artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Zespół zamkowy w Kazimierzu Dolnym
  fot. Wikipedia Zespół zamkowy w Kazimierzu Dolnym

Zespół zamkowy w Kazimierzu Dolnym

Czas czytania 3 minuty

Kazimierz Dolny tu urokliwe polskie miasteczko, które z pewnością warto odwiedzić podczas kamperowych wypraw po kraju. Nie tylko dla urokliwego położenia tego miasteczka, ale też dla „artystycznego ducha”, który przenika Kazimierz Dolny. Warto tu również obejrzeć ciekawe i nieco tajemnicze ruiny twierdzy obronnej.

Olbrzymia warownia w Kazimierzu Dolnym to unikalny w Polsce zabytek średniowiecznej architektury obronnej. W jego skład wchodzą: monumentalna, cylindryczna wieża oraz położony u jej stóp zamek.

Niestety obecnie to już tylko ruiny, ale z pewnością wart obejrzenia i spacerów wśród średniowiecznych murów.

Wielowiekowe obiekty obronne to materialne świadectwo historii tego regionu i naszego kraju. Przede wszystkim zaś pomnik powstania i średniowiecznej świetności Kazimierza Dolnego, który poprzedził jego renesansowy „złoty wiek”.

Zespół obronny, mimo iż obecnie jest w ruinie, stanowi architektoniczną dominantę Kazimierza. Zamek z basztą intryguje badaczy, ale także inspiruje rzesze artystów, którzy tworzą przepiękne obrazy tego obiektu. Miejsce to przyciąga również rzesze turystów – stało się więc niejako wizerunkową ikoną Kazimierza Dolnego.

Co jednak przyczyniło się do upadku tak wspaniałego obiektu obronnego? Musimy cofnąć się do XVII wieku, kiedy Polska stanowiła cel ataku króla szwedzkiego. Kres kazimierskiej twierdzy położył bowiem „Potop”.

W roku 1655 zamek został oblężony, zdobyty i niestety spalony przez wojska szwedzkie. Reszty zniszczenia dopełniono w 1657 roku, kiedy to pojawiły się tu siedmiogrodzkie oddziały księcia Jerzego Rakoczego.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Jakby tego było mało, w 1663 roku w Kazimierzu Dolnym szalał pożar dewastujący większość miasta, w tym i na dobre zamek dolny.

Nowe znaczenie zamkowym ruinom nadała prężnie rozwijająca się od początku XX wieku w Kazimierzu bohema artystyczna, ściągająca do miasteczka wielu wybitnych polskich malarzy tego okresu.

Wielowiekowe ruiny zostały inspiracją kazimierskiej bohemy – wieża i zamek pojawiają się w dziełach wielu artystów tego okresu: Wojciecha Ślewińskiego, Kazimierza Rubczaka, Tadeusza Pruszkowskiego, Antoniego Michalaka i innych.

Na szczęście w latach 1958-1960 na terenie ruin przeprowadzono badania archeologiczne. Natomiast sam zamek zabezpieczono w formie trwałej ruiny. Został również udostępniony dla ruchu turystycznego.

Wybierając się więc na wyprawę kamperem do Kazimierza Dolnego, koniecznie również wejdźcie na wzgórze zamkowe, pospacerujcie wśród ruin tego wspaniałego zamku, który przez wieki bronił naszego kraju. Ze wzgórza również rozciąga się wspaniały widok na to piękne miasteczko i jego najbliższą panoramę.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News