artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ubezpieczenia pojazd zza granicy
Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku
  fot. wikipedia.org Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku

Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku

Czas czytania 4 minuty

Jeśli szukacie ciekawego miejsca na wycieczkę w okolicach Bydgoszczy, polecamy zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku. To zabytkowy kompleks, który składa się z dwóch pałaców i przepięknego parku o powierzchni 36 hektarów. W Ostromecku można podziwiać architekturę, historię, przyrodę i kulturę.

Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku to jedna z najpiękniejszych i najciekawszych atrakcji turystycznych w województwie kujawsko-pomorskim. Znajduje się w malowniczej dolinie rzeki Brdy, około 15 km od Bydgoszczy.

Składa się z dwóch pałaców - neogotyckiego i neoklasycystycznego - oraz z przyległego parku krajobrazowego o powierzchni ponad 40 ha. W pałacach można podziwiać bogate wnętrza, zabytkowe meble, obrazy, rzeźby i porcelanę. W parku można spacerować po alejkach, mostkach i altanach, podziwiając stawy, fontanny i rzeźby.

Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku to idealne miejsce na wypoczynek, rekreację i kulturę. Można tu zwiedzać, organizować pikniki, wesela, konferencje i imprezy plenerowe.

To także ważne miejsce w historii Polski. Tutaj urodził się i spędził dzieciństwo Ignacy Jan Paderewski - wybitny pianista, kompozytor i polityk, pierwszy premier niepodległej Polski. W pałacu neoklasycystycznym znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości. Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku to zatem nie tylko piękny zabytek, ale także świadek polskiej historii i kultury.

Pałac Stary

Pałac Stary to najstarszy budynek w Ostromecku, który powstał w XVIII wieku w stylu barokowym. Był on rezydencją rodziny Mostkowskich, która nadała mu wygląd warszawskiego rokoka. Pałac Stary ma dwie kondygnacje i piękną fasadę z rzeźbami i balkonem. Wewnątrz znajdują się bogato zdobione sale, takie jak sala balowa, sala kominkowa czy sala lustrzana. W pałacu Starym można zobaczyć także unikatową kolekcję zabytkowych fortepianów im. Andrzeja Szwalbego, która prezentuje instrumenty z różnych epok i krajów. W pałacu Starym odbywają się również koncerty, wystawy i warsztaty.

ReklamaZespół pałacowo-parkowy w Ostromecku 1
Pałac Nowy

Pałac Nowy to budynek z XIX wieku, który został zbudowany w stylu klasycystycznym przez rodzinę Schönbornów. Pałac Nowy jest większy i bardziej okazały niż Pałac Stary. Ma trzy kondygnacje i portyk z czterema kolumnami. Wewnątrz budynku znajduje się sala balowa i weranda, zamknięta z zewnątrz neoklasycystycznym portykiem. Oprócz podziwiania pałacowych pomieszczeń, można się wpisać się do pamiątkowej księgi, zwanej Bydgoskim Sztambuchem. Warto też wyjść na imponujący taras z widokiem na ogrody. W Pałacu Nowym znajduje się również restauracja, hotel i sala weselna.

Park

Park w Ostromecku to prawdziwa oaza zieleni i spokoju. Park ma ponad 30 hektarów powierzchni i jest podzielony na część starą i nową. Część stara to park w stylu angielskim, który otacza Pałac Stary. W parku tym można podziwiać staw, mostki, altany i rzeźby. Można też odwiedzić mauzoleum Schönbornów, które jest neogotycką kaplicą grobową tej rodziny. Część nowa to park w stylu francuskim, który otacza Pałac Nowy. W parku tym można zobaczyć ogród włoski w stylu renesansowym, który jest jedynym takim ogrodem w Polsce. Ogród ten ma geometryczny układ ścieżek, klombów i fontann. W parku można też znaleźć wiele gatunków drzew i kwiatów.

Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku to idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu w otoczeniu pięknej architektury i przyrody. Można tu zwiedzać zabytkowe pałace, podziwiać kolekcję fortepianów, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, odpoczywać w parku lub ogródku włoskim, a także skorzystać z oferty gastronomicznej i noclegowej. Ostromecko to także doskonała baza wypadowa do innych atrakcji regionu, takich jak Bydgoszcz, Toruń czy Grudziądz.

ReklamaZespół pałacowo-parkowy w Ostromecku 2
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News