artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - WCF 26.04-12.05 Sebastian
Zamek w Strzelcach Opolskich
  fot. Wikipedia Zamek w Strzelcach Opolskich

Zamek w Strzelcach Opolskich

Czas czytania 4 minuty

Zamek w Strzelcach Opolskich to jeden z najciekawszych zabytków na Śląsku Opolskim. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to na miejscu drewnianego grodu powstała murowana budowla obronna. Przez wieki był siedzibą opolskich Piastów, a później rezydencją hrabiów Colonnów. Niestety, pod koniec II wojny światowej zamek został spalony przez wojska radzieckie i do dziś pozostaje w stanie ruiny.

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1305 roku i znajduje się w dokumencie Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis. Zamek był wtedy własnością księcia opolskiego Bolka I i stanowił część systemu obronnego miasta. W 1323 roku Strzelce Opolskie stały się samodzielnym księstwem pod rządami Alberta, syna Bolka I. Albert rozbudował zamek i wzniósł mury obronne wokół miasta.

W 1382 roku, po wygaśnięciu linii Piastów niemodlińskich, księstwo strzeleckie przeszło pod panowanie Piastów opolskich. W 1532 roku ostatni z nich, Jan Dobry, zmarł bezpotomnie i jego posiadłości przypadły królowi Czech Ferdynandowi I Habsburgowi. Ten jednak oddał je w zastaw margrabiemu Jerzemu Hohenzollern-Ansbachowi.

W 1562 roku margrabia sprzedał księstwo strzeleckie hrabiemu Jerzemu von Schlickowi, który rozpoczął przebudowę zamku w stylu renesansowym. Zamek otrzymał nowe skrzydła, wieże i arkadowe dziedzińce. W 1596 roku hrabia Schlick sprzedał zamek hrabiemu Fryderykowi von Colonnovi, który kontynuował prace budowlane i ozdobił zamek malowidłami i rzeźbami.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Rodzina Colonnów była właścicielami zamku do 1945 roku. W tym czasie zamek był kilkakrotnie przebudowywany i modernizowany. W XVIII wieku otrzymał barokowy wystrój wnętrz i elewacji, a w XIX wieku został częściowo odrestaurowany przez hrabiego Wilhelma von Colonnę.

Pod koniec II wojny światowej zamek został zajęty przez wojska radzieckie, które podpaliły go i splądrowały. Od tego czasu zamek popada w ruinę i nie jest udostępniany do zwiedzania.

Zamek w Strzelcach Opolskich jest położony na niewielkim wzgórzu nad rzeką Odrą. Jego pierwotny kształt był zbliżony do prostokąta o wymiarach około 16 na 14 metrów. Zamek składał się z czterech skrzydeł otaczających dziedziniec oraz czterech narożnych wież. Na południowej stronie zamku znajdowała się brama wjazdowa, a na północnej kaplica.

W XVI wieku twierdza została rozbudowana przez hrabiego Schlicka, który dodał do niego nowe skrzydła i wieże. Zamek otrzymał wtedy charakterystyczny wygląd renesansowy, z arkadowymi krużgankami, attykami i boniowaniem. Na dziedzińcu znajdowała się studnia ozdobiona herbem Schlicków.

W XVIII wieku nastąpiła jego modernizacja przez hrabiego Colonnę, który nadał mu barokowy styl. Zamek został pokryty tynkiem i pomalowany na kolor żółty. Wnętrza zamku zostały wyposażone w bogate meble, obrazy i zegary. Na elewacjach zamku umieszczono kartusze herbowe i napisy łacińskie.

W XIX wieku zamek został częściowo odnowiony przez hrabiego Wilhelma von Colonnę, który zlecił prace konserwatorskie i renowacyjne. Zamek otrzymał wtedy nowe dachy, okna i drzwi. Hrabia Colonna urządził też w zamku muzeum rodzinne, w którym zgromadził liczne pamiątki i dokumenty.

ReklamaZamek w Strzelcach Opolskich 2
Zamek w Strzelcach Opolskich nie jest obecnie udostępniany do zwiedzania, ponieważ jest w złym stanie technicznym i wymaga remontu. Można jednak obejrzeć go z zewnątrz i podziwiać jego renesansową architekturę. Zabytkowy obiekt jest otoczony parkiem, w którym rosną stare drzewa i krzewy.

Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Jest też częścią Szlaku Zamków Piastowskich na Śląsku Opolskim, który obejmuje 12 obiektów związanych z historią Piastów opolskich.

Twierdza w Strzelcach Opolskich to ciekawy przykład śląskiej architektury obronnej i rezydencjonalnej. Mimo swojej ruiny, zachował wiele elementów świadczących o jego dawnej świetności i znaczeniu.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News