Reklama
Bilbord - bookingcamper

PRZEPISY PRAWNE

miesiąc temu  16.04.2021, ~ Bartłomiej Ryś   

Nowy podatek uderzy przede wszystkim w polskich producentów kamper vanów

Nowy podatek uderzy przede wszystkim w polskich producentów kamper vanów fot. Globe-Traveller

To już pewne - nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym wchodzi w życie. Prezydent Andrzej Duda złożył pod nią swój podpis. W życie wejdzie już w lipcu tego roku.

Podatek akcyzowy miał, według założeń, uszczelnić dziurawy system. Nieuczciwi kupujący rejestrowali luksusowe samochody np. jako auto lawety i w ten sposób omijali podatek opiewający nierzadko na kwoty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Rząd postanowił się wziąć za ten proceder i zaproponował zmiany.

Po pierwsze, gdy zarejestrowany już w kraju (i zwolniony z akcyzy) samochód ciężarowy zostanie „przerobiony” na osobowy trzeba będzie uiścić podatek akcyzowy.

Po drugie, importerzy sprowadzający z Unii Europejskiej do Polski samochody ciężarowe i specjalne o DMC do 3,5 tony będą musieli uzyskać dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy. Jak czytamy w raporcie serwisu samar.pl:

Dopiero po jego otrzymaniu pojazd taki będzie można zarejestrować. Ma to pomóc wyeliminować zjawisko polegające na sprowadzaniu z UE samochodów osobowych i rejestrowaniu ich jako pojazdy ciężarowe lub specjalne w celu uniknięcia płacenia akcyzy.  Zdaniem fiskusa, wymóg ten przyczyni się do uszczelnienia systemu opodatkowania samochodów osobowych.

„Przypadkiem” oberwało się kamperom. Od 1 lipca 2021 roku przedmiotem opodatkowania będzie „dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy”. Właściciel takiego samochodu w ciągu 30 dni będzie musiał zawiadomić starostę o dokonaniu przeróbek konstrukcyjnych - ten przepis pozostaje bez zmian. Nowością natomiast będzie obowiązek zapłaty akcyzy z tego tytułu. 

Nowy podatek obciąży więc całą branżę już za około trzy miesiące. To już pewne - Andrzej Duda, prezydent RP, złożył swój podpis pod nowelizacją. Opóźni się wyłącznie obowiązek zapłaty nowego podatku akcyzowego o rok w przypadku branży caravaningowej.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 30

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 3
  SMUTNY
 • 15
  WKURZONY
 • 5
  BRAK SŁÓW

Komentarze (5)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Jerry 5 22 dni temu Czyli kiedy podwyżka cen kamperów rejestrowanych w PL? czyli nie zdążę już kupić kampera... bo pandemia napędziła popyt i nie doczekam pewnie... cholera. debile z PIS mają manię prześladowczą. a to co uszczelniają to podobno 119 przypadków w rok z czego 3 szt to przekręty (słownie: trzy). zarejestruję na wujka w Niemczech i będę miał na niemieckich blachach... debile.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Parluś 4 24 dni temu Przecież to skandal. Za dwa lata będą ją znosić.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ REV 3 24 dni temu Polacy sami go sobie wybrali tak to jest jak się głosuje na "PIS"iorów
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ 500+ 2 25 dni temu W budżecie brakuje pieniążków.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Xxx 1 26 dni temu Nasz prezydent to podpisze wszystko co mu podsuną
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony