artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Camper Caravan Show 22.08-02.10 Sebastian
Zamek - jeden z głównych zabytków Uniejowa
  fot. Wikipedia Zamek - jeden z głównych zabytków Uniejowa

Zamek - jeden z głównych zabytków Uniejowa

Jeżeli podróżujecie kamperem po województwie łódzkim, z pewnością zdajecie sobie sprawę, że ten region nie obfituje w wiele historycznych, sięgających czasów średniowiecza obiektów. Sama stolica tych ziem, czyli Łódź, to dość młode miasto, które wcześniej nie zapisało się niczym specjalnym w historii naszego kraju.

Jednak, jeśli zdecydujecie się dotrzeć do niewielkiej miejscowości Uniejów, macie szansę obejrzeć doskonale zachowany, średniowieczny zamek – ewenement na tym tradycyjnie rolniczym terenie.

Początki tego miasta datowane są na XI wiek. W 1136 roku miejscowość wymieniona została w posiadłościach arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. Około 1285 roku nastąpiło nadanie praw miejskich Uniejowowi. Natomiast w 1376 roku w tym miasteczku odbywa się pierwszy synod duchowieństwa polskiego.

O tym, że było to ważne miasto na historycznej mapie Polski może świadczyć fakt, że wzniesiono tu twierdzę obronną. Zamek jest jednym z najlepiej zachowanych budowli obronnych na terenie regionu łódzkiego i jednym z niewielu tego typu obiektów w całej Polsce. Uniejowska twierdza cały czas była użytkowana i nie popadła w ruinę, jak wiele innych tego typu obiektów w naszym kraju.

Zamek wybudowany został w latach 1360–1365 r. z inicjatywy arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogoria Skotnickiego. W 1525 obiekt dotknął pożar i został przebudowany na renesansową rezydencję. W pierwszej połowie XVII w. przebudowano go na wczesnobarokową twierdzę, stając się rezydencją biskupów.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
Po pożarze w 1525 zamek został ponownie zmodernizowany, tym razem na renesansową rezydencję, którą ukończono w 1534 (wtedy utracił większość cech gotyckich). Ostatecznie rolę obronną przestał pełnić w I połowie wieku XVII, kiedy otrzymał wczesnobarokowy kształt.

Zamek w Uniejowie funkcjonuje obecnie hotel oraz restauracja. Niestety nie można zwiedzać jego wnętrze, możemy jednak dostać się na dziedziniec oraz rozległy park zamkowy.

Do Uniejowa warto wybrać się na początku lipca. Wówczas ożywa tu klimat średniowiecza, a uniejowska twierdza jest miejscem organizowanego Wielkiego Turnieju Rycerskiego.

Podróżując kamperem po regionie łódzkim nie skupiajmy się więc tylko na odwiedzeniu pięknego miasta Łodzi. Warto pomyszkować trochę po innych zakątkach tych ziem. Warto również odwiedzić Uniejów, obejrzeć wspaniały zamek, zjeść tu posiłek. Jeśli zaś będziecie tu na początku lipca, koniecznie zostańcie na dłużej, aby przeżyć niesamowity turniej rycerski, który odbywa się na zamku.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy