artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Zamek w Rynie - twierdza z dobrym duchem
  fot. mazury24.eu Zamek w Rynie - twierdza z dobrym duchem

Zamek w Rynie - twierdza z dobrym duchem

Czas czytania 5 minut

Zamek w Rynie na Mazurach to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zabytków w Polsce. Zbudowany w XIV wieku przez Krzyżaków, był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, takich jak bitwa pod Grunwaldem, hołd pruski czy rozejm w Rynie.

Obecnie jest luksusowym hotelem, który oferuje swoim gościom nie tylko komfortowe pokoje i pyszną kuchnię, ale także wiele atrakcji turystycznych i kulturalnych.

Zamek w Rynie ma bogatą historię, która sięga ponad 600 lat. Pierwotnie był to drewniany gród obronny, który w 1326 roku został przejęty przez Zakon Krzyżacki. W latach 1377-1380 zamek został rozbudowany i umocniony, stając się jedną z najważniejszych twierdz krzyżackich na Mazurach. Pełnił rolę siedziby komtura, czyli dowódcy wojskowego i administracyjnego, a także magazynu żywności i broni. Stąd wyruszały liczne wyprawy wojenne przeciwko Polsce i Litwie, a także misje dyplomatyczne i handlowe.

W 1410 roku zamek został oblężony przez wojska polsko-litewskie pod dowództwem króla Władysława Jagiełły i wielkiego księcia Witolda. Oblężenie trwało kilka tygodni i zakończyło się kapitulacją załogi krzyżackiej. Zamek został zdobyty i splądrowany przez zwycięzców, a jego obrońcy zostali wzięci do niewoli. Wśród nich był sam komtur ryski Henryk von Plauen, który później został wielkim mistrzem zakonu.

W 1466 roku, na mocy drugiego pokoju toruńskiego, zamek przeszedł pod zwierzchnictwo Polski jako lenno królewskie. Obiekt stał się siedzibą starosty ryskiego, który reprezentował interesy króla na Mazurach. W tym okresie zamek był często odwiedzany przez polskich władców, takich jak Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt I Stary czy Zygmunt II August. W 1525 roku starosta ryski Jan von Tiefen oddał hołd lenny królowi Polski Zygmuntowi I Staremu, uznając tym samym przynależność Prus Książęcych do Korony Polskiej.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
W 1657 roku zamek został zajęty przez Szwedów podczas potopu szwedzkiego. Szwedzi dokonali wielu zniszczeń i rabunków w twierdzy i w mieście. W 1678 roku zamek został odbity przez wojska polskie pod dowództwem hetmana Stanisława Rewery Potockiego. W 1703 roku obiekt ponownie padł ofiarą Szwedów podczas III wojny północnej. Tym razem Szwedzi wysadzili jego część w powietrze, niszcząc m.in. wieżę bramną i skrzydło południowe.

W 1772 roku, na skutek pierwszego rozbioru Polski, zamek znalazł się pod panowaniem Prus. Prusacy przekształcili go w koszary wojskowe i magazyn prochu. W 1807 roku zamek został zdobyty przez wojska napoleońskie pod dowództwem marszałka Lefebvre'a. Napoleon Bonaparte osobiście odwiedził ryński zamek i podziwiał jego architekturę. W 1815 roku obiekt wrócił do Prus, a w 1871 roku wszedł w skład Cesarstwa Niemieckiego.

W 1918 roku, po zakończeniu I wojny światowej, zamek został przejęty przez Polskę na podstawie traktatu wersalskiego. Stał się własnością Skarbu Państwa i siedzibą władz powiatowych. W 1920 roku zamek był miejscem podpisania rozejmu w Rynie, który zakończył walki między Polską a Litwą o Wilno. W 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej, obiekt został zajęty przez Niemców, którzy urządzili tam szpital wojskowy i więzienie dla jeńców.

W 1945 roku, pod koniec II wojny światowej, zamek został zdobyty przez Armię Czerwoną. Sowieci dokonali wielu grabieży i dewastacji. W 1946 roku zamek ponownie przeszedł pod administrację polską. Obiekt był wykorzystywany jako magazyn i biura różnych instytucji państwowych. W latach 50. i 60. XX wieku zamek był stopniowo remontowany i odrestaurowany.

ReklamaZamek w Rynie - twierdza z dobrym duchem 2
W 1973 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. W latach 80. i 90. XX wieku zamek był udostępniany dla zwiedzających jako muzeum regionalne. W 2002 roku został sprzedany prywatnemu inwestorowi, który przekształcił go w czterogwiazdkowy hotel. Organizowane są tu różne imprezy kulturalne i rozrywkowe, takie jak koncerty, wystawy, pokazy rycerskie czy turnieje szachowe.

Zamek w Rynie na Mazurach to nie tylko piękny i cenny zabytek, ale także doskonałe miejsce na odpoczynek i relaks. Z zamku roztacza się malowniczy widok na jezioro Ryńskie i okoliczne lasy. W pobliżu znajdują się liczne atrakcje turystyczne, takie jak ścieżki rowerowe, szlaki piesze, plaże, przystanie żeglarskie czy parki krajobrazowe.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News