Tu niegdyś wznosił się pięknym dumny zamek, który stanowił część systemu warowni – tzw. Orlich Gniazd w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Obecnie zamek w Pilczy to już właściwie ruina, jednak nadal całkiem dobrze zachowana. Jeśli będziecie podróżowali kamperem po tym regionie Polski, koniecznie zatrzymajcie się, aby ten historyczny obiekt zobaczyć.
Ten wspaniały zabytek można obejrzeć w miejscowości Smoleń, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – na tzw. szlaku Orlich Gniazd.
Orle Gniazda, to system zamków obronnych, wznoszonych w XIV wieku, za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Władca postanowił zabezpieczyć ówczesne, południowe granice kraju, budując twierdze na sporych wzniesieniach na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ten teren niemal naturalnie wspierał możliwości obronne systemu zamków.
Obecnie większość zamków – „Orlich Gniazd” znajduje się w ruinie, jednakże wiele z nich pozostało nadal na swoich miejscach, wzbudzając podziw i zachwyt zwiedzających. Nie trzeba wiele wyobraźni, aby patrząc na te twierdze wyobrazić sobie, jak wyglądało majestatycznie w latach swoich świetności.
Wróćmy jednak do miejscowości Smoleń w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek o nazwie Pilcza był jednym z największych i najpotężniejszych obiektów obronnych na granicy kraju.
Obecnie pozostała tu już tylko wysoka, zamkowa wieża, która jest otoczona kamiennym murem.
Zamek Pilcza wzniósł tu w połowie XIV wieku, polski szlachcic, Otton z Pilczy herbu Topór. Architektura twierdzy była dość nietypowa, ponieważ składała się jakby z dwóch zamków. Starszy wiekiem, górny zamek posiadał właśnie wysoką wieżę zamkową. Nieco niżej znajdował się młodszy, dolny zamek. Po nim pozostała już tylko gotycka, majestatyczna brama wjazdowa.
Zamek Pilcza w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na szlaku „Orlich Gniazd” przez wieki strzegł granic kraju i odpierał wiele ataków. Niestety poddał się w okresie tzw. Potopu Szwedzkiego, kiedy jego mury nie sprostały ostrzału artyleryjskiego. Został zniszczony, a jego ostateczny upadek przesądziły liczne prace rozbiórkowe.Pozostała po nim już niestety jedyni wzniosła ruina, która na szczęście w latach 60-tych XX wieku uzyskała status zabytkowej trwałej ruiny. W 2010 r., aby chronić pozostałości tego wspaniałego zamku, wprowadzono zakaz wstępu do twierdzy Pilczy. Rozpoczęto również, na szczęście, prace rewitalizacyjne zamku.
Obecnie ruiny zamku Pilcza są znów dostępne dla zwiedzających i jeśli jesteście tu kamperem w podróży, koniecznie zatrzymajcie się niedaleko tego zamku, obejrzyjcie go z pewnej odległości, wyobrażając sobie jak niegdyś mógł wyglądać, a następnie udajcie się na jego zwiedzanie.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!