artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Zapora w Solinie
  fot. wikipedia.org Zapora w Solinie

Zapora w Solinie

Zalew Soliński - ten zbiornik wodny w Bieszczadach to serce turystyczne całego regionu. To tu mamy możliwość po górskiej wędrówce zażyć orzeźwienia podczas kąpieli. Mało kto wie, że zapora w Solinie ma również swoje mroczne tajemnice.

Zaporę budowano przez osiem lat. Wzniesiono najwyższą w Polsce tamę, która spiętrzyła wody Sanu i Solinki. Dzięki temu powstał sztuczny zbiornik wodny o największej pojemności w kraju. Jego głębokość wynosi nawet 63 m.

Zapora to żelbetonowy kolos o długości 664 metrów o łamanym na kształt liter V przebiegu. Jest to tzw. zapora typu ciężkiego, grawitacyjna – czyli jej ciężar skutecznie walczy z naporem wody. Korona to droga wzdłuż całej długości budowli o szerokości 8 metrów, to najludniejszych deptak w Bieszczadach.

Wnętrze zapory można zwiedzać, to niemal sam żelbeton. W środku znajdują się jednak tunele serwisowe nazywane galeriami o łącznej długości 2,5 km. Dwa z tych tuneli są udostępnione turystom.

Bieszczadzkie morze jest wprost rajem dla zakochanych w białych żaglach. W swobodnym żeglowaniu nie przeszkadzają natomiast skutery wodne i motorówki, gdyż wody zalewu objęte są tzw. ciszą motorową. Oprócz łodzi służb wodnych i kilku statków turystycznych nie będzie na Jeziorze Solińskim więcej motorówek.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy