artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Zamek w Raciborzu – gród o nieznanych początkach
  fot. Wikipedia Zamek w Raciborzu – gród o nieznanych początkach

Zamek w Raciborzu – gród o nieznanych początkach

Czas czytania 1 minuta

Zamek w Raciborzu - zagadkowa twierdza o, co niespotykane, nieznanych początkach. Sprawy nie ułatwia fakt, że w ciągu wielu wieków obiekt był również wielokrotnie przebudowywany. Co nie oznacza, że zamek w tym mieście nie jest wart obejrzenia.

Początki grodu nie są do końca znane historykom. Pierwsze wzmianki pojawiają się w przekazie z 845 r. określanym jako Geograf Bawarski. Dokument wspomina o plemieniu Gołężyców, zamieszkującym dorzecze górnej Odry. Pośród pięciu grodów, należących do plemienia, jednym miałby być właśnie Racibórz.

Wiadomo, że zamek tu stał od najdawniejszych wieków. Wielokrotnie trawiły go pożary i był z reguły zawsze odbudowywany, w nieco innym stylu i z wieloma modernizacjami.

W latach 50-tych XX wieku budowla, jak wiele innych obiektów zabytkowych w PRL, zaczęła znów niszczeć. W 2012 r. zamek został ponownie zmodernizowany i udostępniony jest do zwiedzania.

Najcenniejszym zabytkiem raciborskiego obiektu obronnego jest bez wątpienia kaplica św. Tomasza Becketa z Canterbury wybudowana w 1290 r. Przez znawców nazywana jest nawet „perłą śląskiego gotyku”.

Na zamku w Raciborzu organizowanych jest szereg wystaw stałych i czasowych. Warto również wziąć udział w słynnym wydarzeniu - Zamkowa Noc z Duchami.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News