artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord fajny kmaper 01.08-31.08 Sebastian
Zamek w Oporowie.
  fot. Wikipedia Zamek w Oporowie.

Zamek w Oporowie

Zamek w Oporowie to późnogotycka perełka na ziemi łódzkiej - powstał w XV wieku na wyspie otoczonej fosą. Dzisiaj w dobrze zachowanych wnętrzach dostępne jest muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Budowlę otacza piękny, zabytkowy park krajobrazowy z XIX wieku. Zamek dostępny jest dla turystów przez cały rok.

Warownia składa się czworobocznego dziedzińca, domu mieszkalnego, wieży i baszty z kaplicą. Całość otoczona jest murem obronnym.

Oporów to wieś w powiecie kutnowskim, województwie łódzkim. Jednak niegdyś Oporów był miastem. Przed 1424 r. uzyskał prawa miejskie, które utracił w końcu XVIII w.

Zamek to późnogotycka rezydencja obronna wzniesiona około 1440 r. usytuowana na wyspie otoczonej fosą, jest jednym z niewielu tego typu zabytków zachowanych w Polsce. Budowlę otacza krajobrazowy park założony w pierwszej poł. XIX w., 

Zamek od 1949 r. mieści muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich.

Tworzą ją dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego prezentujące kulturę szlachecką. Zbiory zawierają dzieła sztuki z różnych epok, od XVI do pocz. XX. – obrazy, rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego. Pochodzą one z przekazów, darów i zakupów.

Nieliczne tylko eksponaty związane są z historią zamku. Należą do nich portrety rodziny Sołłohubów z XVIII w., lustra z żardinierami z pocz. XIX w., pistolety pojedynkowe z XVIII i XIX w. oraz naczynia fajansowe angielskie z Shelton XIX w.

Zamek stał się siedzibą mafii z serialu "Ekstradycja", ale kręcono tu również sceny do kostiumowego serialu komediowego "Rycerze i rabusie" czy serialu historycznego "Korona królów".

ReklamaŚródtekstowy ACK sklep 07.07-31.08 Sebastian
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy