artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Makita 01.06-30.06 Sebastian
Zamek w Raciborzu – gród o nieznanych początkach
  fot. Wikipedia Zamek w Raciborzu – gród o nieznanych początkach

Zamek w Raciborzu – gród o nieznanych początkach

Zamek w Raciborzu - zagadkowa twierdza o, co niespotykane, nieznanych początkach. Sprawy nie ułatwia fakt, że w ciągu wielu wieków obiekt był również wielokrotnie przebudowywany. Co nie oznacza, że zamek w tym mieście nie jest wart obejrzenia.

Najcenniejszym zabytkiem tego zamku jest kaplica św. Tomasza Becketa z Canterbury. Przez znawców nazywana jest perłą śląskiego gotyku. 

Początki raciborskiego grodu nie są do końca znane historykom. Pierwsze wzmianki pojawiają się w przekazie z 845 r. określanym jako Geograf Bawarski, wspominający o plemieniu Gołężyców, zamieszkującym dorzecze górnej Odry. Pośród pięciu grodów, należących do plemienia, jednym miałby być właśnie Racibórz.

Około 1290 roku wybudowano gotycką kaplicę św. Tomasza Becketa z Canterbury, angielskiego męczennika. Kaplica ta nazywana jest perłą górnośląskiego gotyku.  W 1637 r. na zamku wybuchł pożar. Podczas odbudowy wieża bramna otrzymała wygląd barokowy. Zmieniono też gruntownie kształt skrzydła północno-wschodniego, które wzbogacono o arkadowy krużganek i loggię na piętrze. Rozbudowano, poza tym skrzydło południowo-wschodnie.

Po kolejnym pożarze, raciborska twierdza doczekała się gruntownej przebudowy. W latach 50-tych XX wieku budowla, jak wiele innych obiektów zabytkowych w PRL, zaczęła znów niszczeć.

W 2012 r. zamek został odbudowany i udostępniony jest do zwiedzania.

Na zamku w Raciborzu organizowanych jest szereg wystaw stałych i czasowych. Dużą frekwencją cieszą się imprezy: Zamkowa Noc z Duchami, Raciborskie Dni Nauki i Techniki, Międzynarodowe Spotkania Artystyczne Śląsk - Kraina Wielu Kultur, Zamkowy Jarmark kwiatów, żywności ekologicznej i rękodzieła.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy