artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Zamek w Świdwinie
  fot. wikipedia.org Zamek w Świdwinie

Zamek w Świdwinie

Czas czytania 3 minuty

Zamek w Świdwinie to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie. Został zbudowany w XIV wieku przez rycerzy zakonu krzyżackiego, a później był siedzibą książąt pomorskich. Zamek ma bogatą historię, pełną bitew, oblężeń, pożarów i przebudów.

Obiekt w Świdwinie leży na wyspie otoczonej rzeką Regą. Pierwotnie był to drewniany gród obronny, który w 1310 roku został zdobyty i spalony przez wojska polskie pod dowództwem księcia Władysława Łokietka. W 1317 roku krzyżacy odbudowali zamek, tym razem z kamienia i umocnili go murami i fosą. Zamek był często atakowany przez Polaków, Litwinów i Brandenburczyków, ale nigdy nie został zdobyty.

W 1454 roku przeszedł w ręce książąt pomorskich z dynastii Gryfitów, którzy uczestniczyli w wojnie trzynastoletniej przeciwko krzyżakom po stronie Polski. W 1627 roku zamek został częściowo zniszczony przez pożar wywołany przez szwedzką artylerię podczas wojny trzydziestoletniej. W 1648 roku zamek przejęty przez Brandenburgię na mocy pokoju westfalskiego. W 1720 roku stał się własnością Prus na mocy pokoju sztokholmskiego.

W XVIII wieku obiekt stracił swoje znaczenie obronne i wojskowe i został przebudowany na pałac rezydencjonalny. W 1806 roku został zajęty przez wojska napoleońskie, a w 1813 roku przez wojska rosyjskie. W 1945 roku padł łupem Armii Czerwonej i ponownie został spalony. Po wojnie odrestaurowany i udostępniony zwiedzającym.

Zamek w Świdwinie to nie tylko cenny zabytek architektury, ale także świadek wielu ważnych wydarzeń historycznych. Warto go odwiedzić, aby podziwiać jego urok i dowiedzieć się więcej o jego historii.


ReklamaZamek w Świdwinie 1
Co warto zwiedzić w zamku w Świdwinie? Oto kilka propozycji.

Wieża główna - to najstarsza część zamku, z której roztacza się piękny widok na miasto i okolicę. W wieży znajduje się również kaplica zamkowa z gotyckim ołtarzem i malowidłami ścienne.

Sala rycerska - to największa i najbardziej reprezentacyjna sala zamku, gdzie odbywały się uroczystości i biesiady. W sali można zobaczyć bogato zdobione kominki, portrety właścicieli zamku, a także kolekcję zbroi i mieczy.

Sala tortur - to miejsce, które budzi grozę i fascynację. W sali można zobaczyć różne narzędzia służące do zadawania cierpienia i wydobywania zeznań, takie jak kleszcze, koło czy gilotyna.

Sala myśliwska - to sala poświęcona pasji łowieckiej właścicieli zamku. W sali można podziwiać trofea zwierzęce, takie jak głowy jeleni, dzików czy niedźwiedzi, a także broń myśliwską i obrazy przedstawiające sceny polowań.

Sala gotycka - to sala, która zachowała swój pierwotny wystrój z XIV wieku. W sali można zobaczyć sklepienie krzyżowo-żebrowe, gotyckie okna, a także malowidła przedstawiające sceny biblijne i legendy rycerskie.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News