artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Zielona Góra – polska stolica wina
  fot. Wikipedia Zielona Góra – polska stolica wina

Zielona Góra – polska stolica wina

Czas czytania 4 minuty

Podróżując kamperem po Polsce warto odwiedzić Zieloną Górę. Nie tylko dla wspaniałych zabytków o przepięknych widoków, ale także dla…wina. Tak, to miasto jest polską stolicą winiarstwa.

Warto wiedzieć, że niezwykłe warunki naturalne tego miasta spowodowały, że już w 1826 r. uruchomiono tu produkcję pierwszego w Niemczech gronowego wina musującego. Na szczęście II wojna światowa nie spowodowała zniszczeń w tej branży i nie naruszone zostały również zapasy tego trunku. Stały się więc przy tej okazji podstawą do wytwarzania rodzimego wina w Państwowej Lubuskiej Wytwórni Win.

Tak zaczęła się już powojenna historia branży winiarskiej w Zielonej Górze w Polsce. Tą historię można teraz poznać w Muzeum Wina, które posiada aż 1540 eksponatów opowiadających historię zielonogórskiego winiarstwa od jego początków do czasów obecnych. Obejrzymy tu prasy winiarskie, specjalne beczki, konwie, ręczne miazgownice. Zwiedzaniu towarzyszą ciekawe grafiki Jerzego Fedry, nawiązujące oczywiście do tradycji picia wina.

Koniecznie zajrzyjcie również do Palmiarni, która łączy się z zabytkowym domkiem winiarskim, który wybudowano tu w 1818 roku. Przed nim możemy zaś obejrzeć historyczną dla Zielonej Góry winnicy. To upamiętnienie czasów, gdy winne plantacje pokrywały wszystkie podmiejskie wzgórza miasta.

Natomiast na Wzgórzu Winnym odwiedźcie Piwniczkę Winiarską, gdzie możecie skosztować zielonogórskich win.

O winiarskich tradycjach miasta przypominają wszędzie figurki skrzatów Bakchusików o wdzięcznych nazwach: Śpioch, Pędzibeczek, Odpadek, Rzepikus Rogalikus, Skrybikus Młodszy.

ReklamaZielona Góra – polska stolica wina 1
Ponad 50 takich statuetek tworzy „Szlak Bachusikowy”. Najwięcej skrzatów stoi oczywiście na zielonogórskim deptaku – to jeden z najdłuższych w Polsce. Znajdziemy przy nim wiele kawiarenek, restauracji, pubów. Sporo takich obiektów gastronomicznych zlokalizowanych jest w dawnych piwnicach winiarskich.

Na zielonogórskim Starym Rynku ma miejsce wiele ciekawych cyklicznych imprez, w tym Lata Muz Wszelakich czy Święta Winobrania. Będąc w tym miejscu warto również obejrzeć najstarszy zabytek miasta – jest nim gotycka konkatedra św. Jadwigi Śląskiej oraz Wieża Łaziebna, Ratusz i pozostałości murów miejskich.

Zielona Góra to miasto pełne atrakcji. Obok wspaniałych, średniowiecznych zabytków znajdziemy również nowoczesne placówki, jak Planetarium w Zielonej Górze. Obiekt jest jednym z trzech na świecie, które są wyposażone w ruchomą kopułę. To rozwiązanie pozwala zmienia kąt nachylenia względem widowni podczas trwania projekcji. Będąc w Zielonej Górze warto to miejsce odwiedzić.

Inną ciekawą atrakcją w mieście jest Muzeum Dawnych Tortur. Przerażającą ekspozycję znajdziemy w piwnicach tej placówki. Prezentuje historię dawnego prawa karnego, całą procedurę wykonywania wyroków, a także okrutne metody tortur w okresie średniowiecza, ale też w czasach nowożytnych.

Pod koniec zwiedzania miasta możemy udać się na koncert w Filharmonii Zielonogórskiej lub odpocząć w Aquaparku w Centrum Rekreacyjno-Sportowym.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News