artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Zamek w Oporowie.
  fot. Wikipedia Zamek w Oporowie.

Zamek w Oporowie

Czas czytania 3 minuty

Ziemia łódzka może nie obfituje tak bardzo w wiele zabytków historycznych. Jednak, jeśli podróżujecie kamperem po tym regionie, to oprócz odwiedzin Łodzi, warto również zajrzeć do pobliskiego Oporowa. Tam znajdziecie piękny zamek, wybudowany w stylu późnogotyckim.

Z czym mamy do czynienia w Oporowie? To obiekt, który śmiało można określić jako architektoniczna „perełka” ziemi łódzkiej. Zamek wzniesiony w stylu późnogotyckim. Wybudowano do na wyspie, którą otoczono dodatkowo fosą. Zamek od 1949 r. mieści muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich i turyści mogą go zwiedzać przez cały rok.

Zabytkowy zamek w Oporowie składa się z czworobocznego dziedzińca, obiektu mieszkalnego oraz wieży i baszty z kaplicą. Cały obiekt natomiast został otoczony dodatkowo murem obronnym.

Budynek jest również otoczony pięknym, zabytkowym parkiem krajobrazowym, który utworzono tu w XIX wieku.

To jeden z nielicznych, doskonale zachowanych zabytków w tym regionie Polski. W dobrze zachowanych wnętrzach tego historycznego obiektu funkcjonuje muzeum, które prezentuje wystrój wnętrz dworskich.

Obejrzymy tu liczne dzieła sztuki i elementy rzemiosła artystycznego, które prezentują nam dawno zapomnianą już kulturę szlachecką. Zgromadzone tu dzieła sztuki pochodzą z różnych epok, gównie od XVI do początku XX. Są to głównie obrazy, rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego. Eksponaty pochodzą z przekazów, darów i zakupów.

Niestety tylko nieliczne zgromadzone tu eksponaty związane są ściśle z historią zamku. Należą do nich portrety rodziny Sołłohubów z XVIII w., lustra z żardinierami z początków XIX w., pistolety pojedynkowe z XVIII i XIX w., a także angielskie naczynia fajansowe z Shelton z XIX w.

ReklamaZamek w Oporowie 1
Co ciekawe, zamek w Oporowie był wykorzystywany chętnie również przez filmowców. Obiekt był „siedzibą mafii” w polskim serialu "Ekstradycja". Realizowano tu również sceny do kostiumowego serialu "Rycerze i rabusie" oraz słynnego serialu historycznego "Korona królów".

Warto więc zajrzeć do oporowskiej twierdzy, aby przenieść się w czasie, do okresu, gdy Polską rządzili magnaci i szlachta, budujący tego typu piękne obiekty, jako siedziby rodowe.

Również sam Oporów wart jest zwiedzenia. Powinniśmy również wiedzieć, że chociaż obecnie to wieś w powiecie kutnowskim, jednak niegdyś było to miasto. Już przed 1424 r. Oporów uzyskał prawa miejskie. Niestety degradacja miasta spowodowała, że Oporów utracił te prawa w końcu XVIII w.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News