artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Zamek w Rogowie Opolskim
  fot. Wikipedia Zamek w Rogowie Opolskim

Zamek w Rogowie Opolskim

Czas czytania 4 minuty

Zamek w Rogowie Opolskim to piękny przykład renesansowej architektury na Opolszczyźnie. Zbudowany w XVI wieku przez ród Rogoyskich, był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych i zmian właścicieli. Obecnie jest siedzibą filii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, która przechowuje cenne zbiory starodruków, rękopisów i kartografii.

Zamek w Rogowie Opolskim powstał na miejscu wcześniejszej warowni, która należała do książąt opolskich. W 1530 roku książę Jan II Dobry sprzedał Rogów Opolski Stefanowi Rogoyskiemu, który rozpoczął budowę nowego zamku w stylu renesansowym. Zamek składał się z dwóch skrzydeł mieszkalnych z narożną basztą i dziedzińcem otoczonym murem obronnym.

W 1612 roku obiekt odziedziczyła wdowa po Stefanie Rogoyskim, Anna z Wrbskich, która sprzedała go w 1757 roku hrabiemu Henrykowi Adolfowi von Roedern z Krapkowic. Hrabia ten nie dbał o zamek i doprowadził go do ruiny. W 1760 roku budowlę kupił hrabia Karol Wilhelm von Haugwitz, który przekształcił go w pałac szlachecki. Dobudował zachodnie skrzydło w stylu klasycystycznym i założył park krajobrazowy w stylu angielskim.

W XIX wieku należał do Christiana Heinricha Kurta von Haugwitza, premiera Prus, który rozbudował pałac i dodał mu neogotyckie elementy. W 1932 roku zmarł ostatni przedstawiciel rodu von Haugwitz, a pałac przeszedł w ręce duńskiej linii rodu. W okresie międzywojennym służył jako obóz szkoleniowy dla Hitlerjugend.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
W 1945 roku pałac został znacjonalizowany i wykorzystywany jako przedszkole, magazyn zboża i siedziba gminy. W 1964 roku przekazano go Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, która podjęła się jego odbudowy i adaptacji na cele kulturalne i naukowe.

Obiekt w Rogowie Opolskim zachował swój renesansowy charakter, choć przebudowany został w stylu klasycystycznym i neogotyckim. Najstarszą częścią jest wschodnie skrzydło z narożną basztą i krużgankami na dziedzińcu. Na fasadzie widoczne są herby rodów Rogoyskich i Wrbskich oraz data 1560. W skrzydle tym mieści się sala rycerska z kominkiem i stropem kasetonowym.

Zachodnie skrzydło zostało dobudowane przez hrabiego Karola Wilhelma von Haugwitza w XVIII wieku. Ma ono prostą fasadę z portykiem kolumnowym i balkonem nad wejściem głównym. W skrzydle tym znajdują się sale wystawowe biblioteki oraz kaplica grobowa rodziny von Haugwitz z drugiej połowy XIX wieku.

Na terenie zamku można podziwiać także inne zabytki, takie jak most, tarasy z murami oporowymi, pawilon ogrodowy z 1915 roku i ogrodzenie z gloriettą z XIX/XX wieku.

Jest otoczony przez piękny park krajobrazowy w stylu angielskim, który zajmuje ponad 10 hektarów. Park ten został założony przez hrabiego Karola Wilhelma von Haugwitza i rozbudowany przez jego syna Christiana Heinricha Kurta von Haugwitza. W parku rosną stare i egzotyczne drzewa, takie jak dęby, miłorząb japoński, tulipanowiec i platan. Park jest miejscem odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców i turystów. Można tu spacerować po alejkach, podziwiać stawy i fontanny, słuchać śpiewu ptaków i obserwować zwierzęta.

ReklamaZamek w Rogowie Opolskim 2
Warto odwiedzić także ciekawy kościół Św. Filipa i Jakuba w Rogowie Opolskim, który pochodzi z XVIII wieku i ma barokowy wystrój wnętrza. Kościół ten jest filią parafii w Krapkowicach.

Co można zobaczyć w Zamku w Rogowie Opolskim?

- Zbiory muzealne: w zamku można podziwiać m.in. zabytkowe meble, porcelanę, obrazy, rzeźby, militaria, stroje ludowe i przedmioty codziennego użytku. Wśród najcenniejszych eksponatów znajdują się m.in. gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z XV wieku, portret króla Jana III Sobieskiego z XVII wieku i kolekcja monet z różnych epok.

- Warto zwrócić uwagę na m.in. gotycką kaplicę zamkową, renesansową salę rycerską, barokowy portal wejściowy i klasycystyczny dziedziniec. Wnętrza zamku są bogato zdobione malowidłami ścien i sufitów, stiukami i kominkami.

- Imprezy kulturalne: zamek jest również miejscem organizacji wielu imprez kulturalnych, takich jak koncerty, wystawy, spektakle teatralne, warsztaty i spotkania autorskie. W zamku odbywają się m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Rogowskie Konfrontacje", Ogólnopolski Przegląd Teatrów Amatorskich "Rogowskie Spotkania" i Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Rogowskie Lato Filmowe".

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News