artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie
  fot. wikipedia.org Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie

Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie

Czas czytania 4 minuty

Jak żyli dawni mieszkańcy Kielecczyzny? O tym możemy przekonać się odwiedzając niezwykle ciekawe miejsce – zagrodę etnograficzną w Bodzentynie.

Położona w sercu Gór Świętokrzyskich Zagroda Czernikiewiczów jest świadectwem bogatego dziedzictwa kulturowego Bodzentyna, małego miasteczka o ponad dwustuletniej historii. Zabytkowa zagroda, niegdyś należąca do tej rodziny, została pieczołowicie zachowana i obecnie pełni funkcję punktu etnograficznego pod patronatem Muzeum Wsi Kieleckiej.

Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie przenosi odwiedzających w czasie, oferując unikalne spojrzenie na życie w XIX-wiecznej Polsce. Ta zabytkowa zagroda, położona w sercu malowniczych Gór Świętokrzyskich, jest zachowanym w oryginalnym stanie przykładem architektury małomiasteczkowej o charakterze rolniczym.

Zagroda jest typowym przykładem małomiasteczkowej architektury rolniczej z XIX wieku. Obejmuje budynek mieszkalny oraz kilka budynków gospodarczych, w tym wozownię, stajnię, oborę i spichlerz, a wszystko to ujęte jest w charakterystyczny drewniany płot tworzący zamknięty czworobok. Najstarsze zabudowania zagrody pochodzą z 1809 r., a w latach 1870 i 1920 dobudowano do domu dodatkowe pomieszczenia. Budynki te, wzniesione z drewna jodłowego i kryte dachami gontowymi, oddają istotę epoki.

Wewnątrz zwiedzający mogą znaleźć stałą wystawę prezentującą tradycyjny sprzęt gospodarstwa domowego, służący do prostych prac w domu i w polu, charakterystyczny dla Bodzentyna i okolicznych wsi. Zagroda pozwala nie tylko zajrzeć w przeszłość, ale także organizuje różnorodne warsztaty tematyczne i wydarzenia, takie jak rozbudowana Noc Muzeów czy weekend majowy poświęcony historii i tradycji, przyciągający turystów z całej Polski.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Przypomina również burzliwą historię miasta – tablica pamiątkowa upamiętniająca 39 mieszkańców Bodzentyna zamordowanych przez hitlerowców podczas pacyfikacji miasta w 1943 roku. Jest to uroczysty hołd złożony cierpiącym i zarazem lekcja historii dla zwiedzających.

Zagroda Czernikiewiczów to nie tylko muzeum, ale żywa lekcja historii. Od momentu przekroczenia drewnianego ogrodzenia, odwiedzający są zanurzeni w atmosferze dawnych lat. W skład zagrody wchodzą budynek mieszkalny oraz budynki gospodarcze, które razem tworzą zwarty zespół w kształcie czworoboku. Najstarsze części zagrody datowane są na rok 1809, co czyni ją jednym z najstarszych obiektów w regionie.

Wewnątrz budynków znajduje się stała ekspozycja, która prezentuje tradycyjne sprzęty i przedmioty codziennego użytku, charakterystyczne dla tamtego okresu i regionu. To doskonała okazja, aby zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie mieszkańców Bodzentyna i okolicznych wsi ponad sto lat temu.

Zagroda Czernikiewiczów jest miejscem, które łączy edukację z rozrywką. Organizowane są tu różnorodne wydarzenia kulturalne, takie jak Noc Muzeów, która przyciąga licznych odwiedzających chcących doświadczyć historii w niepowtarzalny sposób.

Warto również wspomnieć o znaczeniu Zagrody Czernikiewiczów dla pamięci regionalnej i narodowej. W pobliżu skansenu znajduje się tablica upamiętniająca mieszkańców Bodzentyna, którzy padli ofiarą represji podczas II wojny światowej. To ważne miejsce pamięci, które przypomina o tragicznych wydarzeniach z przeszłości.

ReklamaZagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie 2
Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie to miejsce, które warto odwiedzić ze względu na jego historyczne, edukacyjne i kulturowe znaczenie. To skarbnica wiedzy o przeszłości, która żyje w teraźniejszości, zachęcając do refleksji i odkrywania

Zagroda Czernikiewiczów znajduje się przy odchodzącej z Dolnego Rynku w Bodzentynie ulicy 3 Maja. Udostępniana jest do zwiedzania codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 9-17 (w miesiącach zimowych w godz. 9-15). Oprowadza po niej mieszkająca w sąsiednim domu opiekunka ekspozycji.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News