artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku
  fot. wikipedia.org Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku

Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku

Piękne pałace, przylegające do nich rozległe ogrody w stylu brytyjskim czy francuskim. Czy aby takie zabytki zobaczyć trzeba wyjechać z Polski? Nic bardziej mylnego. Taki zespół pałacowo-parkowy możemy obejrzeć w Ostromecku na Kujawach.

Około 17 km od centrum Bydgoszczy w kierunku Dąbrowy Chełmińskiej znajduje się Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku. Pałac Nowy wzniesiony został w stylu klasycystycznym w latach 1832-1849 (według projektu pracowni Karola Fryderyka Schinkla) na zlecenie ówczesnego właściciela Ostromecka – Jakuba Marcina Schoenborna. Do budynku głównego od południa przylega neobarokowe skrzydło, tzw. Pałacyk Myśliwski (1891-1892), a od północy sala balowa z 1905 r. W obiekcie znajduje się obecnie restauracja wraz z zapleczem hotelowym.

Pałac stary

Od strony zachodniej do Pałacu przylegają rozległe tarasy (około 1912 r.), prowadzące wprost do XIX-wiecznego ogrodu, zaprojektowanego w stylu angielskim przez planistę ogrodów Petera Josepha Lenné.

Pałac Stary znajduje się nieco w głębi ogrodu. Obiekt w obecnym kształcie powstał w połowie XVIII wieku, na skutek rozbudowy szlacheckiego dworku przez rodzinę Mostowskich. Pałac, zbudowany w stylu warszawskiego rokoka, mieści obecnie kolekcję XVIII i XIX-wiecznych fortepianów zgromadzoną przez honorowego obywatela Bydgoszczy Andrzeja Szwalbego, którego izba pamięci znajduje się w tymże budynku.

Z okien budynku, a także z tarasu, roztacza się malowniczy widok na rozciągający się poniżej ogród włoski, a także Wisłę wraz z jej starorzeczem. W południowo-zachodniej części parku pałacowego znajduje się mauzoleum rodziny Schoenborn-Alvensleben, wieloletnich właścicieli Ostromecka.

Kościół parafialny

W bezpośrednim sąsiedztwie Zespołu Pałacowo-Parkowego znajduje się kościół parafialny pw. św. Mikołaja, Stanisława oraz Jana Chrzciciela. Świątynia została zbudowana w stylu gotyckim w 1630 r. Wieża kościoła pochodzi z 1764 r., kiedy to została odbudowana przez ówczesnego właściciela Ostromecka, a jednocześnie wojewodę pomorskiego, Pawła Mostowskiego (jego inicjały widoczne są w chorągiewce iglicy kościoła). Barokowe wnętrze kryje m.in. gotyckie rzeźby Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz Pietę.

W Ostromecku znajduje się ponadto wiele ciekawych obiektów pochodzących z okresu, kiedy właścicielem majątku była rodzina Alvensleben – zabudowania dawnej poczty, szpitala, stacji poczty dyliżansowej, budynek dworca kolejowego z końca XIX w., a także cegielni (obecnie teren cegielni zajmuje Wytwórnia Wód Mineralnych).

Woda Ostromecko

Pierwsze informacje o wodzie Ostromecko pochodzą z XVI w. Eksploatacja źródła została rozpoczęta w 1894 r. Do wybuchu I wojny światowej woda ze Źródła Marii nosiła nazwę Marien-Quelle.

W okresie II wojny światowej woda z Ostromecka, produkowana na potrzeby Wehrmachtu, wysyłana była m.in. do Afryki, gdzie Niemcy toczyli ciężkie boje z Brytyjczykami.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy