem operatora. I tu należy upatrywać popularności rozwiązań, które coraz częściej doceniają fani caravaningu.

Routery LTE na kartę SIM to wydajne urządzenia, które wznoszą korzystanie z Internetu na zupełnie inny poziom. Technologia ta sprawiła, że możliwe jest osiąganie coraz lepszych szybkości i większych wydajności. Najlepsze urządzenia tego typu są wyposażone w technologię Dual Sim, czyli w dwa sloty. Przełączanie pomiędzy kartą SIM1 i SIM2 można uzależniać od wielkości pobieranych cyklicznie danych, a także od poziomu zasięgu. To właśnie podwójny slot pozwala wybrać operatora z najlepszym sygnałem, w zależności od tego, gdzie się znajdujesz. Przykładowo, podczas podróży zagranicznych możesz włożyć dwie karty SIM z różnych krajów, aby wybrać najlepszą stawkę.

Urządzenia dedykowane posiadaczom pojazdów kempingowych są kompatybilne z szeroką gamą akcesoriów, więc możesz zdalnie zarządzać systemami pokładowymi z łącznością Wi-Fi, np. sterować klimatyzacją postojową.

Jaki router wybrać?

Jaki router wybrać podróżując kamperem czy z przyczepą kempingową? Zasadniczo potrzebujesz 3 Mb/s do strumieniowego przesyłania wideo w standardowej rozdzielczości i 5 Mb/s do strumieniowego przesyłania wideo w wysokiej rozdzielczości. Sieć 5G umożliwia osiągnięcie znacznie większej przepustowości łącza niż 4G, bo działa w oparciu o wykorzystanie fal radiowych na wysokich częstotliwościach. Pod względem pokrycia kraju, standard 5G bardzo dobrze sprawdza się, gdy podróżować po Polsce.

ReklamaAnteny satelitarne to przeszłość? 2
Z najnowszych propozycji warto wspomnieć router alphatronics STREAM 5G, który jest przeznaczony do sieci 5G (jest kompatybilny wstecz) i może pobierać dane z prędkością do 3000 Mbit lub w 4G (CAT 20) z maksymalnie 2000 Mbit. 2 gniazda SIM umożliwiają korzystanie z różnych kart SIM. W razie potrzeby można je również ze sobą połączyć. Także najnowszy router Pioneer został zoptymalizowany pod kątem odległych i wiejskich lokalizacji. Model DCT-WR204-SH korzysta z sieci komórkowej 4G i tworzy wydajny hotspot Wi-Fi zupełnie jak w domu! Od debiutu w czerwcu br. kusi atrakcyjną ceną 599 euro – a to dwukrotnie mniej od propozycji alphatronics. Aby zapewnić dobry sygnał Wi-Fi na pokładzie pojazdu kempingowego, jest wyposażony w dwie zintegrowane anteny Wi-Fi. Antena typu MIMO umieszczona na dachu kampera czy przyczepy odbiera nawet bardzo słaby sygnał.

„Płetwa rekina” na dachu

Współczesne routery są kompaktowe i lekkie. Mają wielkość radia samochodowego i ważą ok. 350g. Wewnętrzne anteny WLAN są umieszczone w obudowie routera, podczas gdy dodatkowe nadajniki dachowe obsługują obszar zewnętrzny wokół pojazdu. Anteny wielokierunkowe montowane na dachu są ultralekkie i przybierają kształt „rekina”, by zminimalizować opór powietrza. Obie wspomniane firmy polecają anteny Poynting MIMO. Antena tego typu posiada 2 izolowane anteny o wysokiej wydajności do odbioru LTE i jedną do odbioru WiFi. Jest wielokierunkowa, więc ściąga sygnał sieciowy z jakiegokolwiek kierunku. I waży tylko 260g!

A wracając do pytania: czy anteny satelitarne odejdą w zapomnienie? Streaming to technologia, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki konsumujemy treści multimedialne: oglądamy filmy, słuchamy muzykę, pracujemy zdalnie. Dość powiedzieć, że w wielu debiutujących pojazdach kempingowych router zastępuje system satelitarny. Niezawodny i szybki Internet w podróży okazuje się po prostu ważniejszy niż odbiornik telewizyjny.

Fot. Materiały firm: alphatronics, Megasat, Pioneer


Michał Żak15.08.2024 zdjęć 4
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News