artykuły

PRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - fajny kamper 14.01-31.01 Sebastian
Zamek w Rogowie Opolskim
  fot. Wikipedia Zamek w Rogowie Opolskim

Zamek w Rogowie Opolskim

Zamek w Rogowie Opolskim stanowi największą atrakcję turystyczną na terenie gminy Krapkowice. Jest on jedną z najstarszych rezydencji na Opolszczyźnie. Początkami sięga średniowiecza.

Rogowski zamek usytuowany jest na skarpie dawnego koryta Odry. Przeprowadzone badania archeologiczne dowodzą, że budowla - najpierw obronna - istniała już w XIV wieku. Średniowieczna warownia miała najpewniej za zadanie kontrolować przeprawę na Odrze. Legenda głosi, że Rogów w czasach piastowskich miał być siedzibą templariuszy, którzy wznieśli tu wodny zamek, połączony podziemnym tunelem z ich główną siedzibą w Otmęcie.

W XV wieku doszło do przebudowy zamku. Kolejna przebudowa i rozbudowa obiektu nastąpiła w XVIII w - co podniosło go do rangi rezydencji w stylu neogotyckiej, otoczonej ogrodem i parkiem krajobrazowym.

Po II wojnie światowej zamek i dobra dworskie zostały upaństwowione, a w zamku zorganizowano przedszkole, następnie spichlerz zbożowy.

Od 1965 roku obiekt należy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emanuela Smołki w Opolu. W zamku mieszczą się najcenniejsze zbiory biblioteczne: starodruki, rękopisy, grafika i kartografia zabytkowa.

Goście mogą skorzystać również z bazy hotelowej. Zespół parkowo-zamkowy w Rogowie Opolskim dysponuje 17 miejscami noclegowymi w „Domu pod Kogutkiem” oraz 11 miejscami noclegowymi w zamku.

Renesansowo - klasycystyczny zamek oraz neogotycki "Dom pod Kogutkiem" zlokalizowane są w pięknym parku utrzymanym w stylu angielskim.

W parku jest też glorieta - altana ogrodowa na planie koła z siedmioma kolumienkami przykrytymi kopułkowym, płasko ściętym daszkiem. Po drugiej altanie, obok której rozrósł się buk, zachowały się tylko cztery słupy, niegdyś podtrzymujące łamany, namiotowy dach. W głębi parku, na wzgórzu znajduje się zbudowany w XIX wieku grobowiec Haugwitzów. Po II wojnie światowej wywieziono trumny ze szczątkami zmarłych na cmentarz w Krapkowicach.

Warto również zwrócić uwagę na płytę kamienną przy schodach, prowadzących z dziedzińca zamkowego do parku. Znajduje się na niej napis w języku francuskim, który w tłumaczeniu na język polski znaczy: Wszystkie Twe grzechy są zmazane, niechaj Cię nic nie niepokoi. Jak mówi legenda jest to grób, w którym pochowany został rycerz z Zakonu Templariuszy, bądź też, co jest bardziej prawdopodobne, jest to miejsce pochówku francuskiego oficera z okresu kampanii napoleońskiej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicyJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW