artykuły

nasze-testyNASZE TESTY
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian

Knaus Südwind 500 FU Drugi oddech

Czas czytania 7 minut
Knaus Südwind 500 FU Drugi oddech

Już w drugim roku istnienia przyczepa Südwind Knausa została ulepszona. Na pytanie, czy wprowadzenie tych ulepszeń opłaciło się, odpowie nasz test użytkownika.

Südwind jest najważniejszym modelem w ofercie Knausa. Duża objętościowo przyczepa jest wyzwaniem dla zdolności produkcyjnej firmy, ponieważ jedynie przy równomiernym wykorzystaniu możliwości produkcyjnych, montaż przebiega sprawnie. Wraz z trzecią generacją przyczep Südwind, która została wprowadzona na rynek w lecie 2004 roku , pojawiły się przejściowe trudności. Klienci musieli przyzwyczaić się do nowego wyglądu zewnętrznego i nowego wyposażenia wnętrza. W zestawieniu z prostą, pozbawioną ozdobników karoserią, nowe sprzęty z gładkimi frontami z ciepłego drewna bukowego wykończone srebrnymi detalami wydawały się miłośnikom tej marki zbyt nowoczesne. Na reakcję osób odpowiedzialnych w firmie za design nie trzeba było jednak długo czekać. Już do modelu roku 2005/2006 dodano dekoracyjne listwy zewnętrzne, przeprojektowano również wnętrze przyczepy.

Knaus Südwind 500 FU Drugi oddech 1Rodzina Fischerów podróżowała przyczepą Südwind 500 FU na płaskowyżu Seiser Alm w Tyrolu Południowym.

Zmiany
Z modelu Eurostar przejęto formę
i kształt aneksu kuchennego. Znacznie zredukowano srebrne elementy wykończeniowe i zastąpiono je ciepłymi detalami drewnianymi z kanadyjskiego klonu. Wystrój drewniany uzupełniają zielone szybki akrylowe. Poza tym: zwężono meblościanki, przyczepę wyposażono w proste lampy i zamaskowano agregat prądotwórczy. Forma aneksu kuchennego została zaadaptowana z modelu Eurostar. W teście mieszkaniowym nowa Südwind 500 FU musi udowodnić, czy dokonane zmiany przyniosły efekt.

ReklamaKnaus Südwind 500 FU Drugi oddech 2
Knaus Südwind 500 FU Drugi oddech 3Willi Bayer mieszkał przez dwanaście dni na P1, parkingu na targach przy salonie caravaningowym.

Nowoczesność i cena
500 FU jest nowoczesną dwuosobową przyczepą z okrągła kanapą w tyle, francuskim łóżkiem i boczną toaletą z przodu. W porównaniu z modelem ubiegłorocznym jej cena wzrosła o 120 euro - do 13 560 euro. Dodatkowo dochodzą też dwa pakiety uzupełniające, z których jednak nie sposób zrezygnować ze względu na to, że poprawiają bezpieczeństwo użytkowania i ulepszają wyposażenie techniczne. Jest to stabilizator i to większa lodówka - albo obieg ciepłej wody. Pakiety zwiększają cenę podstawową przyczepy o 770 i 635 euro, co razem daje już jednak 14 965 euro. W testowanej przyczepie była też: klimatyzacja (1 490 euro), kuchenka mikrofalowa (99 euro), bagażnik rowerowy (260 euro) i markizy (610 euro), co w sumie dało cenę 2 459 euro. Tak komfortowo wyposażoną przyczepą, nasi testerzy udali się w podróż.

Knaus Südwind 500 FU Drugi oddech 4Francuskie łóżko jest wygodne...

Knaus Südwind 500 FU Drugi oddech 5


Mały schowek pod siedziskiem jest doskonały na buty i inne przedmioty przeszkadzające w wypoczynku.

Knaus Südwind 500 FU Drugi oddech 6


Wokół umywalki i w jej zabudowie jest wiele miejsca na przybory toaletowe.


W podróży
Z pomieszczeniem bagażowym nikt nie miał większych problemów. Jest bardzo funkcjonalne – nie tylko z powodu dwóch dwudrzwiowych szaf. Ładowność ogranicza jedynie dopuszczalna masa brutto całej przyczepy, która zależna jest od rodzaju zamontowanej osi. W naszym przypadku była to oś 1600. Możliwości załadunku były oceniane przez użytkowników jako dobre. Wszystkie schowki są łatwo dostępne, mają dobre zamki i zawiasy.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Knaus Südwind 500 FU Drugi oddech 8Dużo miejsca do pracy , trzy miejsca do gotowania i wiele schowków proponuje kuchnia.

Knaus Südwind 500 FU Drugi oddech 9


Kącik z kanapą i stołem: okrągła kanapa proponuje dużo miejsca do siedzenia i jeszcze więcej miejsca na stole. Rodzina może tutaj wygodnie siedzieć a dwie osoby wygodnie spać.

Knaus Südwind 500 FU Drugi oddech 10


Łazienka z WC mieści toaletę i prysznic. Solidne drzwi mają dużą klamkę.


Łóżka
Więcej problemów przysparzała konstrukcja łóżka z tyłu przyczepy. Prawidłowe umiejscowienie tapicerowanych puzzli wymaga bowiem dłuższego namysłu, ale wynagradza to zaskakująco dobry komfort wypoczynku na rozłożonym łóżku , w którym jest więcej miejsca niż na łóżku z przodu przyczepy. Łóżko z przodu zachęca z kolei do wypoczynku dobrym materacem umiejscowionym na kratce z listew, która pozwala się podnieść za pomocą sprężynowego zawiasu. Jednak łóżko jest niestety z trzech stron ograniczone i przez to trochę zbyt małe. Dobrze by było zabrać kilka centymetrów łazienki i powiększyć dzięki temu przestrzeń na łóżko.

