artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Zamość – perła polskiej architektury
  fot. wikipedia.org Zamość – perła polskiej architektury

Zamość – perła polskiej architektury

Czas czytania 4 minuty

Zamość to miasto o bogatej historii, kulturze i architekturze, które zasługuje na uwagę każdego turysty. Został założony w XVI wieku przez kanclerza Jana Zamoyskiego jako prywatne miasto idealne, wzorowane na włoskich renesansowych wzorcach. Zamość zachował swój niepowtarzalny charakter i urok do dziś, dzięki czemu został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamość został zaprojektowany przez włoskiego architekta Bernardo Morando jako idealne miasto renesansowe, inspirowane ideami humanizmu i oświecenia. Miasto miało być siedzibą rodu Zamoyskich, jednej z najpotężniejszych i najbogatszych rodzin magnackich w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Zamość był też ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym, leżącym na szlaku łączącym zachodnią i północną Europę z Morzem Czarnym i Bliskim Wschodem. W XVII wieku miasto było oblężone kilkakrotnie przez wojska tureckie, kozackie i szwedzkie, ale nigdy nie zostało zdobyte.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1989 roku, Zamość rozpoczął proces renowacji i rewitalizacji swojego historycznego dziedzictwa.

Zamość jest miastem wielokulturowym i tolerancyjnym, gdzie przez wieki współistniały różne narodowości, religie i tradycje. W mieście można znaleźć ślady obecności Polaków, Żydów, Ukraińców, Ormian, Greków, Niemców i innych grup etnicznych. Zamość jest też miastem bogatym w zabytki i dzieła sztuki, takie jak ratusz, katedra, kościoły, synagogi, pałace, kamienice i fortyfikacje.

ReklamaZamość – perła polskiej architektury 1
W mieście odbywają się liczne imprezy kulturalne i artystyczne, takie jak festiwal filmowy "Zamość - Miasto Filmowe", festiwal muzyki dawnej "In Tempore Belli", festiwal teatralny "Zamojskie Lato Teatralne" czy festiwal folklorystyczny "Zamojskie Spotkania Folklorystyczne".

Do dziś Zamość zachował swój niepowtarzalny charakter i urok. Oto kilka atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Zamościu.

Rynek Wielki - to serce miasta, otoczone kolorowymi kamienicami z arkadami i attykami. Na środku rynku stoi ratusz z wieżą zegarową i hełmem z żurawiem. W rynku znajdują się także fontanna z Neptunem i pomnik Jana Zamoyskiego.

Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła - to największy kościół w Zamościu, zbudowany w stylu późnorenesansowym. Wewnątrz można podziwiać bogate wyposażenie, m.in. ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia NMP, kaplicę Zamoyskich z sarkofagami fundatorów miasta i organy z XVIII wieku.

Twierdza Zamość - to zespół fortyfikacji bastionowych, otaczających stare miasto. Twierdza była wielokrotnie modernizowana i rozbudowywana, a jej największy rozwój nastąpił w XVII wieku pod kierunkiem Tylmana z Gameren. Twierdza była świadkiem wielu oblężeń i bitew, m.in. podczas potopu szwedzkiego, konfederacji barskiej i powstania styczniowego. Obecnie twierdza jest udostępniona do zwiedzania, a na jej terenie znajdują się m.in. Muzeum Zamojskie, Muzeum Fortyfikacji i Broni oraz Rotunda - miejsce pamięci narodowej.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Synagoga - to najstarszy zachowany budynek sakralny w Zamościu, zbudowany w 1610 roku. Synagoga była centrum życia religijnego i kulturalnego żydowskiej społeczności miasta, która stanowiła ponad połowę jego mieszkańców. W czasie II wojny światowej synagoga została zdewastowana przez hitlerowców, a większość Żydów zamordowana lub wywieziona do obozów zagłady. Po wojnie synagoga została odrestaurowana i obecnie pełni funkcję muzeum i galerii sztuki.

Pałac Zamoyskich - to rezydencja magnacka, zbudowana w XVII wieku przez Tomasza Zamoyskiego. Pałac jest położony na przedmieściach miasta, w otoczeniu parku krajobrazowego. W pałacu znajdują się liczne pamiątki po rodzie Zamoyskich, m.in. portrety, meble, zbroje i dokumenty. W pałacu mieści się także Muzeum Literatury im. Józefa Ignacego Kraszewskiego, który był gościem Zamoyskich i napisał tu wiele swoich utworów.

Kamienice ormiańskie - to zespół siedmiu kamienic położonych przy wschodniej pierzei Rynku Wielkiego, które należały do bogatych kupców ormiańskich. Kamienice ormiańskie wyróżniają się bogatą dekoracją fasad, na której można dostrzec elementy orientalne, takie jak lwie głowy, tureckie turbany czy perskie napisy.

Jeśli więc będziecie podróżowali kamperem po tym regionie Polski, koniecznie musicie również umieścić Zamość na Waszej mapie wyprawy. To miasto po prostu trzeba zobaczyć i zwiedzić, aby nie tylko obejrzeć imponujące zabytki, ale również poczuć klimat Rzeczpospolitej Obojga Narodów – dawną, wielonarodowościową i niezwykle tolerancyjną Polskę.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News