Pałac w Mosznej to jedna z największych i najpiękniejszych atrakcji turystycznych województwa opolskiego. Ten okazały zabytek architektury, otoczony 250-hektarowym parkiem, przyciąga zwiedzających z całej Polski i zagranicy.
Pałac powstał na przełomie XIX i XX wieku dla rodziny von Tiele-Wincklerów, śląskich przemysłowców i ziemian. Nie reprezentuje jednego stylu, ale łączy elementy neogotyckie, neorenesansowe i neobarokowe.
Budynek posiada 99 wież i wieżyczek oraz 365 pokoi, z których część jest udostępniona do zwiedzania. Można tu podziwiać bogato zdobione sale, bibliotekę, kaplicę, gabinet czy galerię obrazów.
W pałacu działa również hotel, restauracja, kawiarnia i spa. W pobliżu pałacu znajdują się inne ciekawe atrakcje, takie jak Fabryka Robotów, Stadnina Koni czy Muzyczne Święto Azalii.
Zamek otacza ponad stuhektarowy park krajobrazowy z cennym drzewostanem i rzadkimi skupiskami rododendronów.
Architektura tego obiektu łączy w sobie elementy neogotyku, neorenesansu i neobaroku. Wewnątrz pałacu można podziwiać bogato zdobione sale, zabytkowe meble, obrazy i rzeźby. Niektóre z nich pochodzą z XVIII wieku i należały do rodziny Tiele-Wincklerów, która była właścicielką pałacu do 1945 roku.
Pałac w Mosznej to miejsce pełne uroku i magii, które zachwyca zarówno miłośników historii, jak i sztuki. W obiekcie znajduje się także muzeum historii i kultury regionu, a w piwnicach - galeria sztuki współczesnej. Obecnie zamek jest częściowo udostępniony do zwiedzania i organizuje różne wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, wystawy i festiwale.
Zamek był siedzibą śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych, od 1866 do 1945 roku. Historia pałacu w Mosznej jest pełna ciekawych i niezwykłych wydarzeń. Pałac został zbudowany w stylu barokowym w połowie XVIII wieku przez rodzinę von Reisewitz, nadwornego Fryderyka Wielkiego. W 1866 roku pałac kupił Hubert von Tiele-Winckler, bogaty przemysłowiec i właściciel kopalni w Miechowicach.Jego syn, Franz Hubert, otrzymał tytuł hrabiowski od cesarza Wilhelma i zdecydował się rozbudować pałac po tym, jak częściowo spłonął w 1896 roku. Dodał do niego dwa nowe skrzydła: wschodnie w stylu neogotyckim i zachodnie w stylu neorenesansowym.
W 1911 roku pałac odwiedził sam cesarz Wilhelm II, który przybył na polowanie. Pałac był rezydencją rodu Tiele-Wincklerów do końca II wojny światowej, kiedy to uciekli oni przed Armią Czerwoną.
Po wojnie pałac pełnił różne funkcje, m.in. szpitala leczenia nerwic. Obecnie jest udostępniony do zwiedzania i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Opolszczyzny.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!