artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ubezpieczenia pojazd zza granicy
Zamek w Szczecinie
  fot. wikipedia.org Zamek w Szczecinie

Zamek w Szczecinie

Czas czytania 5 minut

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to jedna z największych i najpiękniejszych atrakcji turystycznych miasta. Zbudowany w XIII wieku przez księcia Barnima I, zamek był siedzibą władców Pomorza Zachodniego aż do 1637 roku. Po zniszczeniach wojennych i pożarach, zamek został odbudowany i odrestaurowany w XX wieku, zachowując swój gotycko-renesansowy styl.

Zamek w Szczecinie to jeden z najpiękniejszych i najważniejszych zabytków Pomorza Zachodniego. Jest to dawna siedziba książąt z dynastii Gryfitów, którzy panowali nad księstwem pomorskim od XII do XVII wieku. Zamek ma bogatą i burzliwą historię, która odbiła się na jego architekturze i wyglądzie.

Pierwszy gród na wzgórzu zamkowym powstał przed 1124 rokiem i był drewnianym dworem księcia Warcisława I. W 1235 roku książę Barnim I przeniósł stolicę księstwa z Uznamia do Szczecina i rozbudował dwór. W 1346 roku Barnim III rozpoczął budowę tzw. kamiennego domu, który był początkiem dzisiejszego zamku. Obok niego wzniesiono kaplicę św. Ottona i tzw. duży dom z wieżą więzienną.

W 1428 roku, po stłumieniu buntu biedoty i rzemieślników, książę Kazimierz V otrzymał od Rady Miejskiej fundusze na rozbudowę i umocnienie zamku. Wybudowano wtedy skrzydło południowe w stylu późnogotyckim. Po pożarze w 1530 roku zamek został przebudowany w stylu renesansowym przez księcia Barnima XI. Przebudowano kamienny dom, dobudowano skrzydło wschodnie i podwyższono wieżę zegarową.

ReklamaZamek w Szczecinie 1
Największą przebudowę zamku przeprowadził książę Jan Fryderyk w latach 1573-1582. Zburzył on kamienny dom i kościół św. Ottona, pozostawił gotyckie skrzydło południowe, podwyższył skrzydło wschodnie i dobudował do nich skrzydła północne i zachodnie, tworząc w ten sposób duży dziedziniec. Do zamku doprowadził także wodociąg i ozdobił elewacje rzeźbami i herbami.

W latach 1606-1615 za panowania Filipa II i Franciszka powstało piąte skrzydło - muzealne, które było pierwszym w regionie obiektem zbudowanym z przeznaczeniem na muzeum. Zamek uzyskał wtedy kształt zbliżony do obecnego.

Po wymarciu Gryfitów w 1637 roku zamek przeszedł pod panowanie szwedzkie, a następnie pruskie. W czasach pruskich zamek był siedzibą garnizonu wojskowego i mennicy. Był wielokrotnie przebudowywany i pozbawiany ozdób.

W czasie II wojny światowej zamek został poważnie uszkodzony przez alianckie bombardowania. Po wojnie podjęto decyzję o jego odbudowie, która trwała od 1958 do 1980 roku. Przywrócono mu renesansowy wygląd i charakterystyczne zielone hełmy wież.

Dziś zamek jest siedzibą instytucji kultury, która organizuje wystawy, koncerty, spektakle, warsztaty i spotkania. Można zwiedzać wieżę dzwonów, kaplicę zamkową, sale wystawowe, sale koncertowe i teatralne oraz podziemia zamku. Zamek jest także miejscem upamiętnienia Bogusława X Wielkiego, ostatniego samodzielnego księcia pomorskiego.

Oto kilka propozycji, co warto zwiedzić na zamku w Szczecinie.

ReklamaZamek w Szczecinie 2
Muzeum Historii Szczecina - znajduje się na parterze zamku i prezentuje ponad 1000 lat historii miasta, od czasów średniowiecza po współczesność. Można tu zobaczyć m.in. makietę średniowiecznego Szczecina, eksponaty związane z handlem morskim i rzecznym, portrety książąt pomorskich, a także pamiątki z okresu II wojny światowej i powojennej odbudowy miasta.

Muzeum Regionalne - mieści się na pierwszym piętrze zamku i prezentuje kulturę i tradycję Pomorza Zachodniego. Można tu podziwiać m.in. stroje ludowe, wyroby rzemieślnicze, meble, instrumenty muzyczne, a także kolekcję monet i medali z regionu.

Muzeum Sztuki Współczesnej - zajmuje drugie piętro zamku i gromadzi dzieła sztuki polskiej i zagranicznej z drugiej połowy XX wieku i początku XXI wieku. Można tu oglądać m.in. obrazy, rzeźby, grafiki, fotografie, instalacje i wideoart.

Wieża Zamkowa - to najwyższy punkt zamku, z którego roztacza się piękny widok na panoramę miasta i rzekę Odrę. Wieża ma 22 metry wysokości i 110 schodów. Na jej szczycie znajduje się dzwon z 1582 roku, który bije co godzinę.

Kaplica Zamkowa - to najstarsza część zamku, pochodząca z XIII wieku. Kaplica ma sklepienie gwiaździste i zachowane fragmenty gotyckich fresków. W kaplicy odbywają się koncerty muzyki dawnej i organowej.

Sala Rycerska - to największa sala zamkowa, która służyła niegdyś do uroczystości dworskich i sejmików szlacheckich. Sala ma bogato zdobiony sufit kasetonowy i renesansowe portale. W sali odbywają się koncerty, spektakle teatralne i bankiety.

Sala Grodzka - to sala położona na parterze zamku, która służyła niegdyś jako miejsce obrad rad miejskich. Sala ma sklepienie krzyżowo-żebrowe i gotyckie okna. W sali odbywają się wystawy czasowe i spotkania naukowe.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News