artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Makita 01.06-30.06 Sebastian
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu
  fot. wikipedia.org Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

Podróżując po Kujawach nie sposób ominąć tego miejsca. Jeden z piękniejszych zamków na ziemiach polskich znajduje się właśnie w tym regionie, w Golubiu-Dobrzyniu. To nie tylko perełka architektoniczna ale również miejsce, gdzie można wprost dosłownie dotknąć historii naszego kraju.

Golub-Dobrzyń to miasto położone po obu brzegach rzeki Drwęcy. Zamek golubski, średniowieczna warownia, góruje nad miastem i czyni je tak atrakcyjnym turystycznie.

Historia zamku w Golubiu-Dobrzyniu

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu, największa atrakcja okolicy, to gotycko-renesansowy zamek krzyżacki, wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku. Przebudowany został w wieku XVII. Zbudowany na planie prostokąta, powstawał jako budynek, łączący w sobie cechy zamku-twierdzy oraz klasztoru. Pierwotnie gotycki, trzykondygnacyjny, podpiwniczony. Zniszczony został w trakcie wojny golubskiej oraz wojny trzynastoletniej, a odbudowa w XVII wieku nadała mu charakteru renesansowego. Przebywał tam między innymi król Polski Zygmunt III Waza oraz Anna Wazówna, jego siostra. Już w rok 1920 otwarto tu muzeum. Dopiero jednak po wojnie rozpoczęto prace renowacyjne, które pozwoliły na doprowadzenie warowni do stanu dzisiejszego.

Zwiedzanie zamku

Zamek można zwiedzać w towarzystwie przewodnika. Zaczynamy na dziedzińcu, który otoczony jest przez drewniane krużganki na murowanych filarach, łączące wszystkie skrzydła zamku na wysokości pierwszego piętra. Ponad korytarzami krużganków znajduje się piękny renesansowy sufit z reliktami. Tematyka obejmuje postaci z mitologii. Pośrodku dziedzińca dawniej znajdowała się głęboka studnia. Na murach również wykonane są piękne attyki i zdobione elewacje, które w XVII wieku prezentowały się jeszcze bardziej okazale. Z dziedzińca schodzimy do zamkowych piwnic. Prowadzą tam kręte schody, tak zwane gęsie szyje. Kiedyś znajdowały się tutaj spiżarnie. W piwnicach widoczne są elementy stylu gotyckiego, w tym ceglaste mury, posadzki oraz sklepienia żebrowe. Zwiedzamy tu również loch głodowy. Z podziemi przenosimy się na partner zamku, gdzie znajduje się między innymi palenisko, które przenosi nas w czasy średniowieczne.

Na parterze zamku znajdują się liczne pomieszczenia gospodarcze ale i sala tortur. Później wchodzimy na piętro za pomocą klatki schodowej z XVII wieku, zwanej końskimi schodami. Rycerze zakonni pokonywali je bowiem konno. Podążamy na piętro, gdzie w jednej w sal znajduje się Muzeum Etnograficzne z niezwykle interesującymi zbiorami. Spacerujemy krużgankami i zwiedzamy kapliczkę zamkową wraz z celą pokutniczą. Na piętrze znajdują się też sala szpitalna oraz refektarz w części wschodniej. To nic innego jak sala jadalna, gdzie spożywano posiłki ale i wyprawiano uczty.

Ciekawym punktem jest zwiedzanie kapitularza, przestronnej sali, która służyła jako miejsce spotkań zakonników. Oglądamy też dormitoria, czy pokoje sypialne rycerzy, dziś znajdują się tam wystawy muzealne.

Duchy na zamku

Jak prawie każdy zamek, także ten ma swojego „ducha”. Jedną ze zjaw jest oczywiście postać byłej mieszkanki zamku, Anny Wazówny. Kobieta przechadza się po zamku w zwiewnej szacie i królewskim diademie. Nie ma złych zamiarów. Według legendy, gdy podczas zwiedzania zamku wypowie się życzenie w jej sypialni, spełni się ono niedługo. Krążą również pogłoski, że na zamku słychać jęki umęczonych jeńców, torturowanych przez rycerzy zakonnych. Historie te potwierdzają pracownicy, pełniący służbę po zmroku.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy