Jeśli w czasie swoich podróży kamperem po Polsce znajdziecie się na Mazowszu, to oprócz oczywiście zwiedzania stolicy, warto „pomyszkować” po tym regionie. Znajdziecie naprawdę ciekawe „historyczne perełki”. Taką jest chociażby zamek w Drzewicy.
Mazowsze jakoś niekoniecznie kojarzy nam się z gotyckim zamkami obronnymi. Właściwie oprócz Warszawy niewiele wiadomo o wspaniałych zabytkach tego regionu. To jest niestety efekt stolicy, która kumuluje praktycznie cały ruch turystyczny. To zaś bardzo krzywdzące dla wielu mniejszych miejscowości i rozsianych po Mazowszu zabytków.
Jeśli więc będziecie w podróży kamperem po Mazowszu, to warto zajrzeć również do mniejszych miejscowości, nie tylko do Warszawy. Naprawdę jest co oglądać.
Taką „perełką architektoniczną” jest gotycki zamek, którzy znajdziemy w miejscowości Drzewica. Właściwie są tu trwały ruiny niegdyś dumnej, wspaniałej twierdzy.
Zamek w tej miejscowości na Mazowszu wzniesiono stosunkowo późno, jak na tego typu budownictwo obronne. Twierdza powstawała w latach 1527-1535. Na miejsce wzniesienia zamku wybrano dobrze usytuowany teren. Obiekt umiejscowiono na prawym brzegu rzeki Drzewiczki.
Pewne jest, że zamek był odpowiednio przygotowany do ewentualnej obrony. Został więc otoczony aż dwiema fosami z wodą i dodatkowo jeszcze wałem ziemnym, a także wysokim parkanem drewnianym. To powodowało, że drzewiecki zamek był naprawdę obiektem obronnym trudnym do zdobycia.
XVIII wiek zapisze się na pewno szczególnie w historii zamku w Drzewicach. Ponieważ w roku 1787 r. w twierdzy zatrzymał się i przebywał ostatni polski król, Stanisław August Poniatowski. Obiekt tak przypadł władcy do gustu, że nadworny malarz władcy, Zygmunt Vogel namalował dla Poniatowskiego panoramę zamku nad rzeką.Ten obraz przetrwał do dziś i można go obejrzeć w zbiorach Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, która należy do kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Niestety, mimo tego, że zamek przetrwał wiele wojen, powstań i zawirowań historycznych, jego kres położył wielki pożar, który wybuchł w twierdzy w roku 1814. Ogień praktycznie całkowicie zniszczył drewniany dach i całe wnętrze zabytkowego obiektu. Zamek nie został nigdy odbudowany i odrestaurowany. Do tej pory stoi w stanie trwałej i zabezpieczonej ruiny. Jednak nadal jest cennym zabytkiem architektonicznym i dużą atrakcją turystyczną Drzewicy.
Jeśli tu się znajdziemy, na pewno duże wrażenie zrobią na nas olbrzymie, narożne wieże, które dość dobrze przetrwały pożar i nie uległy zniszczeniu.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!