artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Zamek w Reszlu
  fot. mazury24.eu Zamek w Reszlu

Zamek w Reszlu

Czas czytania 4 minuty

Zamek w Reszlu to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zabytków na Warmii i Mazurach. Zbudowany w XIV wieku przez Zakon Krzyżacki, był siedzibą wielkich mistrzów i biskupów warmińskich. Zamek zachował swój gotycki charakter, ale także posiada elementy renesansowe i barokowe.

Obiekt jest otwarty dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać jego bogate wnętrza, kaplicę, wieżę widokową, lochy i muzeum. Zamek w Reszlu to także miejsce kultury i sztuki, gdzie odbywają się wystawy, koncerty, warsztaty i festiwale. To idealne miejsce na wycieczkę dla miłośników historii, architektury i przyrody.

Zamek w mazurskim Reszlu pewnie nie różniłby się specjalnie od innych tego typu obiektów w regonie – wszak jest zbudowany w stylu gotyckim o charakterze obronnym, gdyby nie Barbara Zdunek. Kobieta ta, oskarżona o czary, wtrącona została do lochu zamku w Reszlu. Wkrótce zaś w tym mazurskim mieście zapłonął stos. Ostatni w Europie.

Obiekt nie był siedzibą krzyżackiego komtura czy księcia, ale biskupa. Budynek powstał prawdopodobnie na terenie zniszczonej wcześnie osady pruskiego plemienia Bartów, które przez wiele lat stawiało twardy opór krzyżackim najeźdźcom.

Po pokonaniu Bartów Krzyżacy stworzyli tu umocnioną strażnicę. W XV wieku wzmocniono mury wokół obiektu.

Jednak już sto lat później obiekt stracił swój militarny charakter. Bowiem już pod koniec XVI wieku zamek przebudowano na rezydencję biskupią. Duchowni również zbyt długo zamkiem nie zarządzali. Ponownie, po około 100 latach zamek zmodernizowano i przekształcono w więzienie. Tu właśnie osadzono nieszczęsną kobietę – Barbarę Zdunek przeciwko której wytoczono w tamtym czasie bardzo ciężkie oskarżenia – za pomocą czarów miał sprowadzić pożar, w którym zginął człowiek.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Po procesie niedaleko zamku w Reszlu zapłonął stos, na którym ją spalono. Była to ostatnia w Europie taka egzekucja osoby oskarżonej o czary.

Ponowny remont reszelski zamek przeszedł w latach 1976-1985. Pozwoliło to na utworzenie w części pomieszczeń domu pracy twórczej oraz galerii sztuki. W 2001 roku przeprowadzono kolejną renowację. Od tej pory funkcjonują tu hotel z restauracją i barem, galeria sztuki i muzeum.

Zamek można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem. Obejrzymy tu sale z eksponatami narzędzi tortur, salę rycerską, pamiątki poświęcone spalonej ostatniej czarownicy Barbary Zdunek.

Zamek w Reszlu to jedna z najpiękniejszych i najciekawszych atrakcji turystycznych na Warmii i Mazurach. Zbudowany w XIV wieku przez krzyżaków, zamek był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, takich jak bitwa pod Grunwaldem, hołd pruski czy wojny polsko-szwedzkie. Zamek był także rezydencją biskupów warmińskich, którzy nadali mu charakter renesansowy. Obecnie zamek jest udostępniony dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać jego bogatą architekturę i zabytkowe wnętrza.
 

Co można obejrzeć w zamku w Reszlu?

Muzeum Zamkowe - prezentuje historię zamku i jego mieszkańców, a także eksponuje cenne zbiory sztuki, rzeźby, mebli, porcelany i militariów. W muzeum można zobaczyć m.in. portrety biskupów warmińskich, zbroje rycerskie, kolekcję monet i medali, a nawet mumie egipskie.

Kaplica Zamkowa - perła gotyckiej architektury, ozdobiona polichromiami i witrażami. W kaplicy znajduje się ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Różańcowej oraz grobowiec biskupa Marcina Kromera, autora pierwszej historii Polski.

ReklamaZamek w Reszlu 2
Wieża Zamkowa - najwyższy punkt zamku, z którego roztacza się piękny widok na miasto i okolicę. Na wieży można zobaczyć zegar słoneczny z 1582 roku oraz dzwon z 1595 roku. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, na którym można poczuć się jak w bajce.

Sala Rycerska - największa i najbardziej reprezentacyjna sala zamku, gdzie odbywały się uroczystości i bankiety. Sala jest bogato zdobiona stiukami, malowidłami i kominkami. Na ścianach wiszą portrety królów polskich i władców pruskich. W sali można podziwiać także oryginalny sufit kasetonowy z XVI wieku.

Sala Tortur - miejsce, które budzi grozę i fascynację. W sali znajdują się narzędzia tortur i egzekucji, które były używane w czasach średniowiecza i nowożytności. Wśród nich są m.in. gilotyna, koło łamania kości, żelazna dziewica czy ławica hiszpańska. W sali można również obejrzeć wystawę poświęconą inkwizycji.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News