artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Zamek w Drzewicy
  fot. Wikipedia Zamek w Drzewicy

Zamek w Drzewicy

Czas czytania 3 minuty

Jeśli w czasie swoich podróży kamperem po Polsce znajdziecie się na Mazowszu, to oprócz oczywiście zwiedzania stolicy, warto „pomyszkować” po tym regionie. Znajdziecie naprawdę ciekawe „historyczne perełki”. Taką jest chociażby zamek w Drzewicy.

Mazowsze jakoś niekoniecznie kojarzy nam się z gotyckim zamkami obronnymi. Właściwie oprócz Warszawy niewiele wiadomo o wspaniałych zabytkach tego regionu. To jest niestety efekt stolicy, która kumuluje praktycznie cały ruch turystyczny. To zaś bardzo krzywdzące dla wielu mniejszych miejscowości i rozsianych po Mazowszu zabytków.

Jeśli więc będziecie w podróży kamperem po Mazowszu, to warto zajrzeć również do mniejszych miejscowości, nie tylko do Warszawy. Naprawdę jest co oglądać.

Taką „perełką architektoniczną” jest gotycki zamek, którzy znajdziemy w miejscowości Drzewica. Właściwie są tu trwały ruiny niegdyś dumnej, wspaniałej twierdzy.

Zamek w tej miejscowości na Mazowszu wzniesiono stosunkowo późno, jak na tego typu budownictwo obronne. Twierdza powstawała w latach 1527-1535. Na miejsce wzniesienia zamku wybrano dobrze usytuowany teren. Obiekt umiejscowiono na prawym brzegu rzeki Drzewiczki.

Pewne jest, że zamek był odpowiednio przygotowany do ewentualnej obrony. Został więc otoczony aż dwiema fosami z wodą i dodatkowo jeszcze wałem ziemnym, a także wysokim parkanem drewnianym. To powodowało, że drzewiecki zamek był naprawdę obiektem obronnym trudnym do zdobycia.

ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
XVIII wiek zapisze się na pewno szczególnie w historii zamku w Drzewicach. Ponieważ w roku 1787 r. w twierdzy zatrzymał się i przebywał ostatni polski król, Stanisław August Poniatowski. Obiekt tak przypadł władcy do gustu, że nadworny malarz władcy, Zygmunt Vogel namalował dla Poniatowskiego panoramę zamku nad rzeką.

Ten obraz przetrwał do dziś i można go obejrzeć w zbiorach Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, która należy do kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Niestety, mimo tego, że zamek przetrwał wiele wojen, powstań i zawirowań historycznych, jego kres położył wielki pożar, który wybuchł w twierdzy w roku 1814. Ogień praktycznie całkowicie zniszczył drewniany dach i całe wnętrze zabytkowego obiektu. Zamek nie został nigdy odbudowany i odrestaurowany. Do tej pory stoi w stanie trwałej i zabezpieczonej ruiny. Jednak nadal jest cennym zabytkiem architektonicznym i dużą atrakcją turystyczną Drzewicy.

Jeśli tu się znajdziemy, na pewno duże wrażenie zrobią na nas olbrzymie, narożne wieże, które dość dobrze przetrwały pożar i nie uległy zniszczeniu.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy