To już pewne - nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym wchodzi w życie. Prezydent Andrzej Duda złożył pod nią swój podpis. W życie wejdzie już w lipcu tego roku.
Podatek akcyzowy miał, według założeń, uszczelnić dziurawy system. Nieuczciwi kupujący rejestrowali luksusowe samochody np. jako auto lawety i w ten sposób omijali podatek opiewający nierzadko na kwoty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Rząd postanowił się wziąć za ten proceder i zaproponował zmiany.
Po pierwsze, gdy zarejestrowany już w kraju (i zwolniony z akcyzy) samochód ciężarowy zostanie „przerobiony” na osobowy trzeba będzie uiścić podatek akcyzowy.
Po drugie, importerzy sprowadzający z Unii Europejskiej do Polski samochody ciężarowe i specjalne o DMC do 3,5 tony będą musieli uzyskać dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy. Jak czytamy w raporcie serwisu samar.pl:
Dopiero po jego otrzymaniu pojazd taki będzie można zarejestrować. Ma to pomóc wyeliminować zjawisko polegające na sprowadzaniu z UE samochodów osobowych i rejestrowaniu ich jako pojazdy ciężarowe lub specjalne w celu uniknięcia płacenia akcyzy. Zdaniem fiskusa, wymóg ten przyczyni się do uszczelnienia systemu opodatkowania samochodów osobowych.
„Przypadkiem” oberwało się kamperom. Od 1 lipca 2021 roku przedmiotem opodatkowania będzie „dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy”. Właściciel takiego samochodu w ciągu 30 dni będzie musiał zawiadomić starostę o dokonaniu przeróbek konstrukcyjnych - ten przepis pozostaje bez zmian. Nowością natomiast będzie obowiązek zapłaty akcyzy z tego tytułu.
Nowy podatek obciąży więc całą branżę już za około trzy miesiące. To już pewne - Andrzej Duda, prezydent RP, złożył swój podpis pod nowelizacją. Opóźni się wyłącznie obowiązek zapłaty nowego podatku akcyzowego o rok w przypadku branży caravaningowej.