artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Zamek w Otmuchowie
  fot. Wikipedia Zamek w Otmuchowie

Zamek w Otmuchowie

Czas czytania 5 minut

Zamek w Otmuchowie to jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków na Dolnym Śląsku. Został wybudowany w XIII wieku przez księcia Henryka Pobożnego jako warownia obronna nad rzeką Nysą Kłodzką. Przez wieki był siedzibą książąt, biskupów i magnatów, a także miejscem ważnych wydarzeń historycznych.

W XVIII wieku zamek został przebudowany w stylu barokowym i otoczony malowniczym parkiem. Obecnie zamek jest udostępniony do zwiedzania i oferuje wiele atrakcji dla turystów i miłośników historii.

Zamek w Otmuchowie powstał na początku XIII wieku jako część systemu obronnego Dolnego Śląska. Był to drewniany gród otoczony wałem ziemnym i fosą, który miał chronić granicę z Czechami. W 1241 roku zamek został spalony przez Mongołów podczas najazdu na Śląsk. Książę Henryk Pobożny odbudował go jako murowaną warownię z czterema basztami i bramą wjazdową. Zamek był często atakowany przez wojska czeskie, husyckie i tureckie, ale nigdy nie został zdobyty.

W 1290 roku zamek przeszedł w ręce książąt głogowskich, a następnie opolskich. W 1312 roku książę Bolko II Mały nadał Otmuchów prawa miejskie i ufundował kościół św. Michała Archanioła przy zamku. W 1344 roku zamek został sprzedany biskupom wrocławskim, którzy uczynili go swoją letnią rezydencją. W 1428 roku zamek został oblegany przez husytów, ale obronił się dzięki pomocy rycerzy zakonu krzyżackiego. W 1474 roku zamek został ponownie sprzedany książętom opolskim, a w 1532 roku przeszedł na własność rodziny von Haugwitz.

ReklamaZamek w Otmuchowie 1
W 1742 roku po pierwszej wojnie śląskiej zamek znalazł się pod panowaniem pruskim. W tym czasie zamek został przebudowany w stylu barokowym przez hrabiego von Schlabrendorf. Zostały dodane nowe skrzydła, kaplica i sala balowa. Zamek został otoczony parkiem krajobrazowym z alejami, stawami i rzeźbami. W 1807 roku zamek został zajęty przez wojska napoleońskie, a w 1813 roku przez wojska rosyjskie.

W 1945 roku po II wojnie światowej zamek znalazł się w granicach Polski. Został częściowo uszkodzony przez działania wojenne i grabież. W latach 50. XX wieku zamek został odrestaurowany i zaadaptowany na dom kultury i hotel. W latach 90. XX wieku zamek został sprywatyzowany i przekształcony w luksusowy hotel i restaurację.

Zamek w Otmuchowie jest przykładem architektury średniowiecznej i barokowej. Składa się z czterech skrzydeł otaczających dziedziniec, na którym znajduje się studnia ozdobiona herbem von Haugwitz. Na dziedzińcu można podziwiać również rzeźby lwów i orłów. Zamek ma trzy kondygnacje i jest zwieńczony attyką z herbami biskupów wrocławskich. Na elewacjach zamku można zobaczyć liczne okna, portale i balkony.

Wejście do zamku prowadzi przez bramę z herbem von Schlabrendorf i napisem "Salve hospes". Nad bramą znajduje się zegar słoneczny z 1746 roku. Wewnątrz zamku można zwiedzać wiele sal i komnat, w których zachowały się oryginalne elementy wyposażenia, takie jak piece kaflowe, boazerie, stropy kasetonowe, obrazy i meble.

ReklamaZamek w Otmuchowie 2
Wśród najciekawszych pomieszczeń są:

- Sala balowa - największa i najpiękniejsza sala w zamku, zdobiona freskami przedstawiającymi sceny mitologiczne i alegoryczne. W sali tej odbywały się uroczystości dworskie, koncerty i bale.

- Kaplica - położona w północno-wschodnim skrzydle zamku, wybudowana w 1746 roku. W kaplicy znajduje się ołtarz z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i świętymi, a także organy z 1750 roku.

- Sala rycerska - położona w południowo-zachodnim skrzydle zamku, wyposażona w kominek i portrety rodzinne von Haugwitz. W sali tej odbywały się spotkania rady miejskiej i sądy szlacheckie.

- Sala myśliwska - położona w południowo-wschodnim skrzydle zamku, urządzona w stylu rustykalnym. W sali tej można zobaczyć trofea łowieckie, broń i narzędzia myśliwskie.

- Sala herbowa - położona w północno-zachodnim skrzydle zamku, ozdobiona herbami biskupów wrocławskich i rodzin szlacheckich związanych z zamkiem.

Zamek w Otmuchowie kryje wiele ciekawostek i tajemnic.

Pod zamkiem znajdują się podziemia, które łączą się z kościołem św. Michała Archanioła i ratuszem miejskim. Podziemia te służyły jako schronienie przed niebezpieczeństwem, magazyn żywności i winnica. Według legendy pod zamkiem ukryty jest również skarb templariuszy.

Na zamku gościło wiele znanych postaci historycznych, takich jak król Czech Wacław II, król Polski Kazimierz III Wielki, król Prus Fryderyk II Wielki, cesarz Napoleon Bonaparte czy car Aleksander I Romanow.

Odbywały się tu również ważne wydarzenia historyczne, takie jak podpisanie pokoju otmuchowskiego między Polską a Czechami w 1474 roku czy obrady sejmu śląskiego w 1742 roku.

Można w jego wnętrzu podziwiać wiele cennych dzieł sztuki, takich jak obrazy Lucasa Cranacha Starszego, Petera Paula Rubensa czy Antoona van Dycka, rzeźby Andreasa Schlütera czy meble Balthasara Permosera.

Znajduje się tu również muzeum regionalne, w którym można zobaczyć eksponaty związane z historią i kulturą Otmuchowa i okolic.

Zamek w Otmuchowie to nie tylko piękny zabytek architektury, ale także świadek bogatej historii Dolnego Śląska. To miejsce pełne uroku i atmosfery, które zachwycają zarówno miłośników historii, jak i przyrody.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News