Knaus Südwind 500 FU Drugi oddech 11Przeprojektowany aneks kuchenny i wąskie meblościanki – smuklejsza linia. Okładziny w brązie pod wiszącymi szafkami nie dominują już tak bardzo optyki w Südwind 500 FU.

Knaus Südwind 500 FU Drugi oddech 12


Falista forma górnej szafki, kontrastujące akcesoria i ciepła tonacja drewna nadają przyczepie Südwind 2006 bardziej elegancki i nowoczesny wygląd.


Kuchnia i łazienka
Trochę mniej ciasno jest w kuchni. Co prawda, ukośne wykonanie górnych szafek nie przynosi wielu korzyści, ale za to bardzo dobrze wygląda, a nowe uchwyty są naprawdę świetne. Dobre rozplanowanie urządzeń i dodatkowe meblościanki tworzą dużą powierzchnię do czynności kuchennych. W dolnej zabudowie zapomniano tylko o kilku wyciągach. Padły one „ofiarą” kuchenki mikrofalowej, z której oczywiście nikt nie chciałby zrezygnować.
Nikt również nie zrezygnowałby z sensownie zaplanowanej łazienki. Wokół dobrze wyeksponowanej umywalki jest dużo miejsca na przybory toaletowe. Prysznic i toaleta, oprócz swoich zwykłych funkcji, oferują też miejsce na mokrą odzież. Tylko wejście do tego pomieszczenia wydaje się zbyt ciasne.

Sofa
To spostrzeżenie w żadnym wypadku nie dotyczy okrągłej sofy. Niezależnie czy zasiądą tu dwie, cztery, czy więcej osób, wspólne posiedzenie faktycznie może sprawić przyjemność. Wygodna tapicerka z wysokimi oparciami na narożnikach wprost zaprasza do spędzenia czasu w gronie przyjaciół. Narożnikowy, oświetlony regał zapewnia miejsce na różne przedmioty, tym bardziej cenne, że nie ma w przyczepie rozkładanego stolika – a wraz z lampą sufitową zapewnia dobre oświetlenie.

Oświetlenie i klimatyzacja
Jeśli już jesteśmy przy świetle i klimatyzacji. Wentylacja jest więcej niż wystarczająca. Wszystkie otwory wentylacyjne są zaopatrzone w żaluzje uchylne. Pozostaje tylko uczucie złości na źle zwijające się rolety. Kiedy wreszcie zastosowane będą składane zasłony? Do dyspozycji użytkowników jest wystarczająca liczba lamp i lampek (wszystkie 12- woltowe), chociaż w kilku miejscach przydałoby się ich trochę więcej. 350-watowy agregat prądotwórczy wytrzyma bez problemu dodatkowe obciążenie. Aż do podłączenia żarówki halogenowej w trakcie testu agregat funkcjonował prawidłowo. Jakość użytych materiałów i wykończenie zadowalało wszystkich uczestników testu. Knaus w tym względzie może nawiązać do dawnych czasów, kiedy to Jandelsbrunner zalewali rynek dobrą techniką w przystępnych cenach. Obecnie Südwind plasuje się raczej w górnym poziomie cenowym klasy średniej - w związku z tym wymagania w stosunku do produktów są coraz wyższe. W tym kontekście, wprowadzenie ulepszeń detali w każdej linii produktów okazuje się bardzo przydatne.

Knaus Südwind 500 FU Drugi oddech 13Nowe uchwyty z dociskiem są zaprojektowane ergonomicznie i lepiej zamykają szafki.

Knaus Südwind 500 FU Drugi oddech 14


Mała przegródka pod kuchenką mikrofalową wydaje się być idealna na patelnie, ale wystające na wierzchu przewody utrudniają jej wykorzystanie.

Knaus Südwind 500 FU Drugi oddech 15


Agregat pracuje bezgłośnie w nowoczesnej technologii ... ale zamontowany jest bez ochrony, jedynie w skrzynce.

Knaus Südwind 500 FU Drugi oddech 16


Również terma pod łóżkiem powinna być lepiej zabudowana.


Testujący chwalili
• Nowoczesną karoserię.
• Łatwo dostępną skrzynię dyszla z perfekcyjnym mechanizmem.
• Kompletne wyposażenie zapewniające bezpieczeństwo łącznie z kompresorem i butlą ze sprężonym powietrzem do napełniania opon.
• Dobrą stabilność w trakcie jazdy.
• Perfekcyjnie zestawione kolorystycznie wyposażenie wnętrza.
• Zielony akryl - decydujący estetyczny element kontrastowy.
• Aneks kuchenny perfekcyjnie zaprojektowany i przemyślany w każdym szczególe.
• Liczne schowki.
• Perfekcyjne zamki i uchwyty.
• Dobre oddzielenie od siebie pomieszczeń.
• Duży kącik wypoczynkowy.
• Schowki na buty w kanapie.
• Dobre oświetlenie.
• Nowoczesny agregat prądotwórczy.

Testujący krytykowali
• Za bardzo z tyłu umieszczoną pokrywę kanapy.
• Wąskie wejście do łazienki.
• Brak w szufladzie na sztućce jednej długiej przegrody.
• Nieco zbyt wąskie łóżko.

Na podstawie materiałów „Camping, Cars & Caravans”
tłum. Elżbieta Gładzka
oprac. Dariusz Wołodźko


03.03.2009
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